Huzurumuzu kim bozmaya çalışırsa hakkından geliriz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Arkasında kim olursa olsun, terör örgütlerinin oluşturmak istediği iklime teslim olmayacağız. Kardeşliğimizi ilelebet devam ettireceğiz.” dedi.

Soylu, beraberinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ile Mardin’e geldi.

Mardin Havalimanı’nda Vali Mustafa Yaman ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Soylu, valilik ziyaretinde polis tören mangasını “Kahraman arkadaşlarım, kahraman polis nasılsınız” diye selamladı, ardından makama geçti.

Vali Yaman’dan kentin sorunları hakkında brifing alan Soylu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Mardin’in farklı medeniyetleri bir arada, bünyesinde barındıran güzel bir kent olduğunu ve onurlu görevinin ilk ziyaretini, insanlık tarihinin buluştuğu kente yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Demokrasi Anadolu medeniyetinin lafzıdır”

Soylu, demokrasinin ortak bir dil olduğuna işaret ederek, “Dünyanın en pahalı toprağında oturuyoruz. Muhakkak bu toprağı, bizim dışımızda, bir taraftan yönetmek isteyen bir taraftan da ucuzlatıp bu toprak üzerindeki geleceğe ait planlarını kurmak isteyenler olacaktır. Ama bir büyük millet ve bu milletin feraseti var. Kürt’ün, Türk’ün, Arab’ın, Alevi’nin Sünni’nin ve bu topraklarda yaşayan herkesin ortaklığı bu vatan ve millettir. Demokrasi de bizim Anadolu medeniyetinin bugün ortaya koyduğu lafzıdır, ortak dilidir. ”

Demokrasiyi yaşatmak, geliştirmek ve ilerletmek kadar onu muhafaza etmenin temel görevleri olduğunu anlatan Soylu, “Demokrasi nadir bir mücevher gibidir ve çok çabuk incitilebilir. Bizim görevimiz ortak değerimiz olan bu demokrasiyi korumaktır.” dedi.

FETÖ’nün darbe girişimi

İçişleri Bakanı Soylu, demokrasinin değerini 15 Temmuz vesilesi ile bir kez daha anladıklarını belirterek, milletin tarihler boyunca gösterdiği kahramanlığı ve feraseti bir kez daha gösterdiğini söyledi.
Türkiye’nin 81 iline üniversite inşa ederek, geleceğe olan iddialarını taşıyabilmek, ilim ve bilimle yarına adım atabilmeyi sağlamak ve nesillerin kandırılmasının önüne geçmek istediklerini dile getiren Soylu, “Aynı terör örgütünün kandırdığı gençler gibi. Ama gördük ki FETÖ terör örgütü de gençlerimizi kandırmış. DAEŞ’te gençleri hem de dünyadaki gençleri kandırmış. Bizim görevimiz bu milleti yarına taşımaktır. ” ifadelerini kullandı.

Pazar günü Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’ı ziyaret edeceğini ve 1.4 milyar liralık yatırımın temelinin atılacağını aktaran Soylu, insanları bu bölgede ümitsizleştirmek için terör örgütünün ortaya koyduğu bu hamleye karşı birlik ve beraberlikten asla vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

“Arkasında kim olursa olsun, terör örgütlerinin oluşturmak istediği iklime teslim olmayacağız. Kardeşliğimizi ilelebet devam ettireceğiz.” diyen Soylu, şöyle dedi:
“Bu toprakların en önemli şifresi huzur ve istikrardır. Huzur ve istikrardan vazgeçmeyeceğiz. Devlet olarak bize yüklenen görev, milletin bize emanet etti temel görev Türkiye’yi huzurun, istikrarın ve güvenin iklimi ile sürekli olarak buluşturmak ve devam ettirmektir. Burada vereceğimiz mesaj sadece Türkiye’ye değil dünyayadır. Çünkü sadece Türkiye ile derdimiz olsaydı Suriyeli kardeşlerimizi kucaklamazdık. Ta Haiti’ye kadar, Myanmar ve Somali’ye kadar merhamet ve şefkat medeniyetinin elini uzatmazdık.”

Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak, istikametini bozmak isteyen terör örgütlerinin çabalarının nafile olduğunu vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:
“Huzurumuzu kim bozmaya çalışırsa hakkından geliriz. Bunun başka durumu söz konusu değildir. Kürt kardeşimizin de Arap kardeşimizin de her vatandaşımızın da teminatı demokrasidir. Hukuk ve kardeşlik iklimidir. Bunun için de inşallah bu vilayetlerin tamamında öyle yatırımlar yapacağız ki yeniden gülistan, bahçeler açılacak ve insanlarımızın mutlu yüzündeki gülücüklerin ifade ettiği tabloyu oluşturmak bizim temel görevimizdir. Bunu gerçekleştirceğiz.”