Der Spiegel alelade bir dergi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, YSK ve Türkiye aleyhine yayın yapan Der Spiegel dergisine çok sert yüklendi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışındaki seçmene randevuyla oy kullandırılmasını eleştiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Yüksek Seçim Kurulundaki ruh ve anlayış, maalesef Türkiye’de insanların rahat oy kullanmak, bu hakkını yerine getirebilme konusunda bir zemin hazırlamaktan çok uzaktır” dedi.

Türkiye aleyhine yayınlarıyla dikkat çeken Der Spiegel dergisini de eleştiren Soylu, şu ifadeleri kullandı: “Der Spiegel bizim gündemimizi çok meşgul etmez, alelade bir dergi. Cumhuriyet Halk Partisi’nden biraz daha yumuşaklar.”

YSK başarısız oldu

Soylu, yaptığı açıklamada, yurtdışında yaşayan vatandaşların cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanma oranının düşük kalmasının, Yüksek Seçim Kurulunun bir başarısızlığının göstergesi olduğunu söyledi.

Oy hakkı için zemin hazırlamaktan uzak

Siyasi partilerin, seçimlere vatandaşın katılımını artırmak için elinden geleni yaptığını dile getiren Soylu, “Türkiye’de, Yüksek Seçim Kurulunun ruhu, Türkiye’ye özgü ve çoğulcu siyasete müsait değildir. Yani Yüksek Seçim Kurulu bazen eleştiriyoruz da bizim haksız eleştirdiğimizi falan zannediyorlar ama Yüksek Seçim Kurulu’ndaki ruh ve anlayış, maalesef Türkiye’de insanların rahat oy kullanmak, bu hakkını yerine getirebilme konusunda bir zemin hazırlamaktan çok uzaktır. Yani milletin tersine, milletin o hakkını rahat bir şekilde kullanmasının aksine kurallar ortaya koyan bir Yüksek Seçim Kuruludur” şeklinde konuştu.
Oy kullanmada uygulanan randevu sistemini eleştiren Soylu, şunları kaydetti:

O sistem Türkiye’de uygulansa…

“Şunu söyleyeyim, Türkiye’de randevu sistemiyle oy kullanılsa, oy kullanan seçmenin ancak üçte biri oy kullanır. Özellikle bunun büyükelçiliklere yerleştirilmesi veya ulaşımı zor olan yerlere sandıkların kurulması, maalesef orada bu konuda beklediğimizden daha az oranda bir oy kullanılmasına sebebiyet teşkil etmiştir.

YSK’nın tarihinde başarı az

Yüksek Seçim Kurulu, bu konuyu tekrar gündeme getirmelidir ve bu seçim için de ne yapılır bu saatten sonra bunu pek bilen değilim ama Yüksek Seçim Kurulu, başardıkları az, başaramadıkları çok olan bir kurul olarak tarihimizdeki yerini muhafaza etmektedir. Yani bugünle ilgili problem değil. Onlarda maalesef kalıtımsal problem var. Böyle bir problem var, bunu aşamıyorlar. Ben zihniyet problemleri olduğunu düşünüyorum. Hoş bir şey değil.”

Almanya’dan Türkiye’nin politikasını belirlemeye çalışıyorlar

Der Spiegel dergisinin Türkiye ile ilgili haberine de değinen Soylu, “Maalesef Almanya’da böyle seçim dönemleri öncesi stratejik öneme haiz olan dönemlerde Türkiye’nin içine yönelik politika belirleme girişimleri devam etmektedir. Ama anlamadıkları bir şey var, onlar ne diyorsa milletimiz tersini yapıyor” diye konuştu.

Almanya darbeye darbe demedi

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Mısır’daki darbeye darbe demiştir ama Almanya’da bu tip organizasyonlar darbeye darbe dememiştir” ifadesini kullanan Soylu, şöyle devam etti:

Der Spiegel alelade bir dergi

“Yani Der Spiegel bizim gündemimizi çok meşgul etmez, alelade bir dergi. Onun üzerinden de biz onlarca, yüzlerce söz söyleyebiliriz ama bu Türkiye’nin gündemini meşgul etmeyecek kadar ucuz bir yaklaşım. Der Spiegel’in yaptığı ucuz bir yaklaşım. Onlardan biz etkilenmeyiz. Tam tersi Türkiye’de bunun çok daha iyi demokratik evreye doğru taşındığına yönelik hem milletimizde hem de bütün dünyada Avrupa’nın kendi içerisinde de çok önemli tespitler var. Hem hukuk alanında hem ekonomi alanında. Biz çok yukarıdayız. Oralarda onların sıraladığı kriterlerde Maastricht kriterleri olsun diğer Avrupa Birliği uyum kriterleri olsun onların çok üzerindeyiz ama iç politikamıza yönelik böyle ideolojik yaklaşımları söz konusu oluyor. Olacak yani Cumhuriyet Halk Partisi’nden biraz daha yumuşaklar, öyle gözüküyorlar.”