Dünya’nın ilk 10 büyük devletinden biri olacağız

AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, Türkiye’de herkesin kendisini ifade edebildiğini, kendi dilini konuşabildiğini belirterek, “Herkesin hakkını verdik. Bugün PKK’nın da hakkını askerimiz veriyor. Hiçbir endişeniz olmasın, Türkiye, eski Türkiye değildir” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Of, Çarşıbaşı ve Ortahisar ilçelerinde temaslarda bulunan Soylu, Ortahisar ilçesine bağlı Pelitli Mahallesi’nde vatandaşlara hitap etti.

Soylu, 1 Kasım Pazar günü yapılacak genel seçimlerde aziz milletin vereceği kararı başlarının üzerinde tutacaklarını dile getirerek, “Bu karar benim ülkemi, milletimi, topraklarımı yarınlara, aydınlık günlere taşıyacak karardır. Bu karar, Türkiye’nin istikametini aksatmayacak, gidişini bozmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Milletin bugüne kadar hep seçimlerde karar verdiğine dikkati çeken Soylu, şunları kaydetti:

“Milletimizin terazisi altın terazi gibidir. Yanlış tartmaz ve milletin terazisi taraf tutmaz. Milletin terazisi haktan, hakikatten, doğruluktan, bu ülkenin ilerlemesinden, demokratikleşmesinden ve bu ülkede demokratik değerlerle, geleneğiyle, ahlakıyla, örfüyle ve milli hasretleriyle buluşarak karar verir. Hep böyle olmuştur ve Türkiye ne zaman sıkıntıya, zor duruma düşse, ne zaman sıçramak, yükselmek istese hep onu sağlayan seçimler olmuştur” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, ülkenin 3 aydan beri terörle mücadele ettiğini belirterek, “Bugün bir Avrupa ülkesinin veya Amerika’nın herhangi bir ülkesinin ‘Siz niye sınır dışı operasyon yapıyorsunuz?’ diye bir tek sözünü kimse duymuyor. Neden? İki sebebi var. Birincisi, biz bugün IMF’ye mahcup değiliz. İkincisi, istihbaratımızı kendimiz sağlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize ‘Göktürk uydunuz, yenilir mi, içilir mi’ diye gülüyorlardı. Bugün bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün teminatı oldu. Kandil’in üzerine gidiyor, orada terörist hareketlerinin ne yaptığının izlenimini alıyor, onu bizim ürettiğimiz insansız hava uçaklarına veriyor, insansız hava uçakları da onu Diyarbakır ve Merzifon’daki hava jet komutanlıklarına bildiriyor ve oradaki evlatlarımız kalkıyor, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne saldırmaya çalışan terörist yuvalarını sınır dışımızda tek tek tarumar ediyor.”

Herkese haklarını verdiklerini vurgulayan Soylu, “Herkes kendisini ifade edebiliyor, kendini ortaya koyabiliyor, kendi dilini konuşabiliyor. Herkesin hakkını verdik. Bugün PKK’nın da hakkını askerimiz veriyor. Hiçbir endişeniz olmasın, Türkiye, eski Türkiye değildir” diye konuştu.

“Türkiye, ayaklarının üzerinde duruyor”

Soylu, Suriye meselesine de değinerek, tarihe insanlık, Anadolu medeniyeti, Türklüklerinin, Müslümanlıklarının, geçmişlerinin ve geleceklerinin notunu düştüklerini söyledi.

Soylu, 21. asırda en onurlu işi yaptıklarını kaydederek, “Bugün komşumuza, insanlığımıza sahip çıkıyoruz” dedi.

“Türkiye’de seçim bitti, tek başına iktidar bitti, ertesi gün Kuzey Suriye’de, PYD terör örgütü, ‘Burada devlet kuruyoruz’ diye açıklama yaptı” ifadesini kullanan Soylu, şunları dile getirdi:

“Hemen bir boşluktan istifade etmeye çalıştılar ama Cumhurbaşkanımız ertesi gün çıktı, dedi ki: ‘Eğer böyle bir adım atarsanız, bilmenizi istiyorum ki gereğini hemen yerine getiririz’ ve geçen gün Fırat’ın bir tarafına doğru ilerlerken, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve TSK gereğini yaptı, ‘İlerleyemezsiniz’ dedi. Herkes bilsin, bizim coğrafyamızın içinde, sınırlarımızın dışında bize rağmen kimseye elbise diktirmeyiz. Kimseye elbise diktirmeyeceğiz. Türkiye’nin gücü, kuvveti buna yeter.”

“Dünyanın ilk 10 büyük devletinden birisi olacağız”

Soylu, Türkiye’nin ayaklarının üzerinde durduğuna dikkati çekerek, “Türkiye, 21. yüzyılın başından beri ne yaptığını, nereye gittiğini ve nasıl yol aldığını bilmektedir. Biz söyleyeceğiz, haykıracağız, vizyonumuzu koyacağız ve gerçekleştireceğiz. Otomobilimizi de uçağımızı da istihbarat uydumuzu da yapacağız ve dünyanın ilk 10 büyük devletinden birisi olacağız. İstikametimiz bellidir” görüşünü paylaştı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı da eleştiren Soylu, “Hatırlıyorsunuz değil mi? Selahattin Demirtaş bir söz söylemişti. Demişti ki seçimde, ‘Ben sizin diyetinizi kapatırım’. Ben de ona demiştim ki: ‘Selahattin Demirtaş, biz de senin Kandil’ini söndürürüz’. Şimdi Sayın Başbakanımıza da diyor ki: ‘Biz PYD olarak orada devlet kurarız, siz de mal mal bakarsınız’. Ben de diyorum ki: ‘Selahattin Demirtaş, biz de senin Kandil’ini söndürüyoruz, sen de mal mal bakıyorsun” şeklinde konuştu.

Soylu, AK Parti’nin Iğdır’daki anketleri hakkında da değerlendirmede bulunarak, “Yaklaşık 3 dönemdir, orada biz milletvekili çıkaramıyoruz. Orada bir MHP, bir de HDP alıyor ama şimdi ilk kez oradan da bir milletvekili alabilecek çoğunluğa ulaşmış durumdayız” değerlendirmesinde bulundu.

Mitinge AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu ile AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Temel Altunbaş da katıldı.