İçişleri Bakan Soylu: Çok önemli bir kırılma dönemindeyiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Çok önemli bir kırılma dönemindeyiz, aştığımız andan itibaren kendimizin de hayal edemediği bir Türkiye tablosu ile karşılaşacağız. Bütün gayretimiz budur ve bunu aşacağız inşallah.” dedi.

Soylu, Vilayetler Evindeki Vilayetler Hizmet Birliği 43. Olağan Birlik Meclis Toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geleceğinin aydınlık olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin iç uyumunun ve kararlılığının iyi muhafaza edilmesi gerektiğine değinen Soylu, millete mahcup olunabilecek işlerden sakınılmasını istedi.

Kendisini dinleyenlere “Siz gereğini yapın, gerisini tamamlayacak Cenabı Allah’tır.” diye seslenen Soylu, devletin görevlendirdiği valilerin, milletin görevlendirdiği il genel meclis başkanlarının oluşturduğu sürecin, Türk ve İslam tarihi ile Türkiye’nin etrafındaki medeniyetler için önemli olduğunu belirtti.

Soylu, içinde bulunulan dönem itibariyle tarihi sorumluluklarının bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Sözde sivil toplum örgütlerini, terör örgütü payandalığına çevirmişler. Görüyorum, okullarımızın içerisinden çocuklarımızı uyuşturucu belasıyla bizden bir şekilde almaya, koparmaya çalışıyorlar. Değerlerimizden, geleneklerimizden, göreneklerimizden, ananelerimizden, ata, baba sevgimizden, ana sözümüzden bizi ayırmaya çalışıyorlar. Bunlar topyekun bir kuşatmanın karşılığıdır. Bir taraftan kendi parlamentolarında karar veriyorlar, diğer taraftan gazeteleri, basın ve yayın organları münasebetiyle baskı kurmaya çalışıyorlar. Bir hayır işlerini son zamanlarda görebilmenin mümkün olmadığı süreçler yaşıyoruz. Ya bizde bir yanlışlık var ya bunları gerçekleştirmeye çalışanlarda bir yanlışlık var. Kendi tarafımıza bakıyoruz, bir darbeyle karşılaşmışız, bunu bertaraf etmişiz. Elinde silah olan ve herkese korku salmaya, herkesten para almaya çalışan, bir taraftan uyuşturucu ve insan ticaretinin, bir taraftan da her türlü kötülüklerin elçisi olan bir terör örgütüyle mücadele ediyoruz. Onu neredeyse yumuşatıp tekrar dünya kamuoyu önüne sunmaya çalışıyorlar.”

Soylu, şehirlerde Mimar Sinan’dan, Selçuklu’dan, Osmanlı’dan birçok örneğin olduğunu hatırlatarak, “Bugün de Yavuz Sultan Selim Köprüsü bir numune, 500 yıl sonraya bir numune. Marmaray, bölünmüş yollar, Osman Gazi Köprüsü bir numune. Bu milletin, bu toprakların uzun yıllardan beri beklediği numuneler. Üçüncü Havalimanı bir numune. Bunların hiçbirisinin olmamasını isteyen bir anlayış. Biz mi yanlış düşünüyoruz, yoksa bunları tetikleyenler mi? Bizim Sıratı Müstakim’de olduğumuz açıktır.” ifadesini kullandı.

“Türkiye’nin üstünlüğü insan kaynağı”

Şehirlerin yeni yatırım, ilgi, sevgi, hürmet istediğini vurgulayan Soylu, her şehrin bir ruhunun olduğunu bildirdi.

Bakan Soylu, Türkiye’nin en önemli üstünlüğünün insan kaynağı olduğunu, bunun iyi yönetilmesi gerektiğini belirterek, her okulun kendine ait bir gelecek yuvası olduğunu dile getirdi.

Soylu, öğretmenlerin ve öğrencilerin sorumluluğunun kendilerinde olduğunu vurguladı. Soylu, “Bizim hedefimiz tektir, idealini arayan çocuklara geleceğini teslim edebilecek bir ortamı hazırlayabilmek. Bir çocuk, ‘Ben hemşire olmak istiyorum.’ diyorsa, onun hemşire olmasını sağlayabilecek imkanı bizim ona sunmamız lazım. Devletin böyle bir imkansızlığı yok. Onu yerelle buluşturmak bizim en temel sorumluluğumuz ve anlayışımızdır.” ifadesini kullandı.

Soylu, kanunun dışındaki her şeyle mücadele etmenin de temel sorumlulukları olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bakın, bunu bütün bugüne kadar okuduklarım, yazdıklarım müktesebatında söylüyorum, çok önemli bir kırılma dönemindeyiz, aştığımız andan itibaren kendimizin de hayal edemediği bir Türkiye tablosu ile karşılaşacağız. Bütün gayretimiz budur ve bunu aşacağız inşallah. Çok önemli bir kırılma dönemindeyiz, tarihin, dönemin tüm fırsatının şu coğrafyanın üzerine oturduğu ve bizim penceremize konduğu bir dönemin içerisindeyiz. Bunu iyi görenler, iyi analiz edenler bugün ellerinden gelen bütün yüklenmeleri ortaya koyuyorlar ama onlar bizi düşürmedikçe, biz kuvvetleniyoruz bunun da farkındalar. Bunu, birlikte aşma konusundaki irademizi hep birlikte yarına götürmeliyiz.”

“Bir yol, belki de bir tarih değiştirecektir. O yoldan okuluna rahat giden bir evlat, belki de bu ülkeye her birimizin yaptığının katbekat fazlasını yapabilme kabiliyetine sahip olabilecektir.” diyen Soylu, bu arayış içinde olduklarını söyledi.

Bu dönem, özellikle sorumluluk alan kişilerin, Türkiye’nin istikametine selametle ulaşması için daha fazla asılması gerektiğinin altını çizen Soylu, meselenin sadece terörü tasfiye etmek olmadığını, kardeşliği, 780 bin kilometrekarede tesis edecek bir anlayışın da ortaya konulması gerektiğini belirtti.

Soylu, terörü tasfiye ettikten sonra en önemli meselenin, birlikteliği daha iyi noktaya koyabilecek bir anlayışı sürdürmek olduğuna dikkati çekerek, “Bunun, memleketimizin 81 vilayetiyle direk ilgisi vardır. Çünkü uzun yıllardan beri milletimizin içerisinde oluşturmaya çalıştıkları bu münaferet, ancak ortaya konulacak yüksek bir kardeşlikle merhem edilebilir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu bir hedef var, ısrarla şunu söylüyor, ‘2023, 2053 ve 2071.’ Bizi bugünümüze çakmak isteyenler, bugünkü sorunlarımızın içerisinde bizi bir anafora dönüştürmek isteyenlere karşı biz planlarımızı nasıl ülke bazında iyi yapmışsak, illerimizi, ilçelerimizi buna ait bir planlamayla geleceğe taşıma amacını ortaya koymalıyız.” ifadesini kullandı.

“Yapmamız gereken hedeflerimize yürümek”

“Ortak akıl” vurgusu yapan Soylu, vatandaşla birlikte olmanın da önemine işaret etti.

Kaynaklarını iyi yöneten, kaynak oluşturan bir anlayışa ihtiyaç olduğunu vurgulayan Soylu, “Biz eğer bizi meşgul etme istedikleriyle meşgul olur, meselenin diğer taraflarını hakir bırakırsak, onların isteklerini yapmış oluruz. Bizim yapmamız gereken, hedeflerimize yürüyebilmektir.” dedi.

Bakan Soylu’ya, konuşmasının ardandan portresinin bulunduğu gümüş tabak hediye edildi.