Hukuktan niye bu kadar rahatsız oluyorsunuz?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun disiplinle ilgili konusu, Başbakanlık Genelgesi olarak Türkiye’deki tüm kamu kurumlarına ve kamu idarelerine gönderilmiştir. Doğru ve yapılması gereken bir işlemdir. Bu memleketin evlatlarının verdiği vergilerden maaşını alan her devlet memuru hukuka ve 657’nin kendi içindeki kurallarına uymakla mükelleftir” dedi.

HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Türkiye ile Filistin Arasında Gümrük Konularına İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı’nın görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, milli güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları hakkındaki genelgeyi eleştirerek, muhalif kesimleri susturmak amacıyla hazırlanan genelgenin yasalara ve anayasaya aykırı olduğunu ileri sürdü.

Hükümet adına Genel Kurul’da bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu söz alarak, Ertan’ın sözlerine yanıt verdi.

Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunun altını çizen Soylu, gelirlerinde de vatandaşlarının vergilerinin bulunduğunu belirtti.
Devletin, kendi koyduğu kuralları savunabilecek durumda olmamasının, milletin verdiği görevleri yerine getiremediği anlamına geleceğini ifade eden Soylu, şunları kaydetti:
“Bir devlet memuru, bir belediyede çalışan memur düşünün; bu milletin vergileriyle birlikte bütçeden kaynaklanan maaşını alan memur bir taraftan gündüz memurluk yaptığını iddia edecek, akşam da hendek kazacak, terör örgütüne bir şekilde yardımcı olacak, bir taraftan da Paralel Yapı içerisinde bu ülkede paralel bir devlet örgütlenmesi ortaya koyacak. Afedersiniz ama bu devlet ne işe yarar? Vatandaşın hakkını müdafaa edemezse ne işe yarar? Başbakanlık genelgesinin ne kanuna ne 657’ye aykırılığı söz konusudur ne de bahsedildiği gibi bir cadı avıdır. Tam tersi vatandaşın hukukuna sahip çıkma adına ortaya konulan bir hatırlatmadır.”

“Hukuktan niye bu kadar rahatsız oluyorsunuz?”

İktidarların görevinin kamu düzenini müdafaa etmek olduğunun altını çizen Soylu, şöyle devam etti:

“Normal bir süreçtir. Bir hassasiyet ortaya konulmaktadır. Millet bunu istemektedir ve arzu etmektedir. Her gittiğimiz yerde ‘Nasıl bir devlet memuru, eline molotofkokteyli alır, hendek kazar? Siz ne iş yapıyorsunuz?’ diye vatandaş bize sormaktadır. Eğer böyle bir şey ortaya koyan bir kişi varsa bunun hukuk kuralları içinde soruşturulmasını istemek görevimizdir. Hukuktan niye bu kadar rahatsız oluyorsunuz? 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125. disiplinle ilgili konusu Başbakanlık Genelgesi olarak Sayın Başbakan’ın imzasıyla Türkiye’deki tüm kamu kurumlarına ve kamu idarelerine gönderilmiştir. Doğru bir işlemdir ve yapılması gereken bir işlemdir. Bu memleketin evlatlarının verdiği vergilerden maaşını alan her devlet memuru hukuka ve 657’nin kendi içindeki kurallarına uymakla mükelleftir.”