Dünyanın en pahalı arazisinde oturuyoruz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Etrafımızdaki coğrafyayı ve dünyayı görüyoruz. Bize çok yabancı olan bir kelimeyle bugün karşı karşıyayız. İslamofobi arkasından Türkofobi. Her zaman ifade ettiğim bir cümle var, bunu söylerken yüreğimizi doldurarak söylüyorum, biz dünyanın en pahalı arazisinde oturuyoruz.” dedi.

Trabzon Liselerinden Yetişenler Derneği tarafından Trabzon Öğrenci Yurdu’nda düzenlenen iftar programında konuşan Soylu, bir muhabbet sofrasında bulunmaktan ve bir ramazan akşamında olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Dün ve bugün Trabzon’da olduklarını anlatan Soylu, Atatürk Köşkü’ne de bugün gittiklerini kaydetti. Trabzon şehrinin, insanı, doğası, tarihi ve medeniyet mirasıyla birlikte olmaktan büyük onur duyduğunu ifade eden Soylu, İstanbul ve Trabzon’un iki güzel ve büyük şehir olduğunu anlattı. Trabzon’da otellerin 3 ay boyunca dolu olduğunu belirten Soylu, geçen yıl Körfez’den 500 bin turist geldiğini ve bu yıl hedeflerinin 700 bin civarında olduğunu söyledi.

Dünyada ve Türkiye’nin komşu coğrafyasında yaşanan olaylara değinen Bakan Soylu, şunları kaydetti:
“Etrafımızdaki coğrafyayı ve dünyayı görüyoruz. Bize çok yabancı olan bir kelimeyle bugün karşı karşıyayız. İslamofobi arkasından Türkofobi. Her zaman ifade ettiğim bir cümle var, bunu söylerken yüreğimizi doldurarak söylüyorum, biz dünyanın en pahalı arazisinde oturuyoruz. Bu araziyi bir kere ucuzlatmaya çalışıyorlar. Bu araziyi birileri istediği gibi idare etmeye çalışıyor. Bilmenizi isteriz ki, direnişimizle ortaya koyduğumuz anlayışla, bu sofralarda oturan ve birbirinden düşüncesi farklı olan ama millet ve memleket, ülke, kardeşlik ve inanç denince, sağına ve soluna bakmadan ben varım diyen bu insanların hepsi için önemli bir zaman dilimi içerisindeyiz. Hep birlikte birçok oyunla karşı karşıyayız. 1980 öncesi bu ülkenin evlatlarını sağcı ve solcu diye birbirine düşürenler de aynı tezgahı kurmuşlardı. Kahramanmaraş’ta Alevi Sünni çatışmasını kuranlar da aynı tezgahı kurmuşlardı.”

Soylu, 1960 darbesi sonrası ülkede yaşananlara değinen Soylu, bugün de aynı oyunlar oynandığını vurguladı.