Demokrasiyi kirlettirmeyeceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Bu milletle devletin arası bir santimetre bile açılmış değildir. Milletin devletine karşı ne inancı, ne de güveni sarsılmış değildir. Evet acımız vardır, evet iç yaramız vardır ama inancımız tamdır. Milletle devlet tam anlamıyla kenetlenmiş bir haldedir” dedi.

Bakan Soylu, 8’i demokrasi, 5’i terör olmak üzere Altındağ’da ikamet eden 13 şehidin ailesine ev verilmesi amacıyla Altındağ Belediyesi tarafından Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Altındağ’ın Altın Yürekli Kahraman Şehitleri Töreni”ne katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Hacı Bayram Camisi Hatibi Yunus Koçak, Kur’an-ı Kerim okudu. 15 Temmuz gecesi FETÖ’nün darbe girişiminde Altındağ’da neler yaşandığını anlatan bir film gösterildi. Darbe gecesi yaşanılanlar ve şehit yakınlarının röportajlarının yer aldığı filmin gösterimi sırasında salonda bulunanların gözyaşlarına hakim olamadı.

Törende konuşan Soylu, konutların sahiplerine teslim edilmesinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Bu millet için bu vatan için fedakarlıkların en büyüğünü sergilemiş aziz şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet yakınlarına sabır diliyorum.” dedi.

Muş’un Malazgirt İlçesinde teröristler tarafından katledilen Binbaşı Arslan Kulaksız’ın eşi Sibel Kulaksız ve diğer şehit eşleriyle makamında bir süre görüştüğünü anlatan Soylu, sohbet sırasında şehit binbaşının eşinin, herkese rehber olacak, bu vatanı, millet olmayı ve kardeşlik duygularını ifade eden, “Evladımı babasız büyütürüm ama vatansız büyütemem” cümlesini söylediğini kaydetti. Soylu, bu cümlenin binlerce kitaba bedel olduğunu ifade ederek, iki gün önce şehit cenazesinde yine ailelerin kendisine “vatan sağolsun” dediğini, bu cümleyi söylemenin de kolay olmadığını dile getirdi.

Bakan Soylu konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bundan bir ay önce çocuklarının gözü önünde katledilen, ‘bu duyguyu unutmayacağımızı herkes bilsin.
Allah şahittir herkes bilsin’ 11 yaşındaki kızın 6 yaşındaki kardeşine ‘ne olursun babamın gittiği yoldan gitme, dışarı çıkma seni de katleder bu hain PKK’lı teröristler’ diyen o çocukları, dışarı çıkabilme korkusuyla karşı karşıya bırakan o alçak zihniyete haddini bildirmek, onlara hesabını sormak ve o çocukların bu ülkede hür yaşamasını temin etmek namusumuzdur bizim sorumluluğumuzdur. Bizim de insan olduğumuzu bunlardan etkilenmediğimizi kimse ama kimse düşünmesin.”

Şırnak ve Van arasında yapımı devam eden karayolunda yol güvenliğini sağlarken teröristlerin saldırısı sonucu 6 güvenlik görevlisinin şehit olduğunu da hatırlatan Soylu, “6 evladımızın şehit edildiği o mevzilerde sanki bir gül bahçesi içerisinde bu vatanın bir karış toprağını korumak için namusunu, canını, ana baba sevgisini, evlat sevgisini oraya emanet eden çocukları gördükçe sorumluluğumuzun daha büyük olduğu bilinci içerisinde olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Milletin, 15 Temmuz gecesi tanklara, helikopterlere ve alçak bir yapıya çıplak elleriyle karşı durduğunu ifade eden Soylu, halkın sevgisini kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tek düşüncesinin bu milletini refahı ve huzuru olduğunu söyledi.

Millet sevgisinin sadece yol ve köprü yapmakla kazanılmayacağına değinen Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da milletin sevgisini bu şekilde kazanmadığını dile getirdi.

Soylu, şunları kaydetti:
“Bu millet, vatanına yönelen tehlike nereden gelirse gelsin, kendisi ister sivil ister üniformalı olsun, aynı tepkiyi vermektedir. Aynı tepkiyi, aynı cesareti göstermektedir. Sadece asker, polis olduğu için değil, görev icabı şehit düşmemiştir. Çanakkale’de dedeleri, ataları hangi hissiyatla ne yaptıysa onların torunları 15 Temmuz akşamı da diğer günlerde de aynı hissiyatla onu yapmıştır. Biz nasıl hakkını öderiz?”

