Gerçek bir müzakere dönemi yaşayacaklar

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, şimdiye kadar siyasi partilerin hep basın üzerinden değerlendirmelerini yaptığını, bundan sonra koalisyon görüşmeleriyle gerçek bir müzakere dönemi yaşayacaklarını söyledi.

Siyasi partilerin, millete ve tabanlarına karşı sorumlu olduğunu, seçim döneminde ve sonrasında sarf edilen sözlerin örtüşük olabileceğini ancak şimdi bir gerçeklik zamanı olduğunu vurgulayan Soylu, “Bu gerçeklik zamanı içinde ilk görüşmelerde temel tutumlar belirlenecek. Biz dahil CHP, MHP’nin gerçek tutumları belirlenecek. Yani nasıl bir hükümet kurma biçimi oluşturabiliriz? Bu ne kadar süreyle sağlanabilir? Burada kendi ortaya koyduğumuz temel düşüncelerimizden ne kadar fedakarlıklar yapılabilir. Metin üzerinde yürünebilir. Bunlar ancak heyetlerin karşılıklı bir araya gelmesiyle mümkün olabilir” ifadesini kullandı.

Soylu, görüşmelerde bulunacakları partilerin hepsinin hem siyaset hem parlamento tecrübesine sahip olduğuna işaret ederek, “Seçim dönemlerinde karşılıklı söylenen sözlerde ne kadar uzlaşma sağlanabileceğine bakılabilecek. İlk tur görüşmeleri aslında bu karşılıklı müzakerelerin nasıl ve ne içerikte yürüyebileceği bir sonuç olacak. İlk tur görüşmeler, hem özellikle giden biz olduğumuz için daha ziyade diğer siyasi partilerin ortaya koyacağı tavırları dinlemek, onların değerlendirmelerini almak ve önümüzdeki sürece yönelik sürecin ortaya koyacağı beklentileri bir şekilde daha iyi sürme maksadı taşıyor” dedi.

“Partilerin tutumu süreç içinde görülecek”

Soylu, siyasi partilerin teşkilatlarını dinlediğini ve seçmenlerin beklentilerini aldığına işaret ederek, şimdi gerçek bir müzakere zamanının olduğuna dikkati çekti.

Soylu, şöyle devam etti:

“Diğer siyasi partilerin tutumunu bilmiyorum, o süreç içinde görülecek. AK Parti hükümet kurma konusunda tamamen şartsız, ülkemizin hükümetsiz kalmama anlayışını temel gören ve bütün bunlarla birlikte milletinin işaretlerine, beklentilerine uygun süreç ortaya koyacaktır. Kimsenin bundan endişesi olmasın. Bu, koalisyon görüşmelerinin, hükümet kurma görüşmelerinin hazırlıklarını yapan koalisyonun görüşü değil AK Parti tabanı ve milletinin görüşüdür. Bunda çelişmeyecek, örtüşecek bir tutum ortaya koyacağımızı herkes bilmelidir.”

Soylu, Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu’na, koalisyon görüşmelerinde eşlik edecek ayrı bir komisyon kurulduğunu da belirterek, “Genel Başkanımız, hükümet yetkisi çerçevesinde, nasıl hukuk komisyonu, nasıl ekonomi komisyonu, nasıl siyasi söylem komisyonu oluşturulmuşsa koalisyon görüşmeleri için de kendi tasarrufuyla ayrı bir komisyon kuruldu” dedi.