Demokrasinin meşruiyeti seçimdir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Türkiye’de, demokrasinin ve ilerlemenin yegane meşruiyetinin seçim olduğunu belirtti.

Seçim çalışmaları kapsamında Ağrı’ya gelen Soylu, AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret ederek, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mehmet Emin Ekmen, AK Parti İl Başkanı Abbas Aydın ve partililerle bir araya geldi.

Burada bir süre görüşme yapan Soylu, AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı’na geçerek, burada seçim çalışması yapan partililerle görüştü.

Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teşkilatlarının Ağrı’da güzel bir çalışma yürüttüğünü belirterek, “Ağrı’ya bakınca bugün şunu görmek gerekir. Türkiye’nin bugün 21. asırda özellikle son 12 yılda almış olduğu bu büyük mesafenin temel dinamiği demokrasidir ve seçimlerdir. Türkiye, 785 bin kilometrekaresinde, 81 vilayetinde, 970 ilçesinde seçimleri, bütün dünyanın seçim ve demokrasi özgürlüğü içerisinde, yapılabilirlik ölçeği içerisinde dünyada en iyi yapan ülkelerden birisiyiz. Bu bizim temel başarılarımızdan birisidir” diye konuştu.

Seçimlerde bazen istenmeyen olayların, gerginliklerin olabileceğini ifade eden Soylu, şunları kaydetti:

“İnsanın olduğu her yerde var ama kurumsal olarak seçim sistemini, bizim halkımız doğudan batıya, kuzeyden güneye en güzel şekilde gerçekleştiriyor. Seçim dinamiğine alışkın bir milletimiz var. Bunun sonucunu kabul eden bir milletimiz var. Bu konuda da demokrasinin tüm teorilerine uygun bir şekilde, etkin şekilde kendi gidişatını ortaya koyan, yöntemini benimseyen bir milletiz. Bunu, burada çok net görüyoruz. Her türlü kışkırtmaya, gerginliğe sadece Ağrı’da değil, Türkiye’nin her noktasında yani batısında, doğusunda, kuzeyinde, güneyinde ayak uydurmayan, bu girişimleri sağduyusuyla reddeden büyük bir milletimiz var. Bu bize gelişmeyi getiriyor, bu bize dünyanın başarılı devletleri arasında olma hakkını getiriyor.”

“Biz Ağrı’da kazandığımız bir seçime tekrar gidiyoruz”

Ağrı’da hem ciddi bir seçim havası hem de şenlik, demokrasi havası olduğunu anlatan Soylu, bunun Türkiye’nin belki de kendi sınıfında olan ülkelerde en önemli üstün özelliklerinden bir tanesi olduğunu söyledi.

Soylu, “Biz Ağrı’da kazandığımız bir seçime tekrar gidiyoruz ama şeriatın kestiği parmak acımaz. Görüyorsunuz, bütün arkadaşlarımız, il teşkilatımız bu konuda büyük gayretini ortaya koydu. Seçimin ne kadar ciddi olduğunu ve seçimin sonucunun ve hizmet etme aklının bizim için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Ağrı’da, AK Parti ile BDP’nin bir mücadele ortaya koyduğunun altını çizen Soylu, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin, Sivas’ın ötesinde, siyasal varlığını hissetiremeyenler, özellikle sayın başbakanımıza ve AK Parti’ye, başarısız olduğu her seçimden sonra o başarısız olduğu seçimi istismar etmek için sulandırmak için itibarsız hale getirebilmek, o seçimin sonucunun etkinliğini ortadan kaldırabilmek için birtakım hepimizin içini acıtan iftiralarla bir karakter yakıştırmaya çalışıyorlar, ‘diktatör’ adı altında. Nerede diktatörlük var, herkes kendini ifade ediyor.”

Aydın’da dün incelemelerde bulunduğunu anımsatan Soylu, şunları söyledi:

“Bir bakıma AK Parti Aydın’da da var, Ağrı’da da var. Yani orada da bayrağı var, burada da bayrağı var. Bir Türkiye partisi şeklinde bu ülkenin birliğinin, bütünlüğünün, beraberliğinin, kardeşliğinin, demokrasinin, özgürlüğünün bir ülkenin gelişmesi için ortaya konulacak bütün kavramların sonucunu ortaya koyuyor. Türkiye’de, demokrasinin ve ilerlemenin yegane meşruiyeti seçimdir. Başka hiçbir meşruiyeti söz konusu değildir. Bunu sağlayan ve bunun temel dinamiğini de ortaya koyan bu millettir. Buna da AK Parti sıkı sıkı sarılmaktadır. Bu söylediğim üç merkezden, Türkiye’yi kopartmak isteyenlere karşı da sinesine döndüğü bir tek unsur vardır, millettir. Bunu AK Parti başarmaktadır.”

Soylu, “İnşallah Ağrı’da hem siyaset arkadaşlarımız hem belediye başkanımız, seçilen, seçilecek aday olan belediye meclis üyelerimiz, bütün unsurlarımız yeniden bize Ağrı ile Ağrı’da yaşayan insanlarımızla bir daha kucaklaşma fırsatