En büyük talihsizlik muhalefet

AK Parti Ardahan İl Başkanlığı’nda düzenlenen bayramlaşma programını katılan Soylu, burada yaptığı konuşmada, Gazze topraklarında İsrail’in oluşturduğu kıyım ve bütün bunlara rağmen dünyanın sessizliğinin, kendilerini insanlık adına ürküttüğünü söyledi.

Bu vahşete sessiz kalmanın, kendi bayramlarının da bir taraftan buruk ve hüzünlü geçmesine neden olduğunu ifade eden Soylu, “Secdeye vardığımızda, ellerimizi semaya açtığımızda dua ediyoruz, ‘Allah’ım zalimlerin zulmünden, mazlumları muhafaza et’ diye. İşte bugün bu tabloyla karşı karşıyayız. Türkiye’yi de aynı noktaya getirmeye çalıştılar” diye konuştu.

Türkiye’nin yarınlara ait ümitlerini, heyecanlarını, hedeflerini ve ideallerini bir sonraki bayramlara aktarma konusunda dünden bugüne göre daha kuvvetli, kudretli ve güçlü olduğuna vurgu yapan Soylu, şunları kaydetti:

“Bahçeli sayın başbakanımızı sevmiyor, Tayyip Erdoğan’a muhalefet ediyor, hakaret ediyor, iftira ediyor, AK Parti’yi sevmiyor, Marmaray’a muhalefet ediyor, hızlı tren yollarına muhalefet ediyor, hastanelere muhalefet ediyor anladım, ya kardeşim başbakan sahaya çıkmış 3 tane gol atmış, dünyada gole muhalefet eden bir muhalefet lideri görmedim. Gole muhalefet ediyor. Bunu anlayabilmek, anlamlandırabilmek mümkün değil. Türkiye’nin en büyük talihsizliği muhalefetidir. İsveç çakısı gibi bir cumhurbaşkanı adayı çıkardılar. İsveç çakısında her numara olur. Sabah kalkıyor bir numara, akşam yatmaya gidiyor bir numara.”

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun, “Filistin’le İsrail arasında biz tarafsız kalmalıyız” açıklamasını hatırlatan Soylu, “Sevsinler seni, cici çocukların, cici cumhurbaşkanı adayı, sevsinler seni. Ondan sonra orada, çocuklar, yaşlılar katledilince ‘acaba ben bu sözü nasıl düzeltirim’ diye soluğu bir Twitter bir Facebook’ta alıyor. Bu arada da öğrendik top oynayamazmış ama Play Station’dan pes oynarmış. Türkiye’yi öyle zannediyorlar” ifadelerini kullandı.

“Köklerini kazıyacağız”

Türkiye’de çözüm süreciyle paralel yapıyla mücadelenin sonuna kadar devam edeceğini belirten Soylu, çözüm sürecinin kimseye bağlı olmadığının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de iki şey kararlılıkla devam edecektir. Sayın başbakanımız Allah nasip ederde bu büyük milletimizin teveccühüyle cumhurbaşkanı seçildikten sonra iki şey devam edecektir. Bunlardan bir tanesi çözüm sürecidir. Kayıtsız şartsız çözüm süreci devam edecektir. Bu kimseye bağlı değildir. Bizi kendi kardeşlerimizle ayırmaya çalışan, bizim ailemizi parça pinçik etmeye çalışanlara karşı hiçbir şekilde müsamakar olamayız. İkincisi ise Türkiye’de paralel devlet hadisesidir.”

Soylu, şöyle devam etti:

“Tayyip Erdoğan, nasıl çözüm süreci hoşuna gitmeyenlerin oyunlarını bozmuşsa, aynen bu meseleyi de tekellerine almaya çalışanların da oyunlarını da bozmuştur. Onlar ‘biz olmazsak Tayyip Erdoğan olmaz, devlet olmaz’ dediler. Topyekun bir arada oldunuz 30 Mart’ta. Bahçeli’si, Kılıçdaroğlu’su, Büyük Birlik’çisi herkes bir arada oldu. Herkes onların oyununun ve tezgahının içinde oldu. Bu millet yüzde 45,5 oyla paralelleri de sandığa gömdü, Kılıçdaroğlu’nu da sandığa gömdü, herkesi sandığa gömdü. Böyle bir anlayış gerçekleştirilebilir mi? Bir tekine müsaade edemeyiz. Başka ilkelerle, kurallarla milletinin iradesinin dışında, kendi kurallarımızın, ilkelerimizin, ortak ilkelerimizin dışında bu devletin içinde hareket etmeye çalışan bir tek kişiye… Köklerini kazıyacağız. Bu kadar basittir. Hiç kimse sağa sola bakmasın.”

Soylu, Ardahan’daki temaslarından sonra Kars’a geçti.