“Gülen’in yaptığı mezarlıkta ıslık çalmaya benzer”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında Paralel Yapı’ya yönelik operasyonu değerlendirdi.

Süleyman Soylu 24 TV’de katıldığı programda ‘Gülen’in yaptığı mezarlıkta ıslık çalmaya benzer’ sözleriyle ilginç bir benzetme yaptı.
Soylu: Pensilvanya’nın bir numara olduğu apaçık ortada

24 TV’de Melik Yiğitel’in sunduğu ‘Son Baskı’ programına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu katıldı. Paralel yapı ile mücadele konusunda konuşan Soylu, Fethullah Gülen’in yakalama kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Soylu, Gülen’in bedduasına ilişkin ilginç benzetme yaptı.

Pensilvanya’nın bir numara olduğu apaçık ortada

Savcılığın Fethullah Gülen ile ilgili yakalama talebini hukuki prosedüre makul gören Suç Ceza Hakimi yakalama kararı verdi. Süreci değerlendiren Süleyman Soylu şunları söyledi:

“Bir darbe var mı? Lafı eğip bükmenin bir anlamı yok. Bu darbenin kendine ait besleyicileri var mı? Var. Bu darbenin bir organizatörü var mı? Var. Bu darbenin talimatları gelip de, talimatları yayan bir yapısı var mı? Var. Pensilvanya’nın bunun bir numarası olduğu apaçık ortadadır. Bunun için hiç kimsenin lafı eğip bükmesinin de bir anlamı söz konusu değildir.

Ben siyasetçiyim, siyaset yorumumu yaparım, hukuk kendi işine baksın. Hukuk kendi işini yapmakla mükelleftir ama biz siyaset adamları olarak bu ülkede, bu halkın bize vermiş olduğu emaneti taşımakla mükellefiz.

Bunlar darbe yapmaya çalıştılar mı? Bunlar gazetelerinde ve televizyonlarında boy boy Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere herkesi hedef haline getirdiler mi? İtibarsızlaştırmaya çalıştılar mı? Çalıştılar.”

“Bilmelerinin çok ehemmiyeti yok”

İçeriden bilgilerin Twitter üzerinden servis edilmesine ilişkin Süleyman Soylu, bunların hiçbir öneminin olmadığını, sürecin hukuki yürüyeceğini ifade etti. Soylu, şunları söyledi:

“Bu kadar çok paranoyak olmamıza gerek yok. Bunlar çok gizli saklı işler değil. Devlet bütün bu olayları kendi çalışan insanlarıyla beraber gerçekleştiriyor. Bunu gizlemeye de gerek yok. Bilmelerinin de çok büyük ehemmiyeti yok, varsın bilsinler. Burada hukuki bir süreç yürüyecek. Bu süreci de emniyet yürütecek. İçerisinde muhakkak ki sızdıranlar olabilir, içerisinde muhakkak ki buradan bilgi taşıyanlar olabilir. Bazı dinlemeler söz konusu olabilir. Bu dinlemeler içeriden olabilir, dışarıdan olabilir. Bunların hiçbir ehemmiyeti yok.

Twitter hesaplarından yapılan manipülasyonların bence hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Türkiye’nin de çok ilgilendiğini düşünüyor değilim. Üç gün önce söylemiş, üç gün sonra olmuş. On tanesini söylemiş, bir tanesi çıkmış. O bir tanesinin çıkması büyük bir süreç. Bu bazı araştırma şirketlerinin seçim sonuçlarıyla ilgilidir. On tane araştırma yapar onu tutmaz, bir tanesi tutar, reklamında hep onu çıkartır.”

Gülen’in bedduası mezarlıkta ıslık çalmaya benziyor

Süleyman Soylu, Pensilvanya’dan gelen son açıklamalara ilişkin “mezarlıkta ıslık çalmak olarak görüyorum” dedi.