“Her Bahar Bir Yenilenmedir”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın silah bırakma çağrısına ilişkin,

“Silahların susması ve haziran ayı gibi bütün örgüt mensuplarının sınır dışına çıkması, Türkiye açısından çok önemli bir sonuçtur” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nu ziyaret eden Soylu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Terör örgütü elebaşı Öcalan’ın silah bırakma çağrısına ilişkin soru üzerine Soylu, 21. yüzyılın başından itibaren AK Parti’nin uyguladığı politikaların Türkiye’de çözüm sürecinin altyapısını oluşturduğunu söyledi.

Türkiye’nin kalkınması, gelişmesi, demokratikleşmesi, yeni anayasa, Büyükşehir Yasası, Kentsel Dönüşüm Yasası ve eğitimdeki dönüşümlerin tamamının Türkiye’nin yeni bir akılla 21. yüzyıla hazırlanmasının altyapısını oluşturduğunu kaydeden Soylu, Türkiye’nin, yıllarca karşı karşıya kaldığı yakıcı sorunun çözümü için önemli bir adım attığını anlattı.

Meselenin demokratik kodlar içinde çözülmesi ve olağanüstü halin kaldırılarak Kürtçe eğitime kadar birçok sürecin ortaya konulduğunu hatırlatan Soylu, yeni tabutların gelmemesini, anaların ağlamamasını, genç nesillerin hayatlarını kaybetmemesini arzuladıklarına dikkati çekti.

Soylu, şunları dile getirdi:

“Nasıl Sakarya’nın 2 milyar dolara yakın ihracat kabiliyeti söz konusuysa ülkemizin doğusunda da aynı kabiliyeti ortaya koyalım. Burada da kişi başına düşen gelir seviyesindeki farklar azalsın, hatta mümkünse tüm ülkede adil gelir dağılımı olsun. Bu, eğitimde de sağlıkta da böyle olsun. Ülkeyi yöneten hükümet kargaşa, kaos istemez, ihtilafların bir şekilde insanlarını karşı karşıya getirmesini istemez. Artık bahara adım attık, her bahar bir yenilenmedir, bir tazelenme ve yenilenmeyle karşı karşıya kalacağız.

Ortaya çıkan bir sonuç var ki bugüne kadar Türkiye’yi yoran, ülkemizi birçok sıkıntıya düşüren, en önemli meselenin bir tanesi de bu silahların susması… Silahların susması ve haziran ayı gibi bütün örgüt mensuplarının sınır dışına çıkması, Türkiye açısından çok önemli bir sonuçtur.”

-“Bu süreç bundan sonra yürüyecektir”-

Soylu, demokratik siyasetle ortaya konabilecek yaratıcılığın önünün açılması gerektiğine işaret ederek, Türkiye’deki 76 milyon vatandaşın ülkenin her tarafında birlik ve beraberlik istediğini bildirdi.

Türkiye’nin çok önemli bir ivme yakaladığını belirten Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bunu sağlayabileceğimiz iklimin oluşması konusunda da AK Parti çok önemli risk aldı. Bu iki mesele çözüm sürecinin ruhuna uygundur. Silahların susması ve örgüt mensuplarının sınırlarımızın dışına çıkarılması, ikincisi de demokratik siyaset. Evlatlarımızın tabutla gelmemesi bizim en temel isteklerimizden birisidir. Bu süreç bundan sonra yürüyecektir, bu süreç başladığı günden itibaren de çağrılarımıza tekrarlayarak devam ettik. Çok ayrıntılarla uğraşmayalım, detaylara inmeyelim.

Detaylar üzerinden spekülasyon üretmenin yapılacağı bir dönemde değiliz. Bu şekilde Türkiye hak ettiği noktaya gelecek, bunu da demokrasiyle sağlamlaştıracağız.”