Gözaltı olayını doğru bulmuyorum

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AA muhabiri Bilgin Şaşmaz’ın ABD polisince gözaltına alınmasını doğru bulmadığını vurgulayarak, “Çünkü orada en temel hak olan haberi alma, o haberi geçme hürriyetinin bir kısıtlanması da söz konusudur” dedi

Soylu, AA muhabirine, ABD’de polisin siyahi bir genci öldürülmesini ve AA muhabiri Bilgin Şaşmaz’ın, buna ilişkin olayları takibi sırasında gözaltına alınmasını değerlendirdi.

Bir haber ajansı muhabirine bu şekilde davranılamayacağını dile getiren Soylu, “Özellikle de Anadolu Ajansı muhabirinin böyle bir tabloyla karşı karşıya kalmasını doğru bulmayız. Çünkü orada en temel hak olan haberi alma, o haberi geçme hürriyetinin bir kısıtlanması da söz konusudur” diye konuştu.

“Adil ve hakkaniyetli bir tutum izlemek gerekir”

Olayın ardından Şaşmaz’ın serbest bırakıldığını belirten Soylu, böylece olayın doğru çizgisine sirayet ettiğini söyledi.

Ferguson’daki, Almanya’daki, Hamburg’daki ve diğer ülkelerdeki benzer olayları da değerlendirdiklerini anlatan Soylu, şunları kaydetti:

“Türkiye haksız bir çifte standartla karşı karşıyadır, her meselesinde. Yani kendi insanı odaklı olduğu zaman da, malesef böyle bir haksızlık, kendi gazetecisi de…

Elbetteki gazetecilik mesleğinin böyle tarafları vardır, kabul edilebilir bir şeydir ama buna bakışı ortaya koyarken adil ve hakkaniyetli bir tutum izlemek gerekir. Özellikle kendi ülkemizin insanlarının ve kendi ülkemizin gazetecilerinin de bu mesleğe sahip olan insanların da böyle bir hakkaniyetli tutum izlemediği kanaatini taşıyorum. Bu da malesef basınımızın toplum nezdindeki itibarı konusunda bir soru işaretini gündeme getiriyor. Çok siyaset odaklı ve çok taraf odaklı bir basın yaklaşımı söz konusu. Oysa bu mesleği icra edenlerin, kendi meslekleri konusundaki tutumlarında, daha hakkaniyetli ve daha adaletli bir ölçü ortaya koymaları gerekmektedir.”