“HAİN YAPILANMANIN GÜVENLİK BİRİMLERİMİZDE YARATTIĞI TAHRİBATI KAPATMAYA, ARTIYA GEÇMEYE ÇALIŞIYORUZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ” Özellikle 15 Temmuz ve arkasındaki hain yapılanmanın güvenlik birimlerimizde yarattığı tahribatı kapatıp artıya geçmeye çalışıyoruz. Emniyet teşkilatımızdaki personel sayımıza 15 Temmuz sonrasındaki süreçte ülke genelinde 68 bin 779 yeni polis ekledik. Yalnız İstanbul’da 17 bin 465 polis arkadaşımızı göreve başlattık. Bugün 21. dönem mezunlarımızla birlikte bu yıl için 18 bin 426 evladımız emniyet teşkilatımıza katılmış olacak” dedi.

Bakan Soylu, Polis Akademisi Arnavutköy Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) 21. Dönem Mezuniyet Töreni’nde, pazar günü 15 Temmuz münasebetiyle Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığı’ndaki törene katıldığını söyledi.

Törende şehitleri anarken özellikle şehit Sevda Güngör’ün ismini ifade ettiğini belirten Soylu, “Güzel bir tevafuk. Bugün de sizlerle, onun isminin verildiği bu salonda buluşmak nasip oldu. Cenab-ı Allah bütün 15 Temmuz şehitlerimize, terörle mücadele ederken veya suçlularla, kötü insanlarla, kötülükle mücadele ederken, bu millet uğruna, bu bayrak uğruna, bu vatan uğruna şehit düşmüş bütün evlatlarımıza, polisimize, jandarmamıza, askerimize, korucumuza, gani gani rahmet eylesin. bizleri şefaatlerinden mahrum eylemesin. Cenab-ı Hak bizlere tekrar böyle acılar yaşatmasın.” diye konuştu.

Salonda bulunan polis adaylarını sadece “kadro alsınlar veya iş sahibi olsunlar” diye değil, bu ülkenin çok ihtiyacı olduğu için emniyet teşkilatına aldıklarını dile getiren Soylu, dünyada kötülüklerin ve suçun arttığını, kötü insanların boş durmadığını, suç örgütlerinin her gün yeni bir suç, yeni bir acı icat ettiklerini aktardı.

Terörün artık küresel bir şirket gibi küresel bir akılla yönetildiğini, yıllardır Türkiye’de bir şekilde varlığını sürdüren DHKP/C ve PKK’ya, DEAŞ ile FETÖ gibi örgütlerin eklendiğini hatırlatan Soylu, “Dün gece Şırnak kırsalında, Van Emniyet Müdürlüğümüze ait insansız hava aracı 7 tane teröristi gördü hemen diğer bir insansız hava aracımızı çağırdı. Orayı kontrol altına aldılar ve ardından hemen uçaklar istedik. Bir taraftan insansız hava aracımız, bir taraftan da uçaklarımızla birlikte sabahın erken saatlerinde 7 teröristi etkisiz hale getirdik.” ifadelerini kullandı.

İnsanlara şifa üretmesi gereken laboratuvarlarda uyuşturucuların en zehirli olanlarının, en çok öldüreninin, en çok bağımlılık yapanının imal edildiğini aktaran Soylu, bir hapla hayatların karartıldığını, sadece uyuşturucunun kendisinin değil, uzmanlığının da ihraç edildiğini kaydetti.

Küresel suç örgütleri tarafından ahlaka saldırıldığını dile getiren Soylu, şöyle devam etti:

“Vicdanlara sığmayan, burada tarif etmekten utandığım suçları, tecavüzleri ortaya koyan insan müsveddeleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Malımıza, canımıza, ırz ve namusumuza kastedenler, her türlü kötülük için fırsat kolluyorlar. Bunlar yetmezmiş gibi şimdi bir de dijital suçlar ortaya çıktı. İnsanların kredi kartlarını çalıyorlar, şahsi bilgileri çalıyorlar. Ya bankadaki parasına ya da insanın şahsiyetine, onuruna saldırıyorlar. Öte taraftan, terör örgütlerine destek veriyorlar, bilgi sağlıyorlar, bomba nasıl yapılır, nasıl canavarca insan öldürülür, onu öğretiyorlar. Bütün bunların yanı sıra, insan ve araç yoğunluğundan, belki eğitimden, belki araçların çok hızlı olmasından veya başka sebeplerden dolayı trafik kazaları da insanların hayatlarını tehdit etmeye devam ediyor. Özellikle ülkemizde, bu konuda geçmişten gelen çok tatsız tecrübelerimiz var.”

Ülkenin huzuru ve güveni için büyük bir gayret içinde çalıştıklarını aktaran Soylu, “Özellikle 15 Temmuz ve arkasındaki hain yapılanmanın güvenlik birimlerimizde yarattığı tahribatı kapatıp artıya geçmeye çalışıyoruz. Emniyet teşkilatımızdaki personel sayımıza 15 Temmuz sonrasındaki süreçte ülke genelinde 68 bin 779 yeni polis ekledik. Yalnız İstanbul’da 17 bin 465 polis arkadaşımızı göreve başlattık. Bugün 21. dönem mezunlarımızla birlikte bu yıl için 18 bin 426 evladımız emniyet teşkilatımıza katılmış olacak. Yıl sonuna kadar 25 bin 500 kişilik daha alım planlıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl da 35 bin yeni öğrenci alacağız.” ifadelerini kullandı.

Suça ve suçluya karşı önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mücadelede bir çığ gibi büyüyor, hep birlikte güçleniyoruz. Şunu net olarak ifade etmek isterim ki, emniyet teşkilatımızda FETÖ ile mücadele sürecinin, 15 Temmuz’un, personel noktasındaki bütün tahribatı kapatılmıştır ve artıya geçilmiştir. Önümüzdeki dönemde, yeni hükümet sistemimizin sağladığı güçlü ve hızlı karar alma mekanizmasının da verdiği avantajla çok daha büyük başarılara hep birlikte imza atacağız. Özellikle uyuşturucu, asayiş ve trafik konularında çok önemli işler yaptık, kapasitemizi hızlıca arttırıyoruz. Uyuşturucuda 2016’nın ilk 6 ayında 4 bin 33 uyuşturucu satıcısını tutuklamıştık. 2017’nin ilk 6 ayında tutuklama sayımız 10 bin 660 olmuştu, bu yıl haziran sonu itibarıyla da torbacısından baronuna kadar 12 bin 309 zehir taciri cezaevine konuldu.”

Soylu, halen uyuşturucudan kesin hüküm giymiş olarak yaklaşık 32 bin kişi hapishanede olduğunu, 8 bin civarında kişinin de yargı sürecinin devam ettiğini kaydetti.

Bakan Soylu, törende yaptığı konuşmada, uyuşturucunun kökünü kurutmaya kararlı olduklarını, iki evladının bulunduğunu ve kendi çocuklarını kolladığı gibi milletin çocuklarını da bu illetten korumak zorunda olduğunu anlattı.

Asayiş suçlarına yönelik çalışmalarda önemli işler yaptıklarını dile getiren Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ben gece yatarken bekçi düdüğü duymak istiyorum” talimatı üzerine harekete geçip bekçi alımlarına başladıklarını hatırlattı.

Bugüne kadar yaklaşık 9 bin 500 bekçinin göreve başladığını, 7 bin bekçi alımı için planlamaların yapıldığını, bekçilik için 10 bin kişilik kadro daha ihdas edileceğini aktaran Soylu, halen İstanbul’da 2 bin 625 bekçinin aktif olarak görev yaptığını, işlemleri devam edenlerin başlamasıyla İstanbul’da 3 bin bekçinin sokaklarda ve çarşılarda görev yapacağını, böylece polisin devriye yükünün azaldığını ve polis merkez amirliklerinin etkinliğinin arttığını bildirdi.

Türkiye’deki suç oranlarına ilişkin istatistikleri paylaşan Bakan Soylu, şunları söyledi:

“Geçen yılın ilk altı ayına göre bu yılın ilk altı ayında mal varlığına karşı işlenen en önemli 9 suçta yüzde 29,2 toplamda ise yüzde 17,2 azalma oldu. Suçların aydınlatma oranlarında ciddi artışlar elde ettik. Yani, adımlar atıyoruz, attığımız adımların karşılığını da huzur olarak, asayiş olarak, can ve mal emniyeti olarak görüyoruz ve elbette ki terörle mücadele. Var gücümüzle bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Teknolojiyse teknoloji, silahsa silah, cesaretse cesaret, fedakarlıksa fedakarlık, siyasi iradeyse siyasi irade. Hem polisimize, hem jandarmamıza yeni insansız hava araçları, yeni personeller alıyoruz ve bunların bütün alanlarını sıkıştırıyoruz.”

