Güçlü Bir Siyaset Olursa Darbe Olmaz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Türkiye’de güçlü bir siyaset olursa darbe olmaz, siyaset tahakküm altında bulundurulmaz” dedi.

Soylu, partisince Siverek’te Eyyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezi’nde düzenlenen “Siyaset Akademisi” programında yaptığı konuşmada, bu tür çalışmaların siyaset mekanizmasını kuvvetlendirebilmek amacıyla hayata geçirildiğini belirtti.

Siyasetin bilgi üzerine yapılması gerektiğine işaret eden Soylu, şunları kaydetti:

“Türkiye’de güçlü bir siyaset olursa, darbe olmaz, siyaset tahakküm altında bulundurulmaz, siyaset çeşitli oyunlarla ve pusatlarla gücünün sınırlandırılması noktasına gelmez. Türkiye faize para harcamaz, ülkenin gelirini faiz lobilerine bir şekilde önemli ölçüde sarf ettirmez, onu milletimizin kendi ihtiyaçlarına insanlarımızın kendi ihtiyaçlarına yönelik bir şekilde ortaya koymaya çalışır. Türkiye’de güçlü bir siyaset olursa, hükümetler güçlü olur ve milli irade tam anlamıyla kendini ifade edebilme yeteneğini ortaya koymaya çalışır. Türkiye’de güçlü bir siyaset olursa bu ülkenin Başbakanını idam etme cesaretini ortaya koyamazlar. Türkiye’de güçlü bir siyaset olursa, 1970-1980 arasında olduğu gibi gençlerimiz sağcı ve solcu kavramlarla karşı karşıya getirilip birbirlerini katlettirme oyununa, tuzağına düşülmez.”

Gençlerden “siyaset akademisi” programlarını iyi değerlendirmelerini isteyen Soylu, akademide yakın siyasetin yanısıra Türkiye’deki demokrasinin gelişimine ilişkin önemli bilgilerin verildiğini sözlerine ekledi.