Hem dualarınız hem de iradeniz bize güç veriyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “FETÖ’nün temsilcilerinin olduğu uzak ülkeler var ya CHP yıllardan beri orada sandık temsilcisi vermiyor. Şimdi orada sandık temsilcisi vermeye çalışıyor. Nereden? FETÖ’den… Bu millet faris bir millettir, her şeyi görüyor Kılıçdaroğlu.” dedi.

Bakan Soylu, Tonya ilçe merkezinde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, terörü önlemek için sürdürülen operasyonlara değinerek, “Dün akşam 19, bu sabah 14 kişi, şimdi bir haber daha vereyim 2 kişi daha Bitlis’te etkisiz hale getirildi. Şunu açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum, dualarınız var ya bu milletin birliğine ve beraberliğine ülkenin bölünmez bütünlüğüne ait dualarınız, bu topraklarda ay yıldızlı bayrağımızın ve bu semalarda ezanın dinmemesine ait dualarınız. Hem dualarınızla hem de iradenizle birlikte önünüzde saygıyla eğiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

PKK’nın adının artık Türkiye’de anılmayacağını vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:

“Dediler ki ‘T.C.’yi tükürüğümüzle boğarız’. E hadi boğ bakalım şimdi. Onlar ne zannediyorlar, orada Kandil’de durabileceklerini mi zannediyorlar? Bu millete yıllardan beri vermiş oldukları acıyı ve gözyaşını devam ettireceklerini mi zannediyorlar? Tonya, sözümüz namus sözüdür, bu PKK’nın adı bir daha bu ülkede anılmayacak. Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın bu konuda talimatı açıktır. Bütün hükümet… Biz sadece işin terörist boyutuna bakmıyoruz. İşin başka bir bölümüne daha bakıyoruz. Hangi bölümüne? Bir daha oradaki gençlerimizin bu tuzağa düşmelerini engellemek için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. İşin doğrusu ekonomik boyutu ile gençlik politikaları bütün hepsini ortaya koyabilecek bir çareyi bütün bakan arkadaşlarımızla beraber topyekun şekilde adım atıyoruz.”
Soylu, doğu illerine yaptığı ziyaretlerde gençlerle diyaloglarına değinerek, “Yüz gencin 90’ı ne dedi biliyor musunuz? ‘Bakanım biz iş istiyoruz’ dediler. Ben de bir babayım, siz de bir babasınız. Kızımız var, oğlumuz var. 13 yaşındaki kızları, çocukları dağa götürüyorlar. Annesi ağlıyor ‘Evladımı benden ayırmayın’ diyor. Onların yeri annesinin, öğretmeninin, onların yeri onlara manevi bilgi verebileceklerin yanı.” diye konuştu.

“Artık çok büyük mücadeleye giriyoruz”

Gençlerin idealleri olduğuna işaret eden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onların idealleri var öğretmen olmak, idealleri var hemşire olmak, idealleri var doktor ve mühendis olmak. Bizim görevimiz de onları hemşire, doktor ve mühendis yapmak. Allah şahit buradan söylüyorum. Eğer bundan sonra bu çocuklar dağa gider de biz engelleyemezsek, o teröristler ve o Kandil’dekiler onları dağa çıkarır da biz engelleyemezsek bilmenizi istiyorum ki İçişleri Bakanlığı bana haram olsun. Artık çok büyük mücadeleye giriyoruz. Bir taraftan jandarmamız, bir taraftan askerimiz, korucumuz ve polisimiz… Hani ‘O dağlar bizimdir’ diyorlar ya hadi bakalım sizindi. Gabar, Cudi, Besler, Tendürek, Ağrı hadi bakalım ne yaparlarsa yapsınlar, altını çizerek söylüyorum, bizim aslanlarımız onları kovalıyor, onlar da fare gibi kaçıyorlar.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır’da yaptığı konuşmayı anımsatan Soylu, “Bir sitemim var. Kılıçdaroğlu dün 200 kişiye bir konuşma yaptı. Toplam 200 kişi salonda. Kardeşim çık dışarıya anlat. Kimlerle nasıl beraberlik yaptığını anlat. Biz gittik Diyarbakır’a gittik, Hani’ye gittik, gitmediğimiz yer yok. Yılbaşı gecesi Kuzey Irak sınırındaydım. Bana dediler ki ‘Helikopterle gidelim.’ Hayır karayolu ile gideceğiz. 3,5 saat kilometrelerce yoldan Şemdinli’den Derecik’e kadar gittik. Bu topraklar bizim. Bizim topraklarımızda bu ay yıldızın dışında, bu milletin dışında kimseye boru öttürmeyiz.” dedi.

“Şu anda onlara can suyu veriyorlar”

Soylu, Türkiye’de mevcut sistemin bir daha sorun oluşturmaması için MHP ile bir uzlaşma yaptıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Devlet Bey’e buradan teşekkür ediyorum. Bir adım biz attık, bir adım onlar attı ve ortak bir noktada uzlaştık. Milletimizin önüne anayasa teklifi getirdik. Allah aşkına Kılıçdaroğlu kimle uzlaştı? Bana bunu bir cevap verin. Ben İçişleri Bakanıyım, sizin evladınızım, beni seçtiniz Ankara’ya gönderdiniz, 1 Kasım’da hükümet kuruldu. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bana çalışma bakanlığı görevini verdi ve 9 ay boyunca elimizden geleni yaptık. Milletimizin birçok meselesine el attık. Bir bölümünü de diğer arkadaşımıza devrettik. Şimdi geldik İçişleri Bakanlığına. Bakınız Kandil ne diyor? ‘Eğer evet çıkarsa biz bittik’ diyor. Peki biz bugün terörle mücadele yapmıyor muyuz? Evlatlarımız orada gazi ve şehit oluyorlar. Onların anne ve babaları çocukları yok mu? Şehir, millet onların yakını büyük Türk milleti. Bu büyük mücadele sürerken PKK ile aynı çizgide olmak ve onların değirmenine can suyu vermek bu millet tarafından kabul edilir mi? Bakın edilmeyecek. Şu anda onlara can suyu veriyorlar. Onlar o anlayış içerisinde kendilerini toparlama gayreti içerisindeler. Bunu, ne bu dünyada ne de öteki dünyada bu millet affedecek.”

Soylu, FETÖ’nün temsilcilerinin olduğu ülkelere işaret ederek, “FETÖ’nün temsilcilerinin olduğu uzak ülkeler var ya CHP yıllardan beri orada sandık temsilcisi vermiyor. Şimdi orada sandık temsilcisi vermeye çalışıyor. Nereden? FETÖ’den… Bu millet faris bir millettir, her şeyi görüyor Kılıçdaroğlu.” ifadesini kullandı.