Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuştu. Seçim sonrası çalışma rotasını belirleyen Erdoğan, belediyelerin çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

 

ALLAH DÜŞMANIN DAHİ ŞEREFLİSİNİ VERSİN

Biz işi şansa bırakmak istemedik. Onların hedefi şuydu. Ak Parti’yi yüzde 30’un altına nasıl düşürebiliriz. Anadolu dasıkça edilen bir dua vardır. Allah düşmanın bile şereflisini versin.

SAVAŞ HİLEDİR AMA NAMERTLİK DEĞİLDİR

O sinsice yaklaşmaya ve arkadan vurmaya çalışır. Savaş hiledir ama namertlik değildir. İşte böyle bir namerlikle karşı karşıya kaldık. Bizim dışımızda hiç bir parti Türkiye için bir vizyon çizmedi.

BUNLARI AFFETMEK BİZİM HADDİMİZ DEĞİL

Demokrasi dışı yollara tevessül ettiler. Ekonomiye içerden ve dışardan saldırdılar. Gerilimi körükleyerek başarı sağlayabileceklerini sandılar. 30 mart’ta ise yapılan haksızlıkları iğrençlikleri sineye çekmemizi istediler.

Biz hesaplaşma değil, helalleşme yapalım dedik ama olmadı. Millete ve devlete saldırı düzenlendi. Bunun üzerini çizmek bizim haddimiz değil, bunların hesabı sorulacak.

YARGI MENSUBU KARARLARI İLE KONUŞUR

Adana’da bir nöbetçi mahkeme ayarlandı, emniyet mensupları serbest bırakıldı.

Bir taraftan erklerin eşitliği diyeceksin, bir taraftan da kendini yasama-yargının üzerinde göreceksin. Yargı mensubu sokağa çıkıp konuşmaz, kararları ile konuşur. Bunu herkesin bilmesi gerekir.

UNUTMAYACAĞIZ

Cumhuriyet tarihinin en alçakça saldırılarının düzenlendiği bu süreci asla unutmayacağız. Yapılanların üstü örtülemez. Millet bu tuzaklar karşısında dik duruş bekliyor. AK Parti o dik duruşu sergiledi.

ÖNCEDEN BİLİYORLARDI

CHP Genel Müdürünün Dışişlerindeki gizli görüşmeyi yayınlamadan bildiği asla unutulamaz. Devletin en mahrem odalarında yapılan kayıtlar doğrudan CHP Genel Müdürü’ne dinlettirildi. Pensilvanya’daki örgütle ne boyutta işbirliği yaptıklarını açıklasınlar.

Şu anda oturdukları koltukları terketmesi gerekenler CHP ve MHP Genel Başkanlarıdır. Bana ‘Malezya’ya kaçacak’ dediler. Dün Malezya Başbakan’ı buraya geldik, oturduk beraber yemek yedik. (Gülüşmeler)

BİNLERCE UYGUR TÜRKÜ’NÜ İDAMDAN KURTARDIK

Biz şuana kadar binlerce Uygur Türkü’ne vatandaşlık vererek onları idamdan kurtarmış bir ülkeyiz. Uygur Türklerinden ülkemize sığınanları biz bağrımıza bastık. MHP Genel Başkanı ve yanındakiler, Uygurların yaşadığı yere gitmedi ama biz gittik. Kimin ne olduğunun farkında olun, bu işe yüreğini koyan parti AK Parti’dir.

CHP BARAJI BİLE AŞAMAZ

30 Mart seçimlerinde yüzde 20’nin altında kaldığımız tek il var. CHP 28 ilde yüzde 10’un altında kaldı. MHP 19 ilde barajın altında. Olaya %10 barajı olarak bakarsanız, İstanbul, İzmir ve Ankara’yı çıkarın CHP barajı bile aşamaz.

Seçimde tartışmasız bir zafer kazandığımız halde, birileri bizim hesap vermemizi istiyor. Hala birileri bizim bedel ödememizi istiyor, hala köşelerinden bizi sorguya çekmeye, hizaya sokmaya çalışanlar var.

SÖZÜM ONA ASİLZADE…

Bizim Yenikapı’ mitingimize geliyor kendini yukarda gören bir genç, onlar CV’si bile olmayan, denizi yıldar bir görenler, diyor. Yenikapı mitingiyle ilgili izlenim yazan genç yalnız değil. 30 Mart’tan sonra bir çok köe yazarı benzer yazılar yazdı. Kendilerini üstün görüyorlar. Kendini üstün gören bu zümre benim mütedeyyin kardeşime asla sempati duymaz. Çünkü bunlarda ırkçılık var.

Bunlara göre halkın seçtiği iktidar diktatördür. Ama bunu asla darbecilere söyleyemezler.

ULUSLARARASI ÖRGÜTLER VE MUHALEFETİN İTTİFAKI…

30 Mart’ta millete tepeden bakan kibirli zihniyet hükmünü yitirmiştir. Bundan sonra Türkiye’de artık sadece sandık konuşur. Artık istikameti manşetler değil sadece millet belirler. Uluslararası örgütlerle muhalefetin yaptığı kirli işbirliği ve ittifak 30 Mart’la birlikte tamamen iflas etmiştir. Muhalefet partilerine gönül veren kardeşlerime sesleniyorum, gelin biz kimlerin peşinden gidiyoruz, acaba ne eserleri var diye sorgulayın.

AMACIMIZ TEK TİP VATANDAŞ DEĞİL

Biz hiçbir zaman tek tip insan, tek tip vatandaş inşa etmek gibi bir gayenin içinde olmadık. Elbette ilkelerimiz, ideallerimiz, hedeflerimiz var. Elbette sınırlarımız, kırmızı çizgilerimiz var. Elbette muhafazakar demokrat politikalarımız var. Ama biz kendi fikrimizi kendi yaşam tarzımızı herkese dayatmanın değil, ortak değerlerde buluşmanın, ortak bir zeminde buluşmanın derdi içinde bir kadroyuz.

CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN BİR KARARA VARMIŞ DEĞİLİZ

İnşallah tarihimizde ilk kez Cumhurbaşkanı halkın oylarıyla seçilecek. Ağustos ayındaki bu seçimlerin bir siyasi yarış içinde nezaket kuralları içinde geçmesi için elimizden geleni yapacağız.

Cumhurbaşkanı adaylığı noktasında henüz bir karara varmış değiliz. İlk istişaremizi milletimize yaptık. Her kesimin görüşlerini alacağız. Cumhurbaşkanımızla da bizzat görüşeceğiz. Halkımız bize ne vazife verirse onu yaparız. Her kesimi kucaklayıcı bir süreçle bu süreci götüreceğiz.

Sandık müşahitliği konusunda 9 üye kurumsal yapıdır. Adeta teşkilat olayıdır. Teşkilat başkanlığına Süleyman Soylu’yu getirdik.İnşallah şimdi de cumhurbaşkanlığı seçimlerine girerken sandıklarımızın teşkilat başkanlığı ve seçim işleri başkanlığımız olarak elden geçirip aksama ve sıkıntıları ele alacak sandık müşahitlerimizi 9 kişiden olmak üzere gidereceğiz. Korku, ürkeklik yok.Biz cumhurbaşkanlı seçiminde de 2015 seçimlerinde de mahcup olmayacağız.

UFKU OLAN PARTİLERE GÖREV VERİLİR

Türkiye’de sandık dışı formül arayanlar kaybetmeye mahkumdur. Yargı ve bürokrasi darbesinden medet umanlar avuçlarını yalamıştır. Bundan sonra Türkiye’de sadece siyaset ve sandık konuşur. Türkiye’nin istikametini artık manşetler değil özeleştiriden kaçınan büyük pişkinlikle hiçbir şey olmamış gibi davranan işveren örgütleri değil sadece millet belirler, siz belirlersiniz. Planı projesi ufku olan partiye görev verilir, olmayan da tasfiye edilir. CHP MHP BDP 30 Mart’ı bu şekilde okumalıdır.

ORTADA KOCAMAN HİÇ VAR

Muhalefetin artık değişmesi bizzat kendileri için seçmenleri için Türkiye için kaçınılmaz olmuştur. Ben CHPye MHP’ye BDP’ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum. Gelin bir daha bu süreçleri çek edin. Biz kimlerin peşinden gidiyoruz? Bunların Türkiye için bir derdi var mı? Kazandığımız belediyelerde ne yapılıyor? Ortaya ne eser konuluyor. Sorgulayın. Göreceksiniz ki ortada koskoca bir hiç var. İnanın içme suyunu bile onlara biz getirdik biz getiriyoruz yine biz getireceğiz. Çünkü bizim için millet sözkonusudur millet. Derdimiz bu.

Yeni Türkiye artık yeni bir muhalefet doğuracaktır. Tek işi Türkiye’yi büyütmek olan yeni bir muhalefet bu yeni süreçte şekillenecektir. Gerilimin kutuplaşmanın ahlak ve edep dışı konuşmaların Türkiye’ye zarar getirdiğini herkes gördü ve yaşadı.