Herkesin Dikkatli Bir Dil Kullanması Gerekiyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, çözüm sürecine ilişkin, ”Herkesin dikkatli bir dil ve üslup kullanması gerekiyor. Siyaset cesur insanların işi olduğu kadar, sorumluluğunu bilen insanların işidir” dedi.

Soylu, çeşitli ziyaretlerde bulunmak için geldiği Düzce’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kendisine ait bir rota belirlediğini belirterek, bunun, Türkiye’nin ilerleme, daha fazla demokratikleşme, birlik ve beraberlik içinde yaşama rotası olduğunu söyledi.

Türkiye 21’inci yüzyıl stratejisini bu kodlar üzerinden tanımladığını dile getiren Soylu, ”Türkiye, kendi canını çok acıtan, ekonomik, sosyal, siyasi bir çok maliyetlerle karşı karşıya bırakan bir olayla ilgili cesur adımlar atmaktadır. Adımların tamamına bakarken, meselelerin her safhasına ait yorum yapmak, meselelerin çözümüne katkı sunmaz” diye konuştu.

”10 yıldan bu yana iktidarda olan AK Parti’yle ay yıldızlı pasaportun değerini büyüten ve onu tüm dünyada itibarlı hale getiren bir süreç yönetilmektedir” diyen soylu, şunları kaydetti:

”Elbette herkesin değerlendirmeleri olacaktır. Açık yüreklilikle ifade etmek isterim ki bugün akla karanın belli olduğu gündür. Sırtımızda olanca yük taşıdık. Bir çok ekonomik maliyet taşıdık. Binlerce canımızı bağrımıza taş basarak toprağa verdik. Biz, bu iş bitsin istiyoruz. Türkiye, bu iş bitsin istiyor. Bu iş bittiğinde, herkes yükselen bir Türkiye ile karşı karşıya kalacağına inanıyor. Burada yapılması gereken, bu meselenin detayıyla ilgili az konuşmaktır.”
    
”Biz televizyonlardaki futbol yorumcuları değiliz”
    
Soylu, her konu hakkında yorum yaparak, enine boyuna konuyu tartışmanın televizyon yorumcularının işi olduğunu dile getirerek, ”Biz televizyonlardaki futbol yorumcuları değiliz. Türkiye’nin en önemli meselelerinde, her olaya yorum yapmak kabiliyetini ortaya koymak zorunda değiliz. Bu olaya böyle yaklaşmamamız gerekir. Bu olay, Türkiye için hassastır. Çünkü olayın geçmişinde ortaya çıkan meseleler, bütün taraflara ciddi maliyetler yüklemiştir. Bizim, muhalefetten de bakmasını istediğimiz anlayış budur. Ana muhalefet lideri Türkiye’ye haksızlık yapıyor. Milletimizi doğru bilgilendirmiyor. Herkesin dikkatli bir dil ve üslup kullanması gerekiyor. Siyaset cesur insanların işi olduğu kadar, sorumluluğunu bilen insanların işidir” şeklinde konuştu.
    
”Milletimiz yeni anayasa konusunda hemfikir”
    
1982 Anayasası’nın Türkiye’yi taşımadığı ve yeni anayasa yapılması konusunda milletin hemfikir olduğuna dikkati çeken Soylu, yapılan bütün araştırmalarda yeni anayasa yapımı konusunda ciddi bir desteğin olduğunu bildirdi.

Soylu, anayasa komisyonun bir masa etrafında farklı görüşler olsa da tartıştığını belirterek, ”Masanın etrafında hangi meselelerde bir arada olduğunuz, hangi meselelerde farklı düşündüğünüz konusunda bir gözlem söz konusudur. Bana göre bu sürecin en önemli kazançlarından birisi budur. Temel muradımız, mart sonuna kadar bir uzlaşı ortaya çıkmasıdır. Çıkmazsa da AK Parti yeni yasanın ortaya çıkması için uzlaşı metodunu uygulamaya devam edecektir. Bunlardan da sonuç alamazsa, kendi anayasa hazırlıklarını da TBMM’ye sunacaktır” diye konuştu.
    
”Suriyeli sığınmacılar”
    
Soylu, Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilere her zaman sahip çıkılacağını ifade ederek, kendi ülkesinde zulme uğrayan insanlara hiçbir şekilde sırtlarını dönmeyeceklerini vurguladı.

Güçlerinin yettiği ölçüler içerisinde onlara sahip çıkmakla mükellef olduklarını anlatan Soylu, şöyle devam etti:

”Dünya buna sahip çıkmasa da böyle bir sorumluluk sahibiyiz. Bir şekilde orada sıkıntıya giren, temel hak ve hürriyetlerinden yoksun bırakılan ve bir savaş ortamının içerisinde taciz edilen, katledilen bu insanlara sahip çıkmak, bizim en temel komşuluk vazifemizdir. Yüzyıllar boyunca komşuluk yaptık. Bizim onlara sırtımızı dönmek gibi bir lüksümüz olamaz. Her ne söylenirse söylensin orada zulüm devam etmeyecektir. Zulmün sahibi olan diktatör Esed çok yakın zamanda oradan gidecektir. Uluslararası toplumda bu konuda hemfikirdir.”