Hayırda buluşuyoruz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Avrupa’nın ve Batının Suriye politikasının dünyanın bugün çok ihtiyaç duyduğu insaniliği bir tarafa bıraktığını belirterek, bunun Türkiye açısından kabul edilemez olduğunu söyledi.

Katar Hayır Kurumunun (Qatar Charity) Ankara Şubesi açıldı. Açılışa Bakan Soylu’nun yanı sıra, Katar Devlet Bakanı Hamad Bin Nasır Bin Kasım Al-Thani, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, Katar Hayır Kurumu Üst Yöneticisi Yusuf Bin Ahmed Al-Kuwari ile yabancı misyon şefleri katıldı.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, Katar Hayır Kurumunun tıpkı Türkiye gibi, dünyanın her noktasında insani değerleri öne çıkaran, renk, dil, din ve ırk hiçbir fark gözetmeksizin herkesi kucaklayan ve insanlığın şemsiyesini herkese uzatmaya çalışan bir anlayışı ortaya koyduğunu ifade ederek, “Bizim inançlarımızın ve değerlerimizin bize yüklediği çok büyük bir sorumluluk vardır. Sorumluluk şudur; hayırda buluşuruz.” dedi.

Batı dünyasının Suriye konusundaki tutumunu eleştiren Soylu, batının sorumluluğunu yerine getirmediğini vurgulayarak şöyle devam etti:
“2 milyon 700 bin Suriyeli sadece Türkiye’de. Milyonlarca Suriyeli kardeşimiz büyük bir insanlık dramı ile karşı karşıya kalırken maalesef Avrupalı dostlarımız olarak nitelendirdiklerimiz, Batılı dostlarımız olarak değerlendirdiklerimiz hep aritmetik değerlerin, matematik sayılarının üzerinden insanı görmeye ve anlamaya çalışan bir zihniyet üretmektedirler. Konuşmaya başladıklarında ve sözlerini dile getirdiklerinde medeniyet değerlerinden de hiçbir fedakarlık ortaya koymazlar. Ama dünya tam da 21. yüzyılın başında aslında bu maskeleri çok net bir şekilde görmekte ve ortaya koymaktadır.”

“Düyun-u Umumiye mantığını Türkiye’de ortaya koymaya çalışıyorlar”

Türkiye’nin gelir seviyesi ve nüfusuna göre tüm dünyada ihtiyaç sahiplerine en çok yardım yapan ülke haline geldiğini vurgulayan Soylu, “Suriyeli kardeşlerimizin Avrupa’ya gidişlerini kontrol altına alabilmek, bunları kısıtlamak, onları sınırlandırmak Türkiye’yi bir ön ülke düzeyi noktasında gerçekleştirebilmek için yaptıkları pazarlık dünyanın bugün çok önemli ölçekte ihtiyaç duyduğu insaniliği bir tarafa bırakmaktadır. Bu bizim açımızdan kabul edilebilir değildir. Bizim dinimiz, bizim inancımız, bizim medeniyetimiz, bu coğrafyanın kültürü, Anadolu medeniyeti ve ortaya koyduğumuz büyük kardeşlik böyle bir anlayışı reddetmektedir.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında imzalanan Vize Serbestisi Anlaşmasına da değinen Soylu, “Vize muafiyeti konusunda Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı durumda neredeyse en son, ‘günün sonunda ne koparabiliriz’, “Türkiye gibi ülkeleri nasıl etki altına alabiliriz’ anlayışı içerisinde bizim ülkemizin terör ile karşı karşıya kaldığı durumu bilmelerine rağmen, ülkemizin insanının nasırına basabilmek ve ‘burada size bir imkan sağlıyoruz, ama o imkanın karşılığında da şunları vereceksiniz’ diye hala 100 yıl öncesinin Düyun-u Umumiye mantığını, hala o yüzyıl öncesinin o anlayışını Türkiye’de ortaya koymaya çalışıyorlar.” diye konuştu.

“Dünya beşten büyüktür”

Soylu, terör örgütü DAEŞ tarafından Kilis’e atılan roketlerin sadece Türkiye’ye yönelik bir tehdit olmadığını ve bölgedeki kardeşliği zayıflatmaya ve tasfiye etmeye yönelik olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:
“Bu oyunların hepsini birlikte görüyoruz. Onun için safları sıklaştırma zamanıdır. Çok net söylüyorum, Batı dünyası şart koyarak değerlendirmeye çalışıyor. Açık bir şekilde ifade etmek istiyorum ki, insani meselelerde ortaya şart koymak bir medeniyet sorununun olmasıdır. Dönüp tarihlerinin ve medeniyetlerinin sorgulamalarını yapmalarının lazım geldiğini, bunun bugünkü bir mesele olmadığını, bunun tarihten ve medeniyetten gelen bir mesele olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘dünya beşten büyüktür’ sözü, aslında bugün burada ortaya koyduğumuz felsefenin ana gövdesini, ana anlayışını oluşturmaktadır.”

Soylu, konuşmanın sonunda Hayır Kurumunun 27 ülkede ışık saçtığını, Türkiye olarak söz konusu kuruma her türlü desteği vermeye devam edeceklerini belirterek, Kurumun Ankara Şubesinin hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu.

Bakan Soylu ve davetliler kurumun yardımlarını yansıtan sergiyi birlikte gezdiler.