Hiç durmuyoruz, çalışıyoruz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “İŞKUR Genel Müdürlüğü, yaklaşık 3 ay 22 günde Türkiye’de toplam 298 bin kişiyi işe yerleştirdi. Hiç durmuyoruz, çalışıyoruz” dedi.

Soylu, Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde Vakfıkebir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde organize edilen kamu yatırımlarının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de eğitim, sağlık, turizm ve ulaşımda yapılan yatırımlara ilişkin bilgiler aktardı.

Bugünün değil, geleceğin yatırımlarını yaptıklarını belirten Soylu, “Türkiye’nin 3 bin dolar olan kişi başına gelir seviyesini 10 bin dolara çıkarttık. Bilmenizi istiyorum ki ülkemizi 25 bin dolar kişi başına gelir seviyesine getireceğiz. Bu ay yıldızlı bayrağın sadece 780 bin kilometrekarede nazlı ve şanlı değil, dünyanın her tarafında, yaptığımız eserlerle ve mühendislik harikalarıyla beraber onurlu bir şekilde dalgalanmasına hep birlikte sebebiyet teşkil edeceğiz.” diye konuştu.

Soylu, İŞKUR’un bakanlığına bağlı olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti: “İŞKUR Genel Müdürlüğü, yaklaşık 3 ay 22 günde Türkiye’de toplam 298 bin kişiyi işe yerleştirdi. Hiç durmuyoruz, çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde 124 engelli kardeşimize girişimcilik desteği çerçevesinde 36 bin liralık hibe vererek onları ticari hayatla buluşturacağız. AB Destek Bölümümüz, birinci bölümde başarılı bir şekilde 300 milyon avronun üzerinde kredi dağıttı. İkinci bölümünde 500 milyon avroluk krediyi yine ülkemiz ile milletimiz ile buluşturacaktır. Adım adım bütün projelerimizi gerçekleştiriyoruz.”

Bakanlığın, 17 projeden 16’sını 3 ay içerisinde tamamladığını ve millete verdiği taahhütleri yerine getirdiğini vurgulayan Soylu, “Bir taraftan çalışma hayatımızı rahat, güzel bir şekilde esnek çalışma modelleri ile buluşturuyoruz. Bir taraftan kıdem tazminatı meselesine el atıyor, bir taraftan da kamu personel rejiminin daha iyi bir noktaya gelmesi konusunda adımlarımızı gerçekleştiriyoruz.” dedi.

1 Mayıs

Soylu, 1 Mayıs’ın yaklaştığına dikkati çekerek, “Bir hafta sonra 1 Mayıs. Hükümetlerimizin, AK Partimizin çalışma hayatında temel kuralı şudur, alın teri kurumadan emeğin hakkı ödenecektir ve 14 yıldır her gün çalışan insanımızın hayat standartlarını yükselten, onu enflasyon altında ezmeyen, mağdur etmeyen bir anlayışı ortaya koyuyoruz. 1 Mayıs’ı Türkiye’de çalışanlarımızın bayramı haline getiren bir büyük adımı da AK Parti hükümetleri dönemlerinde atmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Sendikaların, işçi ve çalışan kesimin 1 Mayıs’a ilişkin duyarlılığına teşekkür eden Soylu, şunları kaydetti:

“Bir taraftan Çanakkale’de şehitlerimiz ile beraber ülkemizin birliği, beraberliği, ülkemizin yarınlarına güzel adım atması ile birlikte Çanakkale’de Türk-İş 1 Mayıs’ı hem de bütün Türkiye ile beraber kutlayacaktır. Bayram, şenlik içerisinde milletimizle, memleketimizle bu vatanda, toprakta kutlayacaktır. Hak-İş’imiz bunu hem de yine memleketimizin emek şehirlerinden birisi olan Sakarya’da kutlayacaktır. Onlara teşekkür ediyorum. Disk, bu konudaki çalışmalarını yürütüyor, onlar da İstanbul’da kutlayacaklar.”

