Genel sağlık sigortasında tek prim ödenecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Genel sağlık sigortasındaki 3 milyonu aşkın kişi için, yatırdıkları prim karşılığında hem özel hem de devlet hastanelerinden istifade eden kişilerde tek bir prime gidiyoruz. Hesaplarımız ve sevk etmemiz bugünkü 65 liranın altında olacak.” dedi.

“Tarım İşçisi Çocukların Eğitimi için Göç Okulu Projesi”nin açılışına katılmak için Eskişehir’e gelen Bakan Soylu, önce Eskişehir Valiliği ziyaret etti. Soylu, burada Eskişehir Valisi iken Valiler Kararnamesi ile Şanlıurfa Valiliğine atanan Güngör Azim Tuna ile basına kapalı toplantı gerçekleştirdi.

Eskişehir Valiliği ziyaretinin ardından AK Parti İl Başkanlığına geçen Soylu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin çok önemli bir evrenden geçtiğini kaydetti.
Geçen hafta Şırnak’ın Silopi ilçesine gittiğini anımsatan Soylu, şöyle konuştu:
“Huzur temin edildiğini, oradaki vatandaşlarımızın işlerini açıldığını, esnafın bereketiyle bereketlendiğini, devletin şefkatli yüzünün orada olduğunu ama teröre karşı kararlı ve sert tavrının devam ettiğini gördükçe insanın ülkesine olan inancı, devletin kararlılığına olan inancını bir kez daha hissetmesi ve bunu paylaşması önem arz ediyor. Terörle mücadeleye karşı olan kararlılığımız aynı şekilde devam ediyor.

Etrafımızdaki coğrafyada maalesef normal düzenin dışında karmaşıklar söz konusu. Gönül coğrafyamızdaki insanların böyle bir muameleyle, istikrarsızlıkla karşı karşıya kalması hem bizi üzüyor hem de ekonomik hinterlandımızı etkiliyor. Rusya ile yaşadıklarımızı hem kamuoyumuz hem de dünya takip ediyor. Bunlara nazaran ilk çeyrekte OECD ülkelerin 1,8, Türkiye ise yüzde 4,8 büyüdü. Bir taraftan terörle mücadeleyi sürdürüyoruz. Bir taraftan 3 milyonu aşkın Türkiye’ye gelen kardeşlerimize ev sahipliği yapıyoruz.”

“Turkuaz kart”

Bakan Soylu, Türkiye’nin geleceğe hazırlanması konusunda da önemli adımlar attıklarını vurguladı.

Önümüzdeki günlerde TBMM’ye sevk edilecek, “Turkuaz kart” adı altında kamuoyunun yakından takip ettiği “Uluslararası İş Gücü Kanunu” oluşturduklarını anlatan Soylu, şöyle devam etti:
“Eskiden en çok sitem ettiğimiz, bizim burada iyi yetişmiş insanlarımızın bazı gelişmiş ülkeler tarafından neredeyse insan avcılığı şeklinde kapılıp, oralarda istihdam edilmesinin sağlanması, oralarda daha iyi imkanlar verilmesiydi. Ülkemizin ne zaman bu noktalara geleceğini içimizden geçiriyorduk. Bugün şükürler olsun, gerek ihracatımızın ulaştığı nokta gerek gayri safi milli hasılamızın ulaştığı nokta gerek üretimimizin ulaştığı nokta bugün nitelikli iş gücünün Türkiye’ye getirilmesini konusunda bizim onlara sunacağımız çok önemli bir imkanı TBMM’yi yakında sevk edeceğiz. Türkiye’den Uluslararası İş Gücü’nün politikasını oluşturma kurulunu belirliyoruz. Türkiye eskiden kaynak ülkeydi sonra geçiş ülkesi oldu, şimdi hedef ülke oldu. Şimdi bunun tedbirlerini almakla mükellefiz. İzleme ve değerlendirme sistemi oluşturuyoruz. Yabancı nitelikli iş gücünden istifade etmeye yönelik gelecek, Ar-Ge gibi teknolojik alanda, bilimsel alanda gelecekler, biz de kendilerine ve ailelerine 3 yıl geçici süreyle ‘Turkuaz kart’ vereceğiz. Bunu 3 yıldan süresiz bir noktaya çıkarabilme fırsatımız var. Uluslararası doğrudan yatırımcı geldiğinde de Türkiye’de bir takım mevzuat problemleri çekiyordu. Onları da ortadan kaldırabilecek adımlar bu düzenlemenin içerisinde var.”

“Genel sağlık sigortasında tek prim ödenecek”

Soylu, Türkiye’nin sağlık reformunu, sosyal güvenlik reformunu, genel sağlık sigortası reformunun dönüşümü başarıyla gerçekleştirmiş yegane ülke olduğuna değinerek, ABD’nin bunu başaramadığını bildirdi.
Genel sağlık sigortasından istifade eden yaklaşık 10 milyon 50 bin kişi olduğunu belirten Soylu, şunları söyledi:
“Bizim bu vatandaşlarımızın 7 milyon 300 bini yeşil kartlı. Diğerleri de 65 lira prim ödeyerek, 197 lira bir prim ödeyerek ve 395 lira bir prim ödeyerek, hem özel hem de devlet hastanelerinden istifade edebilme kabiliyetine sahip. Bu 3 milyon civarındaki vatandaşımızdan tahsilatı maalesef yüzde 6. Birçok iyileştirme getiriyoruz. Genel sağlık sigortasındaki 3 milyonu aşkın kişi için, yatırdıkları prim karşılığında hem özel hem de devlet hastanelerinden istifade eden kişilerde tek bir prime gidiyoruz. Hesaplarımız ve sevk etmemiz bugünkü 65 liranın altında olacak. Yatıracağı 65 liralık primle o ay boyunca hem ailesinin hem kendisinin hem de çocuklarının sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayacak.”

“Ben de emeklilikte yaşa takılanım”

Soylu bir gazetecinin “Emeklilik yaşıyla ilgili bir düzenleme olacak mı?” sorusu üzerine, “Vatandaşlarımızın erken emeklilik konusundaki taleplerini insani ve beklentilerinin olabileceğini düşünüyorum.
Sosyal güvenlik sistemimizin gelir gider tablosu, aktif ve pasif dengesi var. Bunu sürdürülebilir kılmak zorundayız.” diye konuştu.

Bir gazetecinin “Erken emeklilikle ilgili bir gelişme yok. 15 ay daha bekleyeceğim” demesi üzerine Bakan Soylu, gazeteciye “Kaç yaşındasınız?” diye sordu. Gazetecinin 46 yaşında olduğunu söylemesi üzerine Bakan Soylu, şunları ifade etti:
“Ben de seninle aynı yaştayım. Ben de emeklilikte yaşa takılanım. Benim bugün emekli olmam lazım. Milletvekiliyim, bakanım ama ben de 25 yıl falan prim ödedim. SSK’da, Bağ-Kur’da ödedim. Ben de bugün bekliyorum. Kendime bakıyorum, ben 50 yaşında emekli olmamalıyım. Bunu bu ülkenin bir evladı olarak söylüyorum. Avrupa’nın bazı ülkelerinde emeklilik yaşı 67’ye 70’e çıktı. Neden? Bunun bir sebebi var. Yaşam kalitesi, sağlık imkanları arttı, insanların kendilerine olan bakımları yükseldi. Yaşamı olumsuz etkileyen unsurlarda ciddi azalmalar oldu. Dünyanın birçok yerinde yaşam süresi uzadı. ”

Konuşmanın ardından AK Parti Eskişehir İl Başkanı Dündar Ünlü, Soylu’ya hat sanatıyla yapılmış tablo hediye etti.