“Futbol yorumlar gibi yorumlamayalım”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Ak Parti AR – GE Başkanlığı tarafından İstanbul’da düzenlenen ’Etnik Kimlik ve Kamu Hizmetlerine Bakış: Algılar ve Tutumlar ’ konulu çalıştaya katıldı.

Soylu çalıştaya verilen arada gazetecilerin İmralı görüşmeleriyle ilgili sorularını yanıtladı. Soylu, “Bu süreçte bir spor yorumcusu gibi her pozisyonu tartışmak sürece bir fayda getirmez” dedi.

“HERKES AZ VE ÖZ DEĞERLENDİRME YAPARSA FAYDALI OLUR”

Soylu, şunları söyledi:

” Futbol müsabakalarında yapılan her harekete yorum getirme anlayışı gibi Türkiye ’nin bu temel meselesini bütün coğrafya için çok önemli olan bu en temel meselede her yapılan açıklamaya karşı bir açıklamayla cevap vermek veya onun üzerinden çok iyimser ya da çok kötümser dalgalar oluşturmak bana göre sürece katkı sağlamaz.

Bana göre fotoğrafın tamamına bakmak gerekir. Büyük fotoğrafa olayın gidişatına bakmak gerekir. Eğer olay olumlu ve pozitif gidiyorsa bu iyidir. Eğer negatif bir algı oluştuysa, elbette ki bu yönde alınacak ciddi tedbirler olabilir ve söylenecek sözler oluşabilir. Ama bugün herkes duyarlı bir şekilde sorumluluk bilinci içinde, bu sürece bakmalıdır. Her söylenen söze, bir açıklama yapmak ve bunu siyasal pirime çevirmek doğru değildir. Doğru olan, bunun ülkenin geleceğine yönelik bir çözüm süreci olduğunu bilmek ve herkesin birlikte yaşayacağı bir Türkiye oluşturabilmek için bir katkı sunmayı anlayış olarak kabul etmek.

Bu süreçle ilgili herkes ama herkes mümkün olduğunca az ve öz, sürece olumlu katkı sağlayabilecek bir değerlendirme ortaya koyarsa ben faydalı olacağı kanaatindeyim.”

DHA