Herkesin katkısının en üst seviyede olmasını istiyoruz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, kıdem tazminatıyla ilgili düzenlemenin içeriğine ilişkin, “65. Hükümet’e haksızlık yapmayalım. 65. Hükümet, bunların hepsini hem basınla hem vatandaşlarımızla hem de sosyal diyaloğu gerçekleştireceğimiz işçi ve işverenler ile kıdem tazminatı alamayan sessiz çoğunlukla paylaşacaktır.” dedi.

Soylu, Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla Söğütözü’ndeki Cebesoy İlkokulu’na yaptığı ziyarette, çalışanların sigortalı olmamasının, haklarının yenildiği anlamına geleceğini söyledi.

Vatandaşların yüzde 98’inin sosyal güvenlik şemsiyesi altında bulunduğunu belirten Soylu, Türkiye’deki sosyal güvenlik sisteminin birçok Batılı ülkeden daha ileri düzeyde olduğunu vurguladı.

“Herkesin katkısının en üst seviyede olmasını istiyoruz”

Konuşmasının ardından bir basın mensubunun “kıdem tazminatıyla ilgili yeni düzenlemenin içeriğini” sorması üzerine Soylu, şunları kaydetti:

“65. Hükümet’e haksızlık yapmayalım. 65. Hükümet, bunların hepsini hem basınla hem vatandaşlarımızla hem de sosyal diyaloğu gerçekleştireceğimiz işçi ve işverenler ile kıdem tazminatı alamayan sessiz çoğunlukla paylaşacaktır. Orada modellerin nasıl olduğu, nasıl gerçekleştiği, hangi hakkaniyet düzeninde değerlendirildiği açıklanacak. Çok hareketli bir dönem olacak, çünkü birçok taraf ve çok faktör var. Biz bu çok tarafları ve çok faktörleri iyi dengeleyerek, çok hakkaniyetli bir sistemi oluşturmakla görevliyiz. Çok önemli bir reform ve çok önemli bir adım olacak. Bunun için de herkesin katkısının en üst seviyede olmasını istiyoruz.”

“Kayıt dışını, kayıt içine almaya yönelik bir adım”

Başka bir basın mensubunun, “esnek çalışmayı içeren düzenlemeye ilişkin Türk-İş’in itirazlarını” hatırlatması üzerine Soylu, “Bugün Tokat’ın Turhal ilçesinde tarım işçilerini taşıyan araç kaza yaptı. Hükümet olarak bizim görevimiz sosyal hukuk devletinin gereğini yerine getirmektir. Yani bu insanların sağlıklı ortamda çalışmasını temin edebilmek ve onların sosyal güvenlik sistemi içinde olabilmesini sağlayabilmektir.” diye konuştu.

Bakan Soylu, şöyle devam etti:
“Güvenceli esneklik dediğimiz model, bizim ILO normları ve AB standartlarına göre ülkemizde sosyal diyalog mekanizmalarının sonuna kadar tüketilerek konuşulduğu bir modeldir. Türk-İş’in bu konudaki değerlendirmelerini masada gördük. Bu adımları atabilmek ve istihdam kanallarını daha fazla açabilmek için attığımız bir adımdır. Sosyal güvenlik sistemini, sosyal güvenlik sisteminden yoksun çalışanlarla buluşturabilmeye yönelik bir adımdır. Kayıt dışını, kayıt içine almaya yönelik bir adımdır.”

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı, Başkan Yardımcısı Cevdet Ceylan ve kurum yöneticilerinin de katıldığı ziyarette Bakan Soylu, öğrencilere kırtasiye malzemelerinden oluşan hediyeler verdi.