İçişler Bakanı Süleyman Soylu: Biz sizin göçmen deponuz muyuz?

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen “2. Göç Diyaloğu Konferansı”nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İngiltere bize teklifte bulundu. Resmen bulunamıyor da bize gelen göçmenlerin bir kısmını size gönderelim. Biz sizin göçmen deponuz muyuz? Biz Avrupa’nın göçmen deposu muyuz? Biz insani olarak bugüne kadar her türlü adımı attık” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin göçe kaynaklık eden bütün ülkelerde var olduğunu söyleyerek “Elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen 2. Göç Diyaloğu Konferansı’na katılan Soylu, burada konuşma yaptı.

Soylu, Avrupa kadar Türkiye’nin de kendi iç dengeleri olduğunu söyleyerek “İngiltere bize teklifte bulundu. Resmen bulunamıyor da bize gelen göçmenlerin bir kısmını size gönderelim. Biz sizin göçmen deponuz muyuz? Biz Avrupa’nın göçmen deposu muyuz? Biz insani olarak bugüne kadar her türlü adımı attık.” dedi.

Türkiye’nin sorunun kaynağında göçe kaynaklık eden ülkelerde çözüme yönelik politikasının devam ettiğine işaret eden Soylu, “Biz Afganistan’da Taliban iş başındayken iyilik trenleri gönderiyoruz. Oradaki insanların kışın donmaması, gıda eksikliklerinin olmaması, hayatlarının devam edebilmesi için. Peki bunu sadece biz mi yapmalıyız? Bütün dünya bu konuda 50 bin dolarlık, 60 bin dolarlık kişi başına gelir seviyesi olup burada ölü numarası yapan ülkeler bunları gerçekleştirmemeli mi?” diye konuştu.

Soylu, Pakistan’da yaşanan selde 36 saatte bölgeye gidip geldiklerini belirterek “Binlerce kilometre yol yaptık. Hava ve karadan en uç noktasına kadar ulaştık. Sadece 100 bin çadır gönderiyoruz Pakistan’a. Dünya nerede? Beni bağışlayın ama Birleşmiş Milletler (BM) nerede? Pakistan’ın bir bölü üçü sular altında.” ifadesini kullandı.

Lübnan’da ise 0-2 yaşındaki çocukların süt problemi olduğuna dikkati çeken Soylu, “Gıda dahil olmak üzere oraya da iyilik gemisi gönderiyoruz. Pakistan’a şu ana kadar 6 iyilik treni, onlarca da uçak gönderdik. 500 bin gıda, 100 bin çadır, hijyen malzemeleri göndermeye devam ediyoruz. Aynısını Afganistan’a yapıyoruz.” dedi.