Düzenleme 408 bin emekliyi ilgilendiriyor

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda, memurlara, geçmişe dönük 30 yılın üzerindeki hizmetleri için de emekli ikramiye ödenmesine olanak tanıyan Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, görüşülüyor.

Tasarıyla ilgili bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Anayasa Mahkemesinin, memurlara 30 yıl üzerinden emekli ikramiye ödenmesi kararını iptal ettiğini anımsattı.

7 ocak 2015 tarihinden itibaren ikramiyelerin ödenmesinde 30 yıl üst sınırının aranmadığını belirten Soylu, ancak bu kararın geçmişe dönük işlemediğini ifade etti.

Geçmişe dönük 30 yılın üzerinde hizmeti olan emekli memurların açtıkları dava sonucu hem mahkemelere hem de Sosyal Güvenlik Kurumuna yük bindiğini anlatan Soylu, bu durumda 408 bin emeklinin bulunduğunu bildirdi.

120 bin kişinin bu konuda başvuru yaptığını ve 65 bin kişinin de bunu yargıya taşıdığını anlatan Bakan Soylu, düzenlemenin toplam maliyetin 2 milyar TL olduğunu, bunu iki taksitte ödeyeceklerini bildirdi.

Açılan dava sonucu 15 bin 131 kişiye ödeme yaptıklarını açıklayan Bakan Süleyman Soylu, şu anda 11 farklı teşvik uygulandığını ve bu teşviklerden 1 milyon 300 bin iş yerinin yararlandığını kaydetti.