Eski Türkiye’yi geri getirebilmek için fırsat bekliyorlar

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Akçaabat ilçesi Dörtyol Mahallesi’ndeki AK Parti seçim irtibat bürosunun açılışında yaptığı konuşmada, AK Parti hükumetinin son 13 yılda yaptığı yatırımları anlatarak, Artvin Yusufeli ilçesinde dünyanın en yüksek üçüncü barajının, Rize’de Ovit’te 14 kilometre uzunluğundaki dünyanın en büyük tünelinin yapımının sürdüğünü Trabzon’da da dünyanın en büyük ikinci tüneli olacak olan Zigana Tüneli’ni yapacaklarını ifade etti.

İstanbul’da dünyanın en büyük havalimanlarından birini, Mersin’den Kıbrıs’a kadar su taşıyan bir asrın projesini yapacaklarını, 18 bin kilometre bölünmüş yol yaptıklarını, son 13 yılda 6,6 milyon insanın ülkede yeniden istihdam edildiğini ifade eden Soylu, dün emekli memur maaşlarını veremeyen, IMF’ye borcu olan bir Türkiye’den şimdi kendi kasasında 130 milyar dolar olan bir Türkiye tablosunun ortaya çıktığını anlattı.

Soylu, muhalefeti de eleştirerek, “45,5 milyar dolar para hortumlandı bu ülkede. Bugün bu ülkede milliyetçi diye geçinenler o hortumlanan paraları bu memleketin insanlarına ödettiler” dedi.

Türkiye’de milliyetçi diye geçinenlerin ülkeyi IMF’ye mahkum ettiğini anlatan Soylu “Kim bu ülkede milliyetçi. Türkiye’yi IMF’ye 23,5 milyar dolar mahkum edenler mi yoksa 23,5 milyar doları ödedikten sonra dünyanın gözüne baka baka ‘isterseniz sana 5 milyar dolar da borç verelim’ diyen AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan hukümeti mi milliyetçi. Tatlısu milliyetçiliği yok bizde üretim milliyetçiliği var. Bu ülkede tanka el sürdürülmezdi bozulur diye. Kim milliyetçi o günkü insanlar mı yoksa bugünkü Türk mühendislerinin ürettiği Altay tankını yapanlar mı ve onu bugün dünyaya satanlar mı milliyetçi” diye konuştu.

Soylu, İstanbul’da Kanal İstanbul Projesi’ni yapmak istediklerini ifade ederek, “Kanal İstanbul ne demektir. Niçin bunları engellemeye çalışıyorlar. Çok basit. Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile her ülkenin gemisi buradan geçebiliyor. Boğazlar bizimmiş gibi görünüyor ama herkes geçiyor. Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükumetleri şunu söyledi. Bu boğazlar bizim olacak. Biz orada bir kanal yapacağız hem oradan geçerken para vereceksiniz hemde bizim boğazlarımız Türkiye Cumhuriyeti’nin malı olarak bundan sonra devam edecek. Milliyetçilik hangisi” ifadesini kullandı.

İstanbul’daki üçüncü havalimanı ile Türkiye’nin dünyanın merkezi olacağını belirten Soylu, şöyle devam etti:

“Milliyetçilik nedir biliyor musunuz? Dünyanın 237 ülkesine bugün ürettiği malı satan ihracat yapan bir Türkiye var. Bayrak sallamak sadece ayyıldızlı bayrağı sallamak değildir. Barajları yapmak, Avrasya Tüneli’nin temelini atmak, dünyanın 237 ülkesine ihracat yapmak bayrak sallamaktır. Dünyanın 70 ülkesine gittiğinizde benim ayyıldızlı pasaportuma o ülkedeki gümrük memurunun saygıyla ayağa kalkmasını gerçekleştirebilmek bayrağı sallamaktır. Bugün Türkiye bunları gerçekleştiriyor ama engellemeye çalışıyorlar”

“Paralel yapı” iddiaları

Soylu, bazı kesimlerin Türkiye’nin kalkınmasını istemediklerini, ülkenin huzurunun bozulmak ve kardeşin kardeşe düşürülmek istendiğini, çünkü Türkiye’nin en pahalı gayrimenkulu olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ile MHP yanyana idi. Paralelciler ile CHP’yi MHP’yi bir araya getiren kimlerdi. Hangi üst akılla beraber geldiler. Mart mahalli seçimlerinde yine paralelciler bir taraftan HDP’yi bir taraftan MHP’yi, CHP’yi desteklediler mi? Kim kuvvetliyse o bölgede AK Parti’nin karşısında onu desteklediler. Ne yaptı size AK Parti bu ülkede. Rahmetli Menderes Ezan-ı Muhammedi’yi bu ülkenin toprakları ile buluşturdu diye bedelini idamla ödedi. Ne yaptı size AK Parti de bu ülkede. 15 yaşına kadar çocuklarınız Kur’an kurslarında okuyamıyordu, dinini öğrenemiyordu. Ne yaptı size AK Parti, bu kin bu öfke, bu husumet neden böyle gerçekleşmektedir. Bu ülkede yıllarca kadınımızı başı açık ve başı örtülü diye ayırdılar. Onu ortadan kaldırdık, Şimdi başı açığı da başı örtülü de TBMM’ye gidiyor. Ne yaptı size Tayyip Erdoğan”

Mursi hakkındaki idam kararı

Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idama mahkum edilmesine ve işadamı Aydın Doğan’a tepki gösteren Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Dün Aydın Doğan’ın ortaya koyduğu iğrençliği bir kez daha gördük. Hepimiz gördük. Ne yaptı biliyor musunuz internet sitesinde. Bakın bunlar varya fırsat bekliyorlar. Eski Türkiye’yi bir günde geri getirebilmek için fırsat bekliyorlar. Bu milletin inanç değerlerini yeniden kısıtlamak için, yeniden hapse atabilmek için, bu ülkenin ekonomik zenginliklerini yeniden kendilerine akıtabilmek için fırsat bekliyorlar. Dün Mursi’nin karşı karşıya kaldığı o ahlaksız mahkeme kararından sonra bakın onu nasıl haberleştiriyor kendi internet sitesinde, Hürriyet Gazetesi’nde Diyor ki yüzde 52 oy alan Mursi’ye idam yolu gözüktü. Yanına da Tayyip Erdoğan’ın resmini asıyor. Kini, öfkeyi görüyor musunuz. Kandil’in medyası olmuş. Selahattin Demirtaş’ı evlatlık almış. Tayyip Erdoğan ve AK Parti burdan gitsin, bu ülkenin milli politikaları ağırlarına gidiyor. Biz milli tren deyince onlar çıldırıyorlar. Biz milli uçak, milli istihbarat uydusu, milli uçak dedikçe onlar çıldırıyorlar ve Türkiye’nin ayakları üzerinde durmasını istemiyorlar. 78 milyonun bir, beraber, kardeş olmasını istemiyorlar. Güçlü bir Türkiye, Suriye’ye, Myanmar’a el uzatan, Somali’ye yadım eden, dünya beşten büyüktür diye haykıran, dünyadaki haksızlıkları dünya ile beraber paylaşan adalet diyen bir Türkiye istemiyorlar. İster çatlasınlar ister patlasınlar dünyanın en büyük ilk 10 ülkesinden birisi olacağız”

“Demirtaş’ın kardeşi 6 ay Kandil’de eğitim veriyor”

Soylu, MHP’nin, CHP’nin, paralel yapının bir araya geldiğini belirterek, “6-7 ekim olaylarında ey MHP, ey CHP sana sesleniyorum. Paralel yapının, ona gelen talimat verenlerin karnı genişte size ne oluyor. Seçmeninize nasıl hesep verecekseniz. 6-7 ekim olaylarında suçsuz günahsız sadece orada yaşayan, kurban eti alan sakallı diye camiye giden insanları öldürenlerin, katledenlerin hesabını siz nasıl ödeyeceksiniz. Dün 45 milyar dolar hortumların üzerine yattınız. Bunu nasıl ödeyeceksiniz. Sizin seçmeniniz CHP’li ve MHP’li kardeşlerimiz elbetteki bunun hesabını soracaklar. Kimden soracaklar. Onlar sanıyorlar ki 7 hazirandan sonra bizler siyasetimize devam ederiz. Şuraya yazıyorum, 7 haziran akşamı ne CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu var, ne MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli var ne de HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş var. Üçü de olmayacak siyasi hayatın içinde. Selahattin Demirtaş’ı Kandil’e çağırıp ‘gel şunun hesabını ver’ diyecekler. Biliyorsunuz kardeşi var 6 ay terörizm yapıyor, 6 ay onun yanında dolaşıyor. 6 ay terörist. Kardeşi Kandil’de eğitim görüyor, eğitim veriyor”

Çözüm sürecini de devam edeceklerini belirten Soylu, 7 Haziran’daki genel seçimlerde seçmenlerin AK Parti’yi desteklemesini istedi.

Dörtyol Mahallesi’de esnaf ziyaretinde de bulunan Soylu ardından aynı ilçedeki Söğütlü Mahallesi’nde, AK Parti seçim irtibat bürosunun açılışını gerçekleştirdi. Soylu ya ziyaret ve açılışlarda AK Parti Trabzon milletvekili adayları Adnan Günnar, Ayşe Sula Köseoğlu ve AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi de eşlek etti.