“Dünden bugüne daha iyi olduğumuz, yarın bugünden daha iyi olacağımız bir anlayışla buradayız”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk’ün şehadete ermesinin birinci yılında ilçede bulunduklarını belirterek, buraya sadece yas tutmaya gelmediklerini, ülkeyi hain eylemleriyle hedeflerinden uzaklaştırmaya çalışanlara karşı verilebilecek en güzel bir cevapla eğitimle, okulla, kardeşlikle, birlik ve beraberlikle geldiklerini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Mardin’in Derik ilçesinde Aydın Ayaydın ve kardeşleri tarafından babaları Mehmet Ayaydın adına yaptırılan ilkokulun açılışına katıldı.

Bakan Soylu, açılış töreninde, Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’ün şehadete ermesinin birinci yılında ilçede bulunduklarını belirterek, buraya sadece yas tutmaya gelmediklerini, ülkeyi hain eylemleriyle hedeflerinden uzaklaştırmaya çalışanlara karşı verilebilecek en güzel bir cevapla eğitimle, okulla, kardeşlikle, birlik ve beraberlikle geldiklerini söyledi.

Bu okulu yapanlara, yaptıranlara, ustalara, mühendislere, buna vesile olanlara, çocukları geleceğe hazırlayan, onlara kardeşlik ve ülkeyi geliştirme, birlik ve beraberlik duygusunu aktaran öğretmenlere şükranlarını sunan Soylu, büyük bir cömertlikle milletin erdem anlayışını gösteren Ayaydın ailesini tebrik ettiğini belirtti.

“Dünden bugüne daha iyi olduğumuz, yarın bugünden daha iyi olacağımız bir anlayışla beraber buradayız.” diyen Soylu, geçen yıldan bu yıla hizmetlerinin daha da artığını bildirdi. Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Safitürk buranın kayyumuydu, aynı zamanda hem kaymakamı hem belediye başkanıydı. Burada hizmetleriyle birlikte sizlerle buluştu. Eşi Ayşegül Hanım’ın burada kaldığı zaman Safitürk ile yaptığı konuşmaları anlattığında bu ülkenin bir evladı olarak sorumluluklarımızın daha da yükseldiğine inanıyorum. O sizin akrabanız değildi. Derikli de değildi. O sizin hısmınız da değildi, kız almış vermişliğiniz, aynı okulda okumuşluğunuz da yoktu. Ama Derikliler o kalu beladan beri sizin kardeşiniz olduğunu, sizinle birlikte olduğunu Allah’ın emirleriyle beraber ve bu milletin ve medeniyetin söyledikleriyle beraber burada size hizmet etmenin onun için bir şeref olduğunu ailesine ve hanımına anlatan bir evladımızın ortaya koymuş olduğu bu kutlu adımı burada aynı şekilde devam ettiriyorlar.”

İlçede daha önce bulunmayan su arıtma ve çöp aktarma tesisinin yapıldığını, yollarının asfaltlandığını bildiren Soylu, 110 bin metrekare parke yol, 40 çocuk parkı, 10 taziye evi, Kadın Dayanışma ve Geliştirme Merkezi, 10 örnek zeytin bahçesinin yapıldığını, 15 okulun tadilatının gerçekleştirildiğini anlattı.

İlçede 25 saha yapıldığını bildiren Soylu, hububat merkezleri, hayvan pazarı ve zeytin fidan yetiştirme merkezlerinin kurulacağını anlattı.

Bakan Soylu, ilçeye kayyum atandığından beri yapılan hizmetlerin bedelinin 150 milyon lira olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Çok net ve açık söylüyorum; eğer bu 150 milyon lira çocuklarımızın parklarına, basketbol, voleybol sahasına, 210 kilometre yola, 110 bin metrekare parke taşa, kadın geliştirme merkezlerine gitmemiş ve hizmetlere dönmemiş olsaydı bu 150 milyon lira teröre, kurşun olarak gidecek ve bu ülkenin insanının birliğinin, beraberliğinin ortadan kalkmasına sebebiyet teşkil edecekti. Allah sizden razı olsun ki, sizlere müteşekkir ve minnettarız ki böyle bir anlayışı bizi beraber kucaklamasına vesile oldunuz. Yolumuz aydınlıktır. Hedeflerimiz aydınlık, gelişmiş ve büyük bir Türkiye’dir. Hedefimiz yarınlardır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu 2023, 2053, 2071’dir.”

Bugün, yarını planlayan, yöneticilerinin ne yaptığını bilen, kendi ülkesinin insanını yarına taşımaya çalışan bir Türkiye olduğuna işaret eden Soylu, “Ben önümde sadece ilkokul öğrencileri görmüyorum. Yarının profesörlerini, milletvekilleri, hemşirelerini, doktorlarını, sanatçılarını görüyorum. Yarının bu ülkeye sahip çıkacak insanlarını görüyorum.” diye konuştu.