Dünya hayranlıkla Türkiye’yi izliyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, yatırımları tamamladıklarını ve şimdi insana dokunma zamanının geldiğini belirterek, “Nasıl yetime, dula, 65 yaş üzerine bu ülkenin insanı sahip çıkıyorsa emeklimize de asgari ücretlimize de esnafımıza da insanımıza da istihdamımıza da sahip çıkan bir Türkiye tablosu ortaya koyacağız” dedi.

Soylu, Arsin ilçesi Ulu Cami yanındaki alanda düzenlenen AK Parti Arsin Mitingi’nde yaptığı konuşmada, geçmişte ülkede kardeşin kardeşten ayrıldığını, kadınlara kızlara büyük zulüm yapıldığını, kadınların başı açık, başı kapalı olarak ayrıldığını belirterek, artık TBMM’ye başı açığın da başı kapalının da gidebildiğini söyledi.

Geçmişte Yüksek Askeri Şura’da kararlar verilirken bu ülkenin başbakanının masanın kenarında oturduğunu belirten Soylu, şöyle devam etti:

“AK Parti bu ülkede demokrasi devrimi gerçekleştirdi. Bugün Yüksek Askeri Şura’da başbakan nerede oturuyor biliyor musunuz? Masanın tam ortasında, başında oturuyor, milli iradeyi temsil ediyor. Milli Güvenlik Kurulu (MGK) vardı. MGK hükümetlere, siyasete, size ayar veriyordu. Başı açık, başı kapalı diye ayırıyor, istediği gibi insanımızla oynuyordu. MGK’ya göre Allah, Türkiye, bayrak, vatan, birlik, beraberlik diyen herkes tehditti. Bugün MGK’da vesayetin borusu ötmüyor, milletin sözü geçiyor. Bu ülkede demokrasi açığını kapattık.”

Ülkede yaşanan demokratik gelişmelerin dünyada hayranlıkla izlendiğini dile getiren Soylu, “Türkiye ilk kez başka bir formül uyguladı, popülizm yapmadık. İlk önce insanımıza olmayan bir paradan verip ondan sonra acı acı bunun faturasını yine milletimize ödetmedik. Geçmişte, koalisyon döneminde bunlar yapıldı” ifadesini kullandı.

Soylu, AK Parti hükümetlerinin ise önce ülkenin ayakları üzerinde sağlam durması için çalıştığını kaydederek, “Birçok krizle karşı karşıya bıraktılar bizi. Neyle Gezi olaylarıyla 17-25 Aralık darbesiyle 6-7 Ekim olaylarıyla. Ekonomiye bir şey oldu mu? Hayır. Çünkü altyapımızı sağlam yaptık. Daha önceki problemimiz altyapının sağlam olmamasından kaynaklanıyordu. 18 bin kilometre bölünmüş yol, 278 baraj yaptık, Yüksekova’ya havalimanı yapıyoruz. Niçin oraya havalimanı yapıyoruz, oradan oy almak için mi, zinhar hayır. Türkiye, medeniyetimizin en büyük fırsatıyla bugün karşı karşıyadır. 300 yıldır geriliyorduk şimdi yükseliyoruz” dedi.

Türkiye’nin ulaşımda, sağlıkta, eğitimde de yarının gençlerini dünyanın gelişmiş ülkeleriyle rekabet edebilecek seviyeye getirdiğini ancak bazı kesimlerin Türkiye’ye, insanına hizmet ettiği için kızdığını dile getiren Soylu, şöyle devam etti:

“Onlar ne kadar kızarlarsa kızsınlar, şimdi her 100 liranın 85 lirasını faize vermeyen Türkiye, Allah’a şükürler olsun ki doktoru da hemşireyi de ilacı da yatalak hastanın evine gönderiyor ama biz de çok oluyoruz değil mi? Dünyanın en büyük barajını Artvin Yusufeli’nde, dünyanın en büyük tünellerinden birini Ovit’te, diğerini Zigana’da yapıyoruz. Sen televizyonlarda gör denizin üzerine havalimanı, şimdi gel Ordu’ya Giresun’a yap. Dünyanın en büyük havalimanlarından birini İstanbul’a yapıyoruz. Rusya’nın, ABD’nin, Dubai’nin, Çin’in, Japonya’nın da bütün havalimanı şirketlerinin gelip orada sıralanacağı ve onların ucuz, en cazip kullanabileceği havalimanını yapıyoruz. 10 milyar avro yatırıyoruz, 22 milyar avro alıyoruz. Biz ne yaptığımızı biliyoruz, biz de çok oluyoruz değil mi? İşte kızdıkları bu.”

“Şimdi insanımıza dokunma zamanıdır”

Soylu, bu yatırımlarla Türkiye’de öz güven ve altyapı açığını kapattıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu diyor ki ‘bana bir 4 yıl verin’. Teyzenin biri Maçka ilçesinde benim kulağıma dedi ki ‘Uy ona 4 yıl ver, ondan sonra 40 yıl gerisini topla’. Biz popülist siyaset yapmıyoruz. Emeklilerimiz, asgari ücretliler, esnafımız duysun, altyapı yatırımlarımızın önemli bir bölümünü tamamladık, şimdi insanımıza dokunma zamanıdır. Önümüzdeki 4 yıl emeklilerimizin yılı olacak. Ekonomimizi sağlamlaştırdık, çelme yapacağız ama yarına insanımızla güçlü gideceğiz. Nasıl yetime, dula, 65 yaş üzerine bu ülkenin insanı sahip çıkıyorsa emeklimize de asgari ücretlimize de esnafımıza da insanımıza da istihdamımıza da sahip çıkan bir Türkiye tablosu ortaya koyacağız.”

Soylu, Aydın Doğan’ın, hakkında idam kararı verilen Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi ile ilgili yaptığı haberle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı idamla tehdit ettiğini savunarak, “Ey Aydın Doğan, bu millet sana yine 7 Haziran akşamı öyle bir cevap verir ki vurduğu yerden bir daha kalkamazsın. 28 Şubat’ta biz onun neler yaptığını biliyoruz. Milletimizi Fadime Şahin ile Ali Kalkancı’ya maskara yapmak istediğini biliyoruz. Niçin Selahattin Demirtaş’ı kendine evlatlık aldığını biliyoruz” şeklinde konuştu.

AK Parti’nin iktidara gelmesi halinde Türkiye ve Trabzon’da yapacağı yatırımları anlatan ve bugüne kadar verdikleri tüm sözleri yerine getirdiklerini belirten Soylu, genel seçimlerde seçmenlerin AK Parti’ye güvenmesini, destek olmasını istedi.

AK Parti’nin Trabzon’daki ilk ilçe mitingine, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen ile milletvekili adayları Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Salih Cora ve çok sayıda partili katıldı.