Göç Kurulu Toplantısı’nın Dokuzuncusu Gerçekleştirildi

Genel Müdürlüğümüzün ev sahipliğinde düzenlenen “Göç Kurulu Toplantısı”nın dokuzuncusu İçişleri Bakanımız Süleyman SOYLU’nun başkanlığında 19 Eylül 2019 Perşembe günü Ankara’daki gerçekleştirildi.

Türkiye’nin yabancılarla ilgili göç stratejilerini belirlemek, koordinasyonunu ve uygulanmasını takip etmekle görevli olan Göç Kurulu’na; İçişleri Bakan Yardımcımız İsmail ÇATAKLI ve Genel Müdürümüz Abdullah AYAZ’ın yanı sıra, Adalet Bakan Yardımcısı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı, Dışişleri Bakan Yardımcısı, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı, Sağlık Bakan Yardımcısı, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkan Yardımcısı, Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı, Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdürü, Sahil Güvenlik Komutan V. Bitlis Valisi, Hatay Valisi, Muş Valisi, Van Valisi, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Sektörler ve Kamu Yatırımları Genel Müdürü, MSB Lojistik Genel Müdürü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkan Yardımcısı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdür Vekili, İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanı, Türk Kızılayı Genel Müdürü katıldı.

Genel Müdür Yardımcılarımız Dr. Gökçe OK ve Mehmet Sinan YILDIZ ile daire başkanlarımızın da hazır bulunduğu toplantıda; Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Yabancılar Dairesi Başkanımız M. Selami YAZICI, Uluslararası İşgücü Genel Müdür V. Saadettin AKYIL kurula sunum yaptı.

İçişleri Bakanımızım çağrısı üzerine toplanan kurulda, göç alanındaki son gelişmeler ve diğer hususlar kurul üyelerinin bilgilerine sunuldu. Sunumların ardından bir sonraki toplantı gündemine ilişkin görüş ve öneriler değerlendirildi.

Sekretarya hizmetlerini Genel Müdürlüğümüzün yürüttüğü kurul, Türkiye’nin yabancılarla ilgili göç stratejilerini belirlemek, koordinasyonunu ve uygulanmasını takip etmekle görevli olup İçişleri Bakanımızın başkanlığında, İçişleri Bakanlığımızca belirlenen bakanlık ve kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluşuyor.