Erzurum AK Parti’de Temayül

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Erzurum AK Parti temayül seçimlerine katıldı. Soylu, yaptığı konuşmada, “Bu seçim herkesin birbirine yol vereceği kim olursa olsun arkasında tek saf durabileceğimiz bir seçimdir. Bu seçimi bir belediye seçimi olarak ne olursunuz görmeyin kol kola gideceğimiz, birlikte olacağımız bir yerel seçim geçirin.” dedi.

2014 Mart ayında yapılacak olan Yerel seçimler için il ve ilçe belediye başkanı adaylarının tespiti evrelerinden biri olan AK Parti Erzurum temayül seçimlerine bugün Kazım Karabekir Kapalı Spor Salonunda başlanıldı. Belediye başkan adaylarını belirlemek için AK Parti delegeleri sandık başına gitti. İl, ilçe, kadın ve gençlik kolları üyelerinin oy kullanacağı temayül yoklamasında, teşkilat mensuplarına ayrıca Belediye hizmetlerinden memnuniyetin yanı sıra “Kimi belediye başkanı olarak görmek ister siniz” sorusu da yöneltildi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun başkanlık ettiği temayül yoklamasının sonuçları Genel Merkez’de kurulan ve bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık edeceği komisyonda oylar sayılacak. Çıkan sonuca göre ya başkan adayı açıklanacak ya da tatmin olmadığı takdirde yapacağı bir kez daha kamuoyu yoklaması yapılacak ve mülakatların ardından nihai karar kamuoyuna duyurulacak.

Temayül öncesi bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Hiçbir şey Türkiye’de tesadüf değildir. 11 yıldır Türkiye’de büyük bir mücadele gerçekleşiyor. Ben bunun son bir yılında varım ama büyük bir gayret, büyük bir emek, büyük bir mücadele ortaya konulmaktadır. Bu toprakların belki de son yıllarda yaşadığı en derin sıkıntılarından bir tanesi milletle devlet arasındaki bu kamplaşmadır, bu kutuplaşmadır. Yaklaşık 11 yıldan beri Türkiye’de hangi ihtilaf varsa, hepsiyle birebir yüzleşmeyi, birebir ortadan kaldırmak için, ortak bir dile dönüştürmeye çalışan bir anlayışı sergilemeye çalışmaktadır. 11 yıldan beri Türkiye’de demokrasi derinleşmektedir. 11 yıldan beri Türkiye demokrasisi gelişmektedir. Türkiye demokrasisi geliştikçe, ekonomisi de gelişmektedir, gelişecektir de inşallah.” dedi.

Soylu, demokrasinin bayramının seçim sandığı olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“İşte onu yeniden tazelendirecek, yeniden güçlendirecek, eğer doğru yapıyorsak hadi bakalım yolunuz açık olsun diyecek sizlersiniz. ve bu gücü biz yerel seçimlerde sizlerden istiyoruz. Bu seçim ‘yol ver geçeyim’ seçimi değil, yani ben olacağım arkadaşımı iteyim ondan sonra ben muhakkak olmak zorundayım olduğum bir seçim değil bu seçim. Bu seçim herkesin birbirine yol vereceği kim olursa olsun arkasında tek saf durabileceğimiz bir seçimdir. Bu seçimi bir belediye seçimi olarak ne olursunuz görmeyin kol kola gideceğimiz, birlikte olacağımız bir yerel seçim geçirin.”

Temayüle katılan AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ta seçimlerin hayırlı olması temennisinde bulunarak temayülün koordinesini sağladı.