“Elinizi, sözlerinizi Cumhurbaşkanımızdan çekin”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Hükümet kurma süreci hakkında açıklamalarda bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, muhalefet partilerinin, hükümet kurma çalışmaları sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilerine ilişkin, “Elinizi, sözlerinizi Cumhurbaşkanımızdan çekin. Türkiye’de bir Cumhurbaşkanı hükumeti kurulmuyor, Türkiye’de bir hükümet kuruluyor. Cumhurbaşkanımız üzerinden yaptığınız tartışmalarla da kendi meşruiyetinizi sağlamaya çalışmayın” dedi.

Hükümet kurma sürecine ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Soylu, AK Parti’nin hükümetin kurulması konusundaki sorumluluğunu, milletin verdiği emanete riayet ederek devam ettirdiğini söyledi.

Soylu, partisinin 13 yıllık bir iktidar tecrübesi bulunduğunu ifade ederek, ”Hükümetin kurulması çalışmalarını, partimiz 13 yıllık iktidarının tecrübesiyle, birikimiyle, parlamentodan elde ettiği, milli iradeden sağladığı güçle yerine getirmektedir. Bütün siyasi partiler, aynı yaklaşımla Sayın Başbakanımızın başkanlığında ziyaret edilmiş ve attığımız her adımı milletimizle paylaşan, şeffaflıkla bu görüşmeleri sürdürülebilir bir tavır ortaya konulmuştur” diye konuştu.

Bu durumu farklı yansıtmak isteyenler olduğunu belirten Soylu, şunları söyledi:

”İktidarda da olsak muhalefette de olsak veya seçim alternatifi de olsa, bunların her biri milletin önünde tezahür edecektir. Siyasetin, milleti bir ilizyonla aldatma gibi mahareti söz konusu değildir. Kendi siyasetlerini, milleti aldatma üzerine yaslayanlar ve dayayanlar, maalesef bizim de aynı anlayış içerisinde olduğumuzu iddia etmektedirler ki bu son derece yanlıştır.”

Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden birtakım değerlendirmeler yapıldığını da dile getirerek, ”Sürekli sayın Cumhurbaşkanımız üzerinden birtakım değerlendirmelerin yapılması, aslında bizim bugün hükümet kurma çalışmaları için samimiyetle adım attığımız siyasi partilerin ne kadar seçim altlığı yapmak istediklerinin en büyük delillerinden birisidir. Hükümet ortaklığı yaparken, kendi anlayışı yüzünden karşı taraftaki hükümet ortaklığı yapacak siyasi partiyi suçlarken, bu görüşmeler başlar mı? Bu görüşmeler sürdürülebilir mi?” şeklinde konuştu.

Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti’nin savunmasına ihtiyacı olmadığını vurgulayarak, ”Cumhurbaşkanımızın ne AK Parti’nin savunmasına ne de meşruiyetini AK Parti’nin savunmasıyla alabilecek bir konumu vardır. Cumhurbaşkanımızın meşruiyetini, Anayasa ve yüzde 52 oy belirlemektedir. Yüzde 13 alan bir siyasi partinin, yüzde 16 alan bir siyasi partinin, yüzde 24,5 alan bir siyasi partinin, toplumun tamamıyla beraber yüzde 52 oy almış bir Cumhurbaşkanına meşruiyet şemsiyesi biçmeye hakkı yoktur” dedi.

”Yapılanlar son derece yanlıştır”

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın anayasal sınırlar içerisine çekilmesi” yönünde eleştirilerde bulunanlara bir çağrısı olduğunu ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

”Siz de haddinizin sınırlarına çekilin. Yüzde 13 oy almışsın, yüzde 16 oy almışsın, yüzde 25 oy almışsın, ondan sonra demokrasi. Demokrasi elbette ki sandığın ve reyin kendi kuralları içerisinde değerlendirildiği bir rejimin adıdır. Demokrasiler çok laf üretenin, çok laf tüketenin, yalanı fazla söyleyenin, daha fazla bağıranın, egemen olduğu bir sistemin adı değildir. Onun için elinizi, sözlerinizi Cumhurbaşkanımızdan çekin. Türkiye’de bir Cumhurbaşkanı hükümeti kurulmuyor, Türkiye’de bir hükümet kuruluyor. Cumhurbaşkanımız üzerinden yaptığınız tartışmalarla da kendi meşruiyetinizi sağlamaya çalışmayın.”

Soylu, yapılanların son derece yanlış olduğuna vurgu yaparak, ”Yapılanlar siyasi hayatımız açısından da ekonomik hayatımız açısından da onarılması zor maliyetlerle bizi karşı karşıya bırakabilecek bir tabloyu oluşturur. Onun için diğer siyasi partilerden, gerek AK Parti içerisine yapılan tartışmalar, gerekse dışarıda yapılan tartışmaların odağına sayın Cumhurbaşkanımızı oturtmak tamamen siyasi bir oyundur. Bu siyasi oyuna girenler, elbette ki milletimizin büyük ferasetine çarpacak” değerlendirmesinde bulundu.