Güçlü olursak herkes haddini bilir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Güçlü olmazsak dün arma olarak YPG armasını takan Amerika’nın askerleri gelirler, sınırımızda Apo’nun flamalarıyla gösteri yaparlar. Güçlü olursak herkes haddini, çizgisini, sınırını çok net bir şekilde bilebilir.” dedi.

Soylu, Anadolu Eğitim Kültür ve İrfan Derneğinin (ANADER) Ortahisar Mahallesi’ndeki hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, dernek yöneticilerini tebrik etti.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada yaşananları herkesin gördüğünü diye getiren Soylu, şöyle devam etti:
“Bugün Trabzon’da bir gencimiz, bonzaiden hayatını kaybetmiş. Bu olay dolayısıyla yaşanan acıyı hepimiz bir şekilde hissediyoruz. Bina, hastane, üniversite, yollar yapılabilir ama yapmamız gereken en büyük yatırım gelecek neslimize yapabileceğimiz yatırımdır. Bu sürdürülebilir bir yatırımdır.

Maddi yatırımların hepsinin 50, 100 ya da 150 yıl ömrü var ama ANADER’de yapılacak yatırımın en önemli sonucu gelecek nesillerimize yöneliktir. Bu, bu toprağa atacağımız en önemli tohumlardan biridir.”

Soylu, eğitim yatırımlarının, uzun yıllar savunma yatırımlarının gerisinde kaldığına işaret ederek, “2002’den beri AK Parti iktidarı Türkiye’de bir çok hizmeti ortaya koydu, bir zihniyet devrimini aziz milletimizle buluşturdu. Bugün, eğitim ve sağlık yatırımları bizim bütçemizden ayrılan payın en büyüğünü karşılamaktadır. Bu, milletimizin gittiği istikametin hangi odakta olduğunun delili ve göstergesidir.” diye konuştu.

İnsana ait yatırımlara bütçe ayıran siyasetin insana ait ve insan odaklı olduğunu belirten Soylu, “Yok bütçenizi faize ayırıyorsanız demek ki insanınızın alın teriyle kazandığını aslında, dünyayı yönetmeye çalışan o finans piyasalarıyla birlikte, dünya ekonomisine takla attırmaya çalışanlara yönelik bir hizmetin içerisindesiniz.” dedi.

“Neslimizin manevi bir yüklenmeye ihtiyacı var”

Soylu, Trabzon’da eğitim, sağlık ve spor yatırımlarında çok büyük adımlar atıldığını ve bunlara devam edileceğini belirterek, sivil toplum kuruluşlarının desteğinin de bu anlamda önemli olduğunu söyledi.
“Neslimizin manevi bir yüklenmeye ihtiyacı var” diyen Soylu, yeni nesilleri anne, baba, ata, gelenek, görenek, şehir, medeniyet, inanç, değer ve kavramlarla donatmanın önemine işaret etti. Soylu, geçmişini unutmayacak, yarınını da planlayabilecek bir nesil gerektiğini dile getirdi.

Türkiye’nin etrafındaki coğrafyada yaşananlara dikkati çeken Soylu, şunları kaydetti:
“Suriye’de, Irak’ta,yaşananları görüyoruz. En yakın dostlarımız, müttefiklerimiz dediğimiz Avrupalı devletlerin nasıl bir iki yüzlülük içerisinde olduğunu net bir şekilde görüyoruz. Neler yaptığını, en ufak bir açığımızı kendi menfaatleri uğruna, tarihsel coğrafi, medeni olarak bir farklılığımızı, bizim zenginlik olarak telakki ettiğimiz bir farklılığımızı kendi menfaatleri uğruna hemen devreye girip nasıl yönetme arzusu içerisinde olduklarını hep beraber görüyoruz. Onun için ekonomide de siyasette de sosyal hayatta da kültürde de eğitimde de emniyette de hemen hemen en iyi noktada olabilme gayretini ortaya koyabilmeliyiz. Sivil toplum inisiyatifimizle ne kadar yayılabilirsek toplum içerisindeki birtakım eksiklikleri hep birlikte görebilme fırsatına sahip olabiliriz. Hem irfanı hem kültürü hem de eğitimi kendi içerisinde buluşturan ve mütemmim bir cüz haline getiren anlayışı hep birlikte destekleyip inşallah iyi bir noktaya taşıma gayreti içerisinde olacağız.”

“Türkiye güçlü olmak zorunda”

Türkiye’nin güçlü olmak zorunda olduğunu vurgulayan Soylu, “Güçlü olmazsak dün arma olarak YPG armasını takan Amerika’nın askerleri gelirler, sınırımızda Apo’nun flamalarıyla gösteri yaparlar. Güçlü olursak herkes haddini, çizgisini, sınırını çok net bir şekilde bilebilir. Bu da insana yatırımdan geçer, bu kadar basittir. Buradaki en önemli meselelerden biri zengin tarihimizi, medeniyetimizi, kültürümüzü etrafımızdaki coğrafya ile beraber insanımıza nakşedebilme sınavıdır. Bu sınavı işte bu elçilerimiz vasıtasıyla yapacağız.” dedi.

Soylu, gençlere sahip çıkılması gerektiğini ifade ederek, “Gençlerimize biz sahip çıkmazsak kim sahip çıkıyor? Devleti ele geçirmeye çalışanlar sahip çıkıyor. Paralel yapıdaki unsurlar sahip çıkıyor. Annelerin elinden evlatlarını alıp dağa götürenler, terör örgütüne katanlar sahip çıkıyor. DAEŞ gibi terör örgütlerine götürenler sahip çıkıyor. Aylar önce bir vilayete gittiğimizde bir baba yanıma geldi, ‘Oğlumu ve gelinimi alıp götürdüler, bize sahip çıkın’ dedi. İşte bu sahip çıkmayla, bunların her birinin önüne engel olabilme fırsatına sahip olabiliriz. Onun için bizlere çok önemli görevler düşüyor.” ifadelerini kullandı.

ANADER Kurucu Başkanı Asım Aykan ise 21 Ağustos 2015’te kurulan ve genel merkezi Trabzon’da olan derneklerinin İstanbul ve Ankara’da şubesi bulunduğunu söyledi.
Aykan, derneğin hizmet kitlesinin ortaöğretim öğrencileri olduğunu belirterek, yapacakları çalışmalarla bölgedeki 6 ilin eğitimini destekleyeceklerini ifade etti.

Konuşmalar sonrası Bakan Soylu, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal birlikte kurdele keserek derneğin açılışını gerçekleştirdi.