Dünyanın ilk 10 devletinden biri olacağız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu: “Paralel Yapı ile mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğiz. Yapanın yanına bu ülkede kar kalmayacak. Herkes öyle bilmeli. Kim ne söylerse söylesin, kim ne düzen kurarsa kursun, herkes bilsin ki kendi arabamızı da uçağımızı da yapacağız, kendi tankımızı da yapacağız ve dünyanın ilk 10 devletinden biri olacağız”

Soylu, Atatürk Spor Salonu’nda, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katılımıyla düzenlenen AK Parti Bursa 5. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, dünyanın ilk 10 büyük devletinden biri olmaya hep beraber söz verdiklerini söyledi.
Türkiye’de 13 yıldır büyük bir mücadelenin sürdürüldüğünü belirten Soylu, şöyle devam etti:
“21. yüzyıla iyi başladık ve iyi gidiyoruz. Türkiye’yi engellemeye çalıştılar. 20. yüzyılda çeşitli badirelerle bize tuzak kurmaya çalıştılar ama bu kadrolar sinmedi, korkmadı, ürkmedi. Her türlü tuzağa, oyuna, hileye, desiseye rağmen, Ergenekon’a, Balyoz’a, Ayışığı’na rağmen, 17-25 Aralık darbelerine rağmen, AK Parti’nin kapatılması tehlikesine rağmen ayakta durdunuz, ‘özgür, demokrat, zengin ve yeni Türkiye’ dediniz.
Ne zaman büyük bir mücadele ortaya koydunuz, ne zaman hepimizin umudunu, Türkiye’nin hayallerini, bu büyük milletle buluşturdunuz, birtakım hayallerle ümidinizi kırmaya çalıştılar, birtakım eylemlerle Türkiye’nin huzurunu, istikrarını bozmaya, zenginleşmesini engellemeye çalıştılar.”
Soylu, Türkiye’nin, savaşsız, baskısız bir şekilde ilerlemesini engellemeye çalışanlara karşı demokrasi ve milli iradeyle hareket ettiğini anlattı.
Rusya’nın Avrupa’ya göndereceği enerji için yürütülen projenin, Türkiye’nin istikrarı ve huzuru sayesinde Güney Afrika ile Türkiye üzerinden geçtiğini dile getiren Soylu, şöyle devam etti:
“Bütün dünya bilmekte ve anlamaktadır ki Türkiye, dünyanın en önemli ve en düzenli enerji geçiş güzergahıdır.
Eskiden böyle stratejik bir gücün, bir ülkeyi zenginleştirecek, bir ülkeye kuvvet verecek bir gücün oradan geçebilmesi için savaşlar, baskılar, darbeler olurdu.
Bugün bir taraftan 17-25 Aralık sonrası sizleri sindirmeye, milli iradeyi ele geçirmeye bir şekilde uğraşanlara siz onların tuzaklarıyla karşılık vermediniz.
Dik durdunuz.
Mücadele ettiniz.
Soylu, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı, Irak’ın kuzeyinden bütün Avrupa’ya gidecek enerji nakil hatlarıyla Türkiye’nin, dünyanın en önemli merkezi haline geldiğine dikkati çekerek, bu başarıları savaşla değil, oy ve sandık yoluyla kazandığını bildirdi.
“Çözüm süreci, bizim vazgeçilmezimizdir”
Türkiye’nin, ekonomik, demokratik ve komşu ülkelere rehber olma anlamında birinci atılımını tam anlamıyla yerine getirdiğine işaret eden Soylu, “Bu millet, bizi hiçbir şekilde yalnız bırakmadı. 17-25 Aralık darbelerini paralel çeteler yaptı. Millet, onlara cevap verdi; ‘Bu milletin istikbali ve iradesini peşkeş çekemezsiniz. Size müsaade etmeyeceğiz’ dedi ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a seçimlerde sahip çıktı” diye konuştu.
Birilerinin, şantaj ve kasetlerle AK Parti’yi çökertmek için mücadeleye devam ettiğini söyleyen Soylu, milletin ise büyük bir öz güven, demokrasi, kalkınma devriminin altına imza attığını ifade etti.
“Şu Ezan-ı Muhammediye’nin okunduğu minareler kadar başınız dik olsun, onurlu olun” diyen Soylu, son yıllardaki seçimlere de değindi. Soylu, şöyle konuştu:
“Paralel yapı ile mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğiz.
Yapanın yanına bu ülkede kar kalmayacak.
Herkes öyle bilmeli.
Çözüm süreci, bizim vazgeçilmezimizdir.
Farklılıklarımızın üzerinden bizi idare etmeye çalışanlara ders verdiniz.
Kimseyi ötekileştirmediniz.
Bu ülkede ötekileştirme yapanlara demokrasi dersi verdiniz.
AK Parti politikalarını nasıl kararlılıkla gerçekleşebileceğini ortaya koydunuz.
Marttaki mahalli seçimlerde, 2011, 2009, 2002’de darbe kurallarını, vesayet kurallarını ortadan kaldırmak üzere bu millete söz verdik.
‘Yeni anayasa’ dedik.
Çok çalışmalıyız ve 2015 seçimlerinde en az 330, eğer 367’nin üzerinde olursa nurun ala nur olur, yepyeni bir anayasayla bu darbe kurallarının kökünü kazıyalım.
Kim ne söylerse söylesin, kim ne düzen kurarsa kursun, herkes bilsin ki kendi arabamızı da uçağımızı da yapacağız, kendi tankımızı da yapacağız ve dünyanın ilk 10 devletinden biri olacağız.” dedi.