HATUN TUĞLUK’UN CENAZESİNDE YAŞANANLARLA İLGİLİ İTHAMLAR DOĞRU DEĞİL

Ìçișleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatun Tuğluk’un cenazesinde yaşananlarla ilgili ithamların doğru olmadığını söyledi. Soylu, “Sanki bu işin koordinatörü biziz, sanki biz bu işin yapanıyız… El insaf deriz. Biz burada insani olarak, hukuki olarak elimizden gelini yaptık. Hükümet, devlet olarak elimizden geleni yaptık ve meseleyi tam anlamıyla çözüme kavuşturduk.” ifadelerini kullandı.

Soylu, TBMM Genel Kurulu’nda Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresinin görüșmeleri sırasında söz alarak, HDP’li Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesinde yașananlar ilgili değerlendirmede bulundu.

Soylu, 80 yaşındaki bir hanımefendinin vefatının ve karşı karşıya kaldığı durumun herkesi üzdüğünü söyledi.

Bakanlıkta çalıştığı sırada bazı HDP’li milletvekillerinin kendisini aradığını ve yaşanan olayla karşı karşıya kaldıklarını ilettiklerini ifade eden Soylu, şunları kaydetti:

“Aysel Tuğluk’un cenazeye katılımına ilişkin izinler alındı ve katılımı sağlandı. Yaşanan gelişmeler karşısında öğle ya da ikindi vakti gerçekleşmesi gereken defin akşam vaktini buldu. Orada görev alan güvenlik kuvvetleri defin sonrası oradan ayrıldılar. Fakat orada bir grup hiçbirimizin kabul etmeyeceği ve hepimizin de eleştirdiği, bir olayı gerçekleştirdi. 15-20 dakika içinde gelişen bir hadise. Hemen Ankara Valisini olay yerine sevk ettim. Ardından arayan Sırrı Süreyya Önder’in ‘Burada çok kötü olaylar olacak’ sözü üzerine hemen olay yerine gittim. Cenazenin burada defnedilmesi adına Aysel Tuğluk ile görüşmelerde bulundum. Devlet olarak bunu sağlayabileceğimizi ilettim. Elimizden geleni yaptık. Devlet gereğini yerine getirdi.”

Soylu, Tuğluk’un cenazesinde yaşananlarla ilgili ithamların da doğru olmadığını vurgulayarak, “Sanki bu işin koordinatörü biziz, sanki biz bu işin yapanıyız… El insaf deriz. Biz burada insani olarak, hukuki olarak elimizden gelini yaptık. Hükümet, devlet olarak elimizden geleni yaptık ve meseleyi tam anlamıyla çözüme kavuşturduk.” ifadelerini kullandı.