Soylu, Karadeniz’de, Doğu ve Güneydoğu’da polislerin peşine düştüğü teröristlerin kaçmak için her yolu denediğini belirterek, “Ama Allah’a şükür evlatlarımız bunları fare gibi kapana kıstırmıştır ve kıstırdıkları yerde de gereğini yerine getirmektedirler. Özellikle sınır ötesi ve yurt içinde bulunan çok sayıda PKK’dan kaçarak ülkemize teslim olanlar var. Yaptığımız çalışmalarla sadece terör örgütüne darbe vurmuyor aynı zamanda onların yıllardan beri yapmaya çalıştığı oradaki korku salanları da engellemeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Terör bu topraklarda artık tarihe gömülecektir”

Türkiye Cumhuriyeti’nin terörle mücadelede kararlı olduğunu, milletin de devletine sahip çıktığını dile getiren Soylu, şöyle devam etti:

“Terör bu topraklarda artık tarihe gömülecektir. Ne PKK’sı, ne DEAŞ’ı, ne FETÖ’sü, ne DHKP-C’si. Bu topraklarda bir daha adı anılmayacaktır. Bizim bir iddiamız var. Türkiye’yi dünyanın en güvenli ülkesi yapmak istiyoruz ve İstanbul’u da dünyanın en güvenli metropolü yapmak istiyoruz. Bunu yapabiliriz, yapmaya kararlıyız. Bir irade ortaya koyuyoruz, birtakım önlemler ve tedbirler alıyoruz, kapasite arttırıyoruz ve bunların meyvesini görüyoruz. Türkiye’yi dünyanın en huzurlu ülkesi yapacağız ve inşallah bunun mimarları da bu salondaki ve Türkiye’nin diğer polis okulu salonlarındaki kardeşlerimiz, bu teşkilata emek vermiş büyükleriniz ve ağabeyleriniz olacaktır. Hiç merak etmeyin, geçmiş büyükleriniz, şehitlerimiz de manevi varlıklarıyla sizlere destek olacaktır.”

Polis adaylarının anne ve babalarına yetiştirdikleri evlatlar için teşekkür eden Soylu, “15 Temmuz şehidimiz Ömer Halis Demir’in babasının (devletim için yetiştirdim, devletime de verdim) sözü kulağıma yer etmiştir. İşte bu milleti güçlü kılan anlayış, bu anlayıştır. Artık hep birlikte büyük bir aileyiz. Çocuklarınız polis oldu, meslek sahibi oldu ama siz de bizimle birlikte mesai yapacaksınız. Çocuklarınıza her zaman rehberlik edeceksiniz. Onların iyiliği, devletin iyiliğidir. Bunu da en iyi gözetecek olan sizlersiniz.” dedi.

Polis adaylarına da seslenen Soylu, şöyle konuştu:

“Birazdan yemin edeceksiniz. Bize, kendinize, Cenab-ı Allah’a bir söz vereceksiniz. Edeceğiniz yemin ağır bir yemindir. Alacağınız yük, ağır bir yüktür. her kelimesini iyi dinleyin. Her kelimesini sadece dilinizle değil yüreğinizle tekrar edin. İki rehberden ayrılmayın. Birisi kanun, diğeri vicdan. Asla kanun dışı bir işin içinde olmayın. Eliniz harama gitmesin. Kanunun yasak saydığı hiçbir işin içinde olmayın. Hırslarınız ve hevesleriniz sizi aldatmasın. Aklınızı başkasına kiraya vermeyin. Ve ikinci rehberiniz de vicdanınızdır. Vicdanınızı, merhametinizi asla elden bırakmayın. Elinizde silah olacak. Sakın buna güvenip de kimseye zulmetmeyin. Bu meslek mazlumun duasını alma mesleğidir. Duasını bırakıp da mazlumun ahını almayın. Ben bu vesileyle hepinize mesleklerinizde ve bu yeni hayatınızda başarılar diliyorum.”

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise şehitlere rahmet ve gazilere şükran dileklerini ileterek, “Bugün aramıza yeni meslektaşlarımız katılıyor. Hem kendilerine, hem ailelerine, hem de ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Kısa dönemde iyi eğitilen bu gençler millete hizmet yolunda önemli işler yapacaklar.” dedi.

Emniyet Genel Müdür Vekili Erhan Gülveren de emniyet teşkilatının kurulduğu günden beri demokrasiye inanan, temel hak ve özgürlüklere saygılı, hukukun üstünlüğünü benimsemiş, çağdaş bir yönetim anlayışıyla görev ve sorumluluklarını özveriyle yerine getirebilmek için fedakarca çalıştığını ifade etti.

Vatandaşa sunulan emniyet hizmetlerinin kalitesinin arttırılması ve teşkilat mensuplarının görevlerini yerine getirirken ihtiyaç duydukları teçhizatlara sahip olması için devletin tüm imkanları seferber ettiğini aktaran Gülveren, “Ülke olarak birçok terör örgütünün aynı anda saldırılarına maruz kalırken bir yandan da birçok terör örgütünü temizlemekle uğraşmaktayız. İşte bu hainliğin apaçık yaşandığı 15 Temmuz gecesi tüm polis teşkilatı milli iradenin yanında yer almış milletimizin desteğiyle demokrasi tarihinde altın harflerle yazılacak kahramanlıklar sergilemiştir.” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Soylu’ya hediye ve plaket takdiminin ardından polis adaylarının yemin etmesiyle tören sona erdi.