Her ayakta duruşunuz bir hürriyet haykırışıdır

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Hiçbir şey düşünmeden kendini tankın altına atan insanlar, hiçbir şey düşünmeden, yaşına başına bakmadan, ne olduğuna bakmadan, ‘Yarın benim çocuğumu kim geçindirecek’ sorusunu sormadan bu ülkenin bağımsızlığı, hürriyeti için kendisini feda edenler çok büyük ders verdiler.” dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından Kızılay Meydanı’nda binlerce kişinin katılımıyla devam eden demokrasi nöbetine destek veren Bakan Soylu ile bazı milletvekilleri, halkı selamladı.

Katılımcılara hitap eden Soylu, geçmişini, medeniyetini, kendine bırakılan emanetleri bilen ve ona sahip çıkan bir milletin evladı olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Vatandaşların bir haftadır ortaya koyduğu duruşun herkese umut olduğunu belirten Soylu, “Allah’a şükürler olsun, başkalarının kendilerine önerdiğini değil, yıllarca sandıktan bu milletin iradesiyle çıkan Recep Tayyip Erdoğan’ın insanlığını bilen, liderliğini bilen bir milletin evladıyım.” ifadesini kullandı.

Soylu, Türk milletinin bu saygın, kahraman duruşla hürriyet, demokrasi ve kendi kendini idare etme duygusunun ne olduğunu bütün dünyaya gösterdiğini vurguladı.

Önceki darbe dönemlerini hatırlatan Soylu, şöyle devam etti:
“Hep şunu kendi içimizde konuştuk; analarımız, babalarımız, öğretmenlerimiz konuştu. Dediler ki, ‘1960 darbesinde eğer ayağa kalksaydık, eğer meydanları doldursaydık, rahmetli Menderes’i idam edemezlerdi. Ürkerlerdi, korkarlardı.’

Onlar zannettiler ki, Türkiye’nin 14 yıldır ortaya koyduğu bu büyük yolculuğu uçakları uçurarak, tankları sürerek ve evladımızı bize karşı koyarak ortadan kaldıracaklar. Yanıldılar. Ey psikopat Fetullah Gülen, bu millet özgürlüğüne sahip çıkıyor. Bu millet hürriyetine, bu millet bayrağına, bu millet ezanına sahip çıkıyor. Bu millet ahmak değil ama sen hain oğlu hainsin.”

“Her ayakta duruşunuz bir duadır”

Soylu’nun konuşması, vatandaşların “İdam isteriz” sloganlarıyla kesildi. Bu konuda endişe edilmemesini isteyen Soylu, şunları kaydetti:
“Bu milletin son bir haftadır ortaya koyduğu bu kahramanlık, elbette ki bu ülkeyi yönetenlere, belki de hayatları boyunca göremeyecekleri bir dersi vermektedir. Her birimiz ders alıyoruz. Bu tablolar, belki de dün bunlar konuşulsaydı, hayal edilemeyecek, düşünülemeyecek tablolardı.

Hiçbir şey düşünmeden kendini tankın altına atan insanlar, hiçbir şey düşünmeden, yaşına başına bakmadan, ne olduğuna bakmadan, ‘Yarın benim çocuğumu kim geçindirecek’ sorusunu sormadan bu ülkenin bağımsızlığı, hürriyeti için kendisini feda edenler çok büyük ders verdiler.”

Bakan Soylu, demokrasi mücadelesinden vazgeçilmemesi, demokrasi nöbetinin sürmesi gerektiğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın herkese bir mesaj verdiğini ifade eden Soylu, “Diyor ki, ‘Ben söylemeden meydanları terk etmeyin. Ben söylemeden meydanlardan ayrılmayın.’ Herkese söyleyecek sözümüz var. Her ayakta duruşunuz bir duadır. Her ayakta duruşunuz bir hürriyet haykırışıdır.” diye konuştu.