“Her seçim bir başlangıç ve demokrasilerde taze bir doğumdur”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye, son seçimin sonucunda 4 yıl boyunca rahat, huzurlu, büyüyen, kendini yenileyen, değişen, reform yapan ve geleceğe hazırlık yapan bir ülke olmayı hak etmiştir. Bu hakkı elinden almaya çalışanlar var” dedi.

Soylu, bir otelde sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve gazeteciler ile bir araya geldiği toplantıda, 7 Haziran genel seçimlerinin ardından Türkiye’nin kalkınmak için 4 yıllık bir avantaj yakaladığını söyledi.

Ülkenin geçmişte, darbeler, deprem, terör ve koalisyon hükümetleri sebebiyle kaybettiklerini kazanma imkanı bulduğunu dile getiren Soylu, “Bir taraftan Türkiye ilerlemeleri ortaya koyacak, diğer taraftan Trabzon bundan istifade edecek” diye konuştu.

Soylu, Rusya ve Türkiye’nin etrafındaki coğrafyayla yaşanan sorunlardan en az etkilenecek kentin Trabzon olduğuna işaret ederek, her geçen gün büyüyen turizmin yöre ve Trabzon için önemine değindi.

“Bizi millet TBMM’ye ideolojik tatmin ortaya koyalım diye göndermedi” diyen Soylu, Meclis iç tüzüğünden faydalanan bazı milletvekillerinin, Meclis’i sadece bir çatışma arenasına döndürmeye çalıştığını ifade etti.

Milletin hizmet beklediğini ancak bazı kesimlerin Türkiye’yi meşgul ettiğini dile getiren Soylu, “Bir kör ideolojinin peşine takılmış ve oradan Türkiye’nin bütün zenginliklerini, beklentilerini engellemeye, onları bir şekilde önüne set çeken bir anlayışla karşı karşıya bırakmaya çalışıyorlar. Bu kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

Soylu, bunlara rağmen hükumet olarak ülkenin kalkınması için gayret göstereceklerini anlatarak, “Herkeste büyük bir reform iştahı var” değerlendirmesinde bulundu.

“Her seçim bir başlangıç ve demokrasilerde taze bir doğumdur”

Türkiye’de yaşanan terör olaylarına da değinen Soylu, “Seçimden Türkiye tartışılmaz bir sonuçla çıktı. Etrafındaki coğrafyaya bakınca da demokrasi ve seçim sonucu Türkiye’nin çok önemli bir üstünlüğü oldu. Şimdi görüyoruz ki bunu bertaraf etmeye çalışacak gelişmeler ortaya konulmaktadır. Bu çok açıktır” diye konuştu.

Türkiye’nin üniter yapısına, birliğine, beraberliğine, bütünlüğüne zarar verebilecek gelişmelere izin vermeyeceklerini vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

“Yapmak istedikleri çok nettir. Türkiye’yi istikrarsız bir ortama taşıyabilecek ve bu son seçimin bize verdiği kuvveti, hızı ve demokrasinin bize verdiği gücü azaltmak ve Türkiye’nin şu taze heyecanını ortadan kaldırmaktır. Çünkü bu seçimin sonucunda hangi siyasi parti kazanırsa kazansın… Türkiye, son seçimin sonucunda 4 yıl boyunca rahat, huzurlu, büyüyen, kendini yenileyen, değişen, reform yapan ve geleceğe hazırlık yapan bir ülke olmayı hak etmiştir. Bu hakkı elinden almaya çalışanlar var.”

Soylu, Türkiye’nin tarihsel meselelerinin sinir uçlarına dokunularak ülkenin huzurunun bozulmak istendiğine işaret ederek, buna izin vermeme kararlılığında olduklarını vurguladı.

“Her seçim bir başlangıç ve demokrasilerde taze bir doğumdur” diyen Soylu, Türkiye’nin bu gücünü engellemeye çalışanlara fırsat vermeyeceklerini kaydetti.

Soylu, terörle mücadelenin ülkenin tüm kesimleriyle yürütülmesi gerektiğine dikkati çekerek, bu konuda adımlar attıklarını ve demokrasiyi güçlendirdiklerini sözlerine ekledi.

Toplantıya, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Adnan Günnar, Ayşe Sula Köseoğlu, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile gazeteciler katıldı.