Terörle mücadele

Bakan Soylu, Türkiye’nin terörle mücadelesini sürdürdüğünü belirterek, şunları ifade etti:

“1 Kasım seçimlerinden sonra ülkemizin huzurunu, sükununu, birliğini, beraberliğini, demokrasinin getirdiği sonucu ortadan kaldırmaya çalışanlara karşı birliğimizi ve beraberliğimizi korumalıyız. Kardeşliğimizi tam anlamıyla bayram niyetiyle ortaya koymaya her fırsatta bunu belirtmeye çalıştığımız günler olmalıdır. Birbirimize daha çok sahip çıkmalıyız çünkü engellemeye çalışıyorlar.”

Herkesin çalıştığını ancak bugün herkesten daha büyük fedakarlıklar yapanlar olduğunu belirten Soylu, “Ülkemizin şanlı ay yıldızlı bayrağının, ülkemizin yarına attığı adımların kuvvetli ve kudretli olmasının temini için bizim evlatlarımız bugün ülkemizin Güneydoğu’sunda kurulan kalleş pusulara karşı ölüme, kurşuna karşı yürüyorlar. Onların ortaya koymuş olduğu mücadele sadece terörle mücadele değildir. Onların ortaya koymuş olduğu mücadele bizim tarih karşısında sorumluluk duyduğumuz vatan sevgisidir, bu vatana sahip çıkmaktır. Bu vatanın namusuna sahip çıkmaktır. Bize bırakılan bu kutsal toprakları şehit kanıyla sulanmış ve bize emanet edilen bu topraklarda biz de varız ve bu toprağa sahip çıkıyoruz diyebilecek bir anlayışın içindedir.” diye konuştu.

Soylu, terörle mücadeledeki kararlılığı dile getirerek, “Türkiye’nin kalkınmasını, gelişmesini, zenginleşmesini, özgürleşmesini de milletimizin kendi bağrından çıkarttığı, temsilci olarak gönderdiği TBMM’deki evlatlarıyla ve oradaki iradeleriyle beraber sağlayacaktır. Bugün onu sakatlamaya çalışıyorlar. Terörle karşı karşıya kaldığımız durumun bu olduğunu bilmenizi istiyorum.’ vurgusunu yaptı.

Millete ‘1 Kasım’da siz bu sonucu nasıl ortaya koyarsanız’ diye ders verilmeye çalışıldığını, Avrupa Parlamentosu’ndan da ayar vermeye yönelik yaklaşımlarda bulunulduğunu aktaran Soylu, “Ne yazıyor biliyor musunuz bildirilerinde? ‘Siz niye bu yatırımları yapıyorsunuz? Niye nükleer santralleri, köprüleri, barajları yapıyorsunuz?’ Ne istiyorsunuz? El açan Türkiye mi olacak? Hayır, el açan Türkiye değil, mağdurlara ve mazlumlara yardım yapan, hakkaniyetin ve adaletin sahibi bir Türkiye olacak, bundan vazgeçmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

İki yüzlü yaklaşımları eleştiren Soylu, şunları kaydetti:

“Suriyeliler bugün mü aklınıza geldi? Orada katledilen çocuklar bugün mü aklınıza geldi? Ürktünüz, korktunuz memleketlerinize geliyorlar diye. ‘Gelmesinler, huzurumuzu bozmasınlar’ diye. İnsanlıktan nasibinizi alın, onlar huzurlarınızı bozmaz, onlar Allah’ın inayetiyle beraber size bereket, huzur, kardeşlik getirirler, insanlık getirirler. Hiç merak etmeyin yolculuğumuz emindir. Bir tarafta kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Emin, güçlü ve bütün dünyanın kendisini hayranlıkla izlediği bir lider. Bir tarafta Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu. Bir tarafta da bakanlarımız, milletvekillerimiz ama bir taraftan işin sahibi olan asil milletimiz. Bilmenizi istiyorum dünyanın her geçen yıl hayranlıkla takip ettiği bir Türkiye’yi kucaklıyoruz. Allah milletimizin, memleketimizin, Anadolu medeniyetinin yardımcısı olsun.”

Bakan Soylu, daha sonra Vali Abdil Celil Öz, AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve diğer ilgililer ile yatırımların açılışını yaptı.