İçişleri Bakanı Soylu, şehitlerin vatanını, milletini ve namusunu koruduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu milletle devletin arası bir santimetre bile açılmış değildir. Milletin devletine karşı ne inancı, ne de güveni sarsılmış değildir. Evet acımız vardır, evet iç yaramız vardır ama inancımız tamdır. Milletle devlet tam anlamıyla kenetlenmiş bir haldedir.

Arkalarında kim olursa olsun, akıl hocaları kim olursa olsun, FETÖ’sü PKK’sı DEAŞ’ı PYD’si, aynı çizgide bu ülkeye savaş açmış bu eşkıya sürüsünün kökünü kazıyacağımızdan hiç endişeniz olmasın. Bu ülkeyi, bu yaban otlarından temizleyeceğimizden de hiç endişeniz olmasın. Bizim evlatlarımız, sizin kardeşleriniz, emanet ettiklerimize sahip çıkıyor ve burada şehitlerin vermiş olduğu asil bayrağa o ay yıldızlı bayrağı göndere dikebilmek ve onun nazlı nazlı dalgalanabilmesini sağlamak için büyük bir mücadele veriyorlar.”

Terör şehitleri ile 15 Temmuz şehitlerinin birbirinden ayrılamayacağını vurgulayan Soylu şunları kaydetti:
“Koskoca siyasi partileri yönetenler, 15 Temmuz şehitlerini ve diğer şehitlerimizi ayırdıklarını ortaya koyabilecek adice bir anlayışı, bir şekilde milletimize anlatmaya çalışmazlar. Çok net söylüyorum. Sakın şehitlerimiz üzerinden bir tenkide, bir ayırmaya gitmeye çalışanlara karşı ‘sakın ha’ diyorum. Bu milletin değerleriyle oynamayın. Birçok şeyiyle oynamaya çalıştınız. Bu millet size teslim olmadı. Ortaya koyduğunuz düşüncelere teslim olmadığını, 15 Temmuz akşamı da her şehit haberi geldiğinde asaleti, vakarı, ortaya koyduğu duruşuyla birlikte net bir şekilde paylaştı. Bu milletin kodlarına, bu milletin değerlerine, bu milletin inançlarına teröristlerin attığı gibi el bombası atarak tahrip etmeye çalışmayın.
Bu işin siyasetini yapanlar bilsinler ki bu dünyada da öteki dünyada da yok olurlar. Bu işin siyaseti olmaz. Sadece silahlı terörle değil, sözlü terörle de savaşılmaktadır.”

“Hurşit Külter Kerkük’te ortaya çıktı”

Soylu, bazı kesimlerce devlet tarafından kaçırıldığı, hatta katledildiği ileri sürülerek adına eylemler düzenlenen Hurşit Külter isimli şahsın, Kerkük’te ortaya çıkarak basın toplantısı yaptığını anımsatarak, “Bütün bu kampanyaların yalan olduğunu, kendi adamlarının yanında olduğunu, sadece güvenlik kuvvetlerimizi suçlamak ve Türkiye’nin demokratik yükselmesini engellemek için bu yalanı ortaya koyduğunu bir kez daha net bir şekilde… Elbette ortada bir kaybediliş var ama bu kaybedilişi orada kimler sağladı? Kimler gerçekleştirdi?” diye konuştu.

Bazı belediye başkanlarının görevden alınması

Bazı belediyelere yapılan görevlendirmelere ilişkin eleştirilere de değinen Soylu, “Devlet, devletin kurallarıyla ve milletin kurallarıyla yönetilir. Demokrasiyi kirletecekler, demokrasiyi truva atıyla beraber başka bir yöne çekecekler. Buna müsaade etmeyeceğimiz açıktır, çok nettir. Demokrasiyi kirlettirmeyeceğiz ve kardeşlerimizi de bizden ayıramayacaklar.” dedi.

Konuşmaların ardından Süleyman Soylu, Erol Kaya, Emrullah İşler, Murat Alparslan, Julide Sarıeroğlu tarafından şehit ailelerine anahtar ve tapuları teslim edildi.