Dünya, Dilini Yutmuş Türkiye’yi Takip Ediyor

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, oda temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve belediye başkanlarıyla bir araya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, ekonomik verilerin son 10 yılda dünyaca takdir edilecek düzeye ulaştığını belirtti. Soylu, “Bütün dünya, dilini yutmuş Türkiye’yi takip ediyor. Ayrıca çözüm sürecinde ‘bölünecekler’ dedikleri bölgede Güneydoğu’da çözüme destek yüzde 90’ları aştı. Demek ki, terör örgütüne o bölgede destek yokmuş” dedi.

DÜNYA TÜRKİYE’Yİ TAKİP EDİYOR

Son 10 yılda turizm gelirlerinin ve bu sektördeki istihdamın hızla arttığını belirten Soylu, “2008’den itibaren ABD ve AB ülkelerinde baş gösteren ekonomik kriz, Türkiye için temel bir fırsat haline geldi ve bunu çok iyi değerlendirdik. 2018 yılında yüzde 49 büyümeyi hedeflediğimiz bir ülkede, tüm gücümüzle çalışmanın sonucunu aldık. Sonuçta on yıl önce 14.5 milyar olan yabancı yatırım oranı bugün 125 milyar dolara ulaştı. Kişi başı sağlık harcamalarını ise yine on yıl önce 184 dolarken bugün 644 dolarlara çıkardık. Alnımızın akıyla geçirdiğimiz bu ekonomik süreç sadece Avrupa’da değil tüm dünyada takdir gördü. Dünya ülkeleri, Türkiye üzerine ekonomik tezler hazırlamaya başladı. Bütün dünya dilini yutmuş Türkiye’yi takip ediyor. Mantar tabancası patlasa faillerin ortaya fırladığı ancak ekonominin asla istikrarını kaybetmediği bir ülke haline geldik. Her krizde savrulmayacak dengelerini koruyacak bir ülke haline geldik. Son on yılda yapılan yapısal reformların bugün önemi dahada iyi anlaşılıyor” diye konuştu.

MUHALEFET 20’NCİ YÜZYIL POLİTİKASI YAPIYOR

Muhalefetin bazı eleştirileri ve önerilerini dikkate aldıklarını, ancak muhalefetin ideolojik ve devlet egemen politikadan vaz geçmediğini savunan Soylu, “Muhalefet ne yazık ki 20’inci yüzyıl zihniyeti ile politika yapıyor. Bu nedenle de halktan yeteri kadar destek görmüyor” dedi.

DESTEK YÜZDE 90’I AŞTI

Çözüm sürecinde milletin yüzünün güldüğünü, üzerinden büyük ve ağır bir yük kalkmışçasına hafiflediğini belirten Soylu, “Çözüm sürecinde ‘bölünecekler’ dedikleri bölgede, Güneydoğu’da çözüme destek yüzde 90’ları aştı, demek ki kimse bölünmek istemiyormuş, demek ki terör örgütüne o bölgede destek yokmuş. Yüzlerce binlerce kişi terk ettikleri köylere dönmeye başladı. Demek ki çözüm süreci milletimizin kolladığı, beklediği bir süreçmiş, bu süreçte adım atmakta ne kadar haklı ve doğru bir karar verdiğimiz ortaya çıktı” dedi.

Soylu daha sonra 60’a yakın kişinin katıldığı ve basına kapalı olan toplantıda, Türkiye’nin gündemi ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.