Devletin varlığını ve bağımsızlığını tehlikeye sokmaya çalışan unsurların tamamı tasfiye edilecektir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Bir taraftan belediyede çalışacaksın, diğer tarafta tünel kazıp oradan silah ve mühimmat takviyesi yapmaya çalışacaksın. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. Devletin varlığını ve bağımsızlığını tehlikeye sokmaya çalışan unsurların tamamı tasfiye edilecektir” dedi.

Soylu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, çalışma hayatının tüm taraflarının bakanlığı olduğunu belirten Soylu, sosyal tarafların bakanlık üzerinde bakandan daha çok hakka ve hakkaniyete sahip olduğunu söyledi.

Ülkenin belirlenen hedeflere ulaşmasının kamu, işveren ve çalışanların birlikte hareket etmesiyle mümkün olacağını vurgulayan Soylu, “Ek gösterge, 4/a, 4/b, 4/c ve bütün bunların tamamının bu dönemde tekrar değerlendirmeye muhtaç olduğunu ifade etmeliyiz” diye konuştu.

Teröre destek veren devlet memurlarına müsaade etmelerinin mümkün olmadığını bildiren Soylu, şöyle konuştu:

“Bir tarafta devlet memuru olacaksın, diğer tarafta akşam hendek kazacaksın. Bir taraftan belediyede çalışacaksın, diğer tarafta tünel kazıp oradan silah ve mühimmat takviyesi yapmaya çalışacaksın. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bu doğru değil. Bu tespitlerin her biri yapılacaktır. Bunun 657 ile de 357 ile de 557 ile de hiçbir ilgisi yoktur. Devletin varlığını ve bağımsızlığını tehlikeye sokmaya çalışan unsurların tamamı tasfiye edilecektir. Kim ne söylerse söylesin.”

“Bu yapıyı hakkaniyetli bir sürece döndürmek durumundayız”

Bir gazetecinin “Kıdem tazminatının yeniden düzenlenmesiyle ilgili çalışmanın ne aşamada olduğunu” sorması üzerine Soylu, her 100 çalışandan sadece 14’ünün kıdem tazminatını alabildiğini işaret etti.

Herkesin kıdem tazminatını alabildiği bir yapıyı kurmak istediklerini vurgulayan Soylu, “Biz bu yapıyı hakkaniyetli bir sürece döndürmek durumundayız. Dosyanın kapağını daha yeni açtık. Sosyal taraflarla bu konuyu görüştük. Hükümetimizin reform ve eylem planı arasında bu da var. Şu anda biz çalışıyoruz, sosyal taraflar da çalışıyor. Var olan haktan geri gitmek diye bir şey yok. Biz alın terinin ve emeğin hakkını gözetmek için bu adımları atıyoruz. Herkes bir günlük kendi kıdem tazminatını görebilecek. Bu işçi ile işveren arasındaki tehditleşmeyi de ortadan kaldıracak” dedi.

“Silivri Cezaevi’nin önünde ulusalcılık, Londra’da PYD sevicilik olmaz”

Soylu, “Emekli aylıklarına promosyon verilmesi yönündeki görüşmelerin ne aşamada olduğu” sorusuna da “Bankalar Birliği ile bu konuyu konuştuk. Emeklilerimizin bundan istifade etmesini istiyoruz. Çabamız özellikle emeklilerimizi bundan en fazla istifade ettirmeye yöneliktir. Bu çalışmalar bir aşamaya gelmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumumuz çok titiz bir çalışma gerçekleştirdi. Bu konuda son aşamalara gelindiğini söyleyebiliriz” yanıtını verdi.

“CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun PYD’ye yönelik sözlerini nasıl değerlendirdiği” yönündeki bir soruya ise Soylu, bunun CHP’nin bir paradoksu ve problemi olduğunu dile getirdi.

Soylu, CHP’nin bu konuyu kendi içinde tartışması gerektiğini ifade ederek, “Silivri Cezaevi’nin önünde ulusalcılık, Londra’da PYD sevicilik olmaz. Bu CHP’nin iç tartışma alanına çekmesi gereken bir hadisedir. Türkiye’nin birlik, beraberlik ve bütünlüğünü, Türkiye’nin ulusal güvenlik meselesini hiçkimse siyasi meze yapmamalıdır. Bu her birimizin sorumluluğu içerisindedir. Ankara’da 10. Yıl Marşı çalacaksın, Londra’da PYD’ye ‘terör örgütü’ diyemeyecek bir anlayışla karşı karşıya kalacaksın. Silivri Cezaevi’nin önünde de ay yıldızlı bayraklarımızla ulusalcılık ortaya koyacaksın. Adama sorarlar, ‘Bu mu, bu mu?’ Biz sorarız. CHP buna kendi uyumu içerisinde cevap verir. Onların vereceğe cevaba göre konuşuruz. Biz CHP’den hangi CHP olduğunun cevabını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.