Her bayram eski Türkiye’den biraz daha uzaklaşıyoruz

Partisi tarafından düzenlenen bayramlaşma programına katılmak üzere kente gelen Soylu, Hınıs’ta bulunan Kültür ve Sanat Merkezi’nde partililerle bayramlaştı.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, iki gündür bölge illerini ve ilçelerini ziyaret ettiğini, güzel bir bayram geçirdiğini söyledi.

Türkiye’de 60 yıldır demokrasi mücadelesi verildiğini belirten Soylu, şöyle konuştu:

“Başkale’den, Hakkari’ye, Çaldıran’dan Ağrı’ya, Doğubayazıt’tan Patnos’a, Varto’ya ve son durağımız olan Hınıs’a kadar yaptığımız iki günlük ziyaretlerde doya doya bayramlaşmayı, insanımızın sıcaklığını hissettik. Bayramın bütün güzelliklerini iki günde hep birlikte güzel bir bayramı idrak ettik. Açıkça şunu belirtmek isterim. Bu ülkede tam 60 yıldır demokrasi mücadelesi veriliyor. Bu mücadele içerisinde herkes büyük sıkıntılar çekti, badireler geçti. Bu ülkede vesayet çok uzun zamandan beri var. Bu ülkede insanlık değerlerinden uzaklaştırmak istendi. Diyarbakır cezaevinde insan hakları ihlali olmadı, Mamak’ta da aynı ihlaller yapıldı.”

Soylu, Türkiye’de vesayet zihniyeti taşıyanların, yıllardır insanları birbirinden ayrıştırmaya çalıştığını dile getirdi.

Halkı birbirinden ayrıştırmak için farklı yolların denendiğini, senaryonun ise aynı olduğunu vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

“Düşüncesine, fikrine, etnik kökenine bakmadan, Kürt, Türk, Alevi, Sünni, Çerkez olsun ayrım yapmadan kadınına, erkeğine bakılmadan bu ülkenin evlatlarını kendi değerlerinden uzaklaştırıp, karar niteliklerini yok etmeye çalıştılar, iradelerini yok etmeye çalıştılar. Biz bunu hep birlikte yaşadık. Bir gün darbelerle, bir gün Kahramanmaraş olayları ile Sivas olayları ile bizi bizden koparmaya çalıştılar. Bizi bizden farklılaştırmaya çalıştılar bu bayramları niye biz çok seviyoruz, biliyor musunuz? Çünkü her bayram eski Türkiye’den biraz daha uzaklaşıyoruz, yeni Türkiye’yi biraz daha kucaklıyoruz.”

Soylu, halkı birbirine düşürmek isteyenlerin asla emellerine ulaşamadığını ve bundan sonra da ulaşamayacağını vurguladı.

Vesayet sistemini halktan aldıkları oylarla ortadan kaldırmayı başardıklarını ve bunun da farkında olduklarını anımsatan Soylu şöyle devam etti:

“Hepimiz çok iyi hatırlıyoruz, hikaye aynı, senaryo aynı sadece kostümler farklı. 1980 öncesi yaşananlar, 1960 darbesi, İstiklal Mahkemelerinde yaşananlar, Dersim’de yaşananlar, senaryo aynı hep aynı ve aynı noktada, hiç değişmiyorlar. Oynayanlar aynı, bu senaryonun mağdurları, zulme uğrayanları da aynı. Hiç fark etmiyor. Bir gün bakıyorsun Alevi bir gün, bakıyorsun dilini konuşmak için çaba sarf eden bir Kürt, bir gün bakıyorsun camide dinini yaşamak isteyen bir dindar. Bir gün bakıyorsun Ankara’ya Ulus Meydanı’na, Kızılay Meydanı’na sadece şapkasıyla, kasketiyle sokulmayan bir köylü. Bu senaryolar artık yapılmıyor. 12-13 yıldır tersine çevrildi. Hem de tersine çevirirken kimseye zulüm etmedik. Allah’a şükürler olsun kimseyi karşımıza almadık, Allah’a şükürler olsun kimseyi tehdit etmedik, kimseye harici ithamlarda bulunmadık. Allah’a şükürler olsun, bu topraklar şahit olsun. Biz bunu neyle yaptık oyla yaptık. Bu millet bunu gördü ve bu millet halen bunu görmeye devam ediyor. Artık kardeşi kardeşe düşürene cevap vereceğiz, set çekeceğiz.”