Genç nüfusumuzu devreye sokmamızdan ürküyorlar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İkiyaka Dağları’nda, Tendürek’te, Beslerdereler’de sürdürülen 30’un üzerinde operasyonda görev yapan güvenlik güçlerinin, “Biz bu ülkede PKK’yı bitireceğiz ve bir daha bu ülkede bu musibet bizim milletimize, insanımıza maliyet ödetemeyecek.” diye haykırdığını belirtti.

Maçka ilçe meydanında vatandaşlara hitap eden Soylu, Türkiye’nin çok sıkıntılı ve zor dönemlerden geçtiğini, ülkenin büyümesini ve zenginleşmesini istemeyenlerin bir türlü Türkiye’yi kendi başına bırakmadığını, ayağına sürekli pranga takmaya çalıştığını söyledi.

Soylu, Türkiye zenginleştikten sonra birtakım şeylerin devreye sokulduğunu ifade ederek, “DEAŞ, PKK, FETÖ, Almanya, Hollanda, İsviçre kim varsa topunuz gelin, bize Maçka yeter.” diye konuştu.

7 Haziran genel seçimlerinin ardından Türkiye’de yaşananları anımsatan Soylu, “Bu milletin birliğine, selametine, geleceğine ve bu topraklardaki bizim millet ve devlet aklımıza öyle söylersen, bu millet bunun yakasını bırakmaz, bu devlet de bunun yakasını bırakmaz. Bu ülkeyi, bu devleti ve toprakları, bu coğrafyayı sahipsiz zannedenlere Maçka’dan sesleniyorum, uşaklarınızla beraber kim olursa olsun bütün mühimmatlarınızı getirin, ne ortaya koyarsanız koyun, bilesiniz ki bu coğrafyada bizim borumuz öter.” dedi.

Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek, “Gizli evetçi olmasın sakın.” diye konuştu.

Yaşananların milleti yorduğuna işaret eden Soylu, “Alacağımız mesafeyi alamıyoruz, atacağımız adımları atmakta zorlanıyoruz, sürekli oyunlar, tezgahlar ve bunu bu sistem sayesinde yapıyorlar.” dedi.

Soylu, 7 Haziran seçimlerinin ardından özerklik ilan edeceklerini açıklayanlar olduğunu anımsatarak, “Cizre, Varto, Nusaybin orada duruyor, bu kadar cesaretiniz varsa bugün bir söyleyin de boyunuzun, posunuzun ölçüsünü bir alalım bakalım.” ifadesini kullandı.

Terörle büyük bir mücadele yapıldığını belirten Soylu, şöyle devam etti:

“Dün ve ondan önceki akşam toplam 22 artı 14 artı 3 terörist etkisiz hale getirildi yani 39 terörist. Şu anda hala daha Hakkari’nin İkiyaka Dağları’nda, Tendürek’te, Beslerdereler’de 30’un üzerinde operasyonla birlikte, bizim evlatlarımız, jandarmamız, askerimiz, polisimiz, korucumuz bir şey haykırıyorlar, ‘Biz bu ülkede PKK’yı bitireceğiz ve bir daha bu ülkede bu musibet bizim milletimize, insanımıza maliyet ödetemeyecek.’ diyorlar.”

Soylu, vatandaşlara “Peki Kılıçdaroğlu bu süreçte ne yapıyor? Kiminle anlaştı, kiminle uzlaştı?” sorularını yöneltti.

İşlerinin, güçlerinin terör örgütünü takip etmek, etkisiz hale getirmek olduğunu ifade eden Soylu, şunları kaydetti:

“Kandil’i takip ediyoruz, ne söylüyorlar, ne yapıyorlar. Ne diyorlar biliyor musunuz? ‘Eğer evet çıkarsa biz bittik.’ Kandil’in sözcüsü olan siyasi parti her yerde mitingler yapacak ‘hayır’ diyecek. Kandil oradan ‘hayır’ diyecek, peki burada bizim evlatlarımız dağ dağ, kırsal kırsal, şehir şehir bu PKKlı teröristleri ve PKK’yı bitirmek için mücadele ederken PKK’nın değirmenine can suyu veriliyor. Bunun cevabını CHPli kardeşlerimiz Kılıçdaroğlu’ndan öğrenmeye çalışsın, nedir bunların derdi? Acaba Hollanda’nın, Almanya’nın FETÖ’nün derdi Türkiye’nin iyiliği için mi? Bugüne kadar bize hangi iyiliği, hangi noktada, hangi şekil ve şartlar içerisinde yapmışlar? Nedir aynı CHP’nin içinde buluşuyorsunuz hep birlikte bunu bir sormak lazım. Siyaset yaparsınız, bizle aynı düşünceyi ortaya koymak zorunda değilsiniz, elbette farklı düşünceleri, önerileri ortaya koyabilirsiniz ama ülkenin terörle ilgili bir beka meselesi varsa burada durup ‘Evet ülkemizin, milletimizin geleceği, önce ülkem, önce istiklalim ve istikbalim’ diyebilecek bir anlayışı ortaya koymalısınız. Eğer bugün bu anlayışla Kılıçdaroğlu devam eder hala PKK ile kol kola aynı hedefe doğru bir yürüyüş içinde olursa bu millet bu dünyada da öteki dünyada da bunun hesabını sorar.”

“Bu adam zaten SSK’yı batırdı şimdi CHP’yi de batıracak bu çok net”

Lice kırsalındaki terör operasyonunun, 7 bin kişiyle sürdürüldüğünü bildiren Soylu, “22 yıldır girilmeyen yerlere tek tek giriliyor. Birçok terörist mağarasına girildi, birçok terörist etkisiz hale getirildi. Evlatlarımız korkusuz, cesur bir şekilde milletinin kendinden beklediği görevi yapıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Lice’de bir HDP milletvekilinin beraberindeki 30 kişi ile bir süre önce operasyon merkezine gitmek istediğini anlatan Soylu, şöyle konuştu:

“Biz teröristle mücadele edeceğiz onlar gelecekler diyecekler ki ‘Bu operasyonu durdurun’. Doğru, durdurmak lazım, Antalya’ya, Adana’ya, İstanbul’a, Türkiye’nin her yerine bomba göndersinler, canlı bombaları arabalarla teröristleriyle beraber insanlarımızı katletsinler, biz orada operasyon yapmayalım. Eğer bugün HDP ile CHP kol kol girer yarın 7 Haziran’daki gibi bir durum söz konusu olursa, tek başına iktidar olmazsa, CHP ile dışarıdan HDP destekli veya birlikte bir hükümet kurarlarsa ve böyle bir operasyonda ‘Ey hatırlıyor musunuz biz 16 Nisanreferandumu için sizle birlikte hareket etmiştik, şu askerlerinizi güvenlik korucularınızı, emniyetinizi, jandarmanızı oradan çekin’ derlerse biz bir daha bunlarla mücadele edecek evlatlarımızı nasıl görevlendireceğiz? Nasıl bu evlatlarımıza, ‘Gidin teröristle mücadele edin’ diyeceğiz. Aynısını ben yaşadım Mardin’de. Mardin’de bu ülkede, Antalya’da, İzmir’de, Adana’da bombalarıyla beraber birçok kişiyi hedef alan ve Türkiyemize acı veren birilerini bulduk, orada 7 köyün etrafını çevirdik bir adam yıllardan beri orada kendi evini teröristlere açmış, herkesi çağırttırıyor herkesi orada sorgulattırıyor ve onun üzerinden o teröristi orada yakaladık. CHP, HDP milletvekilleri ayağa kalktı, orayı kana bulayan teröristleri bulduk gereğini yerine getirdik ama onlar dediler ki ‘Bunlara kesinlikle bir şey yapmayın.’ Bu ülkemizin geleceği için büyük bir tehlikedir. Milletimizin hürriyeti özgürlüğü için büyük bir tehlikedir. Onun için kısa yoldan hemen CHP’li kardeşlerimize söylüyorum bu adam zaten SSK’yı batırdı şimdi CHP’yi de batıracak bu çok net.”

Kılıçdaroğlu’nun, FETÖ ile iş birliği yaptığını ifade eden Soylu, “Kaseti kim yaptı, FETÖ. Bunu da herkes biliyor. Bugün yine niye birlikteler? Siyasete müdahale, milletin reyine müdahale olan böyle bir olaydan sonra milletin gözüne baka baka yine FETÖ ile birliktelik içerisinde bu. CHP’nin Afrika ülkelerinde ne işi var? Şimdi oralarda sandık görevlisi atıyor. Nasıl atıyor biliyorsunuz değil mi? FETÖ ile beraber ilişki içerisinde olduğu için onların adamlarını orada kendisi de sandık görevlisi olarak atayacak, dışarıda da oy kullanılıyor ya… İlişkileri açık şekilde ortada her noktada belirgindir. Bunun sebebi ne olabilir? Ya ortaklar ya diyet ödüyor ve yahutta esirdir.” dedi.

“Kukla gibi gördüğünüz bir Meclis olmayacak”

Soylu, parlamento zayıflayacak söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Bu safsata. İstiyorlar ki korkutalım, ürkütelim patronlarımız devreye girsin Meclisi istediğimiz gibi yönlendirelim. Eğer hafif bir zayıflık varsa tek başına iktidar yoksa da biz Türkiye’yi yönetelim. Artık sizin kukla gibi gördüğünüz bir Meclis olmayacak, milletin meclisi olacak, sizin meclisiniz olmayacak.” diye konuştu.

“Yargı tek adama bağlanacak” iddialarına ilişkin ise Soylu, “Yeni bir şey daha duyduk. Yargı millete bağlanacak. Milleti aldatmanın yanlış bir şey söylemenin gereği yok. Sizin yargıçlarınız olmayacak milletin yargısı olacak. Bir zümre ve grubun eline yargı geçti mi? 61’de bir çetenin elindeydi, 71’de sesini çıkartamadı, 80’de darbecilerin elindeydi, 28 Şubat’ta bir çetenin elindeydi, net ve açık bir şekilde istedikleri kararları aldılar, 17 Aralık’ta bir çetenin elindeydi. Dünyada gelişmiş ülkeler çoğunlukla yargıyı parlamento ve hükümet üzerinden belirlerler ve bunu yaparlarken de bunu milletin denetimine dayandırırlar. Doğru olan da budur. Türkiye de bu istikamette gidecek ama yargıyı etki altına alıp istediği gibi karar verdirebilmelerini sağlamak için bu sistemden vazgeçmek istemiyorlar.” dedi.

“Genç nüfusumuzu devreye sokmamızdan ürküyorlar”

“Gençlerden mebus olmayacağının” söylendiğini belirten Soylu, “Gençlerden mebus olmaz diyorlar. Doğru, gençlerden şehit olur ama… Şehitlerin yaşını kimse sormadı bu ülkede. 18 madde içerisinde en önemli maddelerden bir tanesi odur çünkü bizim dünyaya karşı en büyük avantajımız genç nüfusumuzdur. Bu genç nüfusumuzu devreye sokmamızdan ürküyorlar ve korkuyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu yeri kaybetmekten korktuğunu ifade ederek, “2019’da cumhurbaşkanlığına aday olacak. Diyelim ki karşısında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olacak. Biraz dara tutmadı ama ne yapalım. Genel başkanlıkta gidecek milletvekilliği de gidecek arkasına tenekeyi takacaklar, ‘Yallah’ diyecekler. Derdi o. Kaybetse de devam edecek o, derdi o.” dedi.

Bazı kişilerin “Tamam da Tayyip Erdoğan’dan sonra ne olacak” diye sorduğunu belirten Soylu, “Tam bu işte. Tayyip Erdoğan tecrübesi, bilgisi, güveni, cesareti ile milletle olan iradesiyle ve muhabbetiyle birlikte sistemi kuracak, ondan sonra öyle bir sistem kuracak ki kim gelirse gelsin, gelenin zayıflığı, eksikliği, aksaklığı yüzünden Türkiye ile kimse oyun oynamayacak, top atsan yıkılmaz bir sistem oluşturacak Tayyip Erdoğan, Türkiye ve milli irade ve demokrasi oluşturacak bu sistemi.” diye konuştu.

Soylu, konuşmasının ardından beraberindeki AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekili Adnan Günnar ve Salih Cora, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi ile vatandaşlara karanfil attı.