Demokrasiyi Korursak Milletlerin Özünü, Milletimizin Özünü Koruruz.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Herkesin iktidarı ele geçirme hakkı olabilir. Ama bu ele geçirme hakkının soğuk savaş dönemindeki gayri meşru araçlarla, yöntemlerle değil, demokratik yöntemlerle olması noktasında, Ergenekon davasında adaletin vermiş olduğu bir mesajı açık bir şekilde algıladığımı söylemek isterim” dedi.
Soylu, Cumhuriyet Meydanı’nda Ramazan Bayramı nedeniyle düzenlenen vatandaşlarla bayramlaşma programına katıldı. Ramazan ayı süresince meydandan canlı yayın yapan yerel bir radyoya konuk olarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Soylu, Ergenekon davası ile ilgili görüşlerini de dile getirdi.
Davanın karar aşamasında adaletin açık şekilde sözünü söylediğini ifade eden Soylu, şunları söyledi:
“Davanın karar aşamasında adalet, hakimlerimiz kendi değerlendirmelerini açık bir şekilde ortaya koymuşlardır. Yani siyasetin sözü tamamlanmış,  siyaset millet adına bu konuda son sözünü ortaya koymuş, bu işle ilgili itirazlarını ortaya koymuş, milletimizin karşı karşıya kaldığı haksızlıkları ortaya koymuş ve sözü adalete bırakmıştır. Bizim adalete olan inancımızı, kararlılığımızı pekiştirmekten başka söyleyeceğimiz söz yoktur. Bize buradan şöyle bir ders kalmış olabilir. Bu ders de demokrasi adına bir derstir. Herkes iktidara talip olabilir. Herkesin iktidarı ele geçirme hakkı olabilir. Ama bu ele geçirme hakkının soğuk savaş dönemindeki gayri meşru araçlarla, yöntemlerle değil, demokratik yöntemlerle olması noktasında, Ergenekon davasında adaletin vermiş olduğu bir mesajı açık bir şekilde algıladığımı söylemek isterim.”
Davanın bundan sonraki sürecinin de hukukun ve insan hakları çerçevesi içerisinde devam edeceğine inandığını belirten Soylu, buradan  rövanşizim, karşılıklılık ve insanların birbirini inciteceği sonuçlar çıkarılmaması gerektiğini vurguladı.
Herkesin demokrasiyi koruması gerektiğini anlatan Soylu, “Demokrasiyi korursak milletlerin özünü, milletimizin özünü koruruz. Bütün dünya milletleri de demokrasiye bunun için sahip çıkmalıdır. Demokrasiyi korursak değerlerimizin, geçmişimizin, geleceğimizin özünü koruruz. Verilen kararların bu yüzden değerlendirilmesi lazım” diye konuştu.
Bayramlaşma programına, Vali Yardımcısı Ali Çağlar, AK Parti Osmaniye Milletvekilleri Suat Önal, Durdur Mehmet Kastal, MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, Garnizon Komutanı Muharebe Kurmay Albay Ersin Kaya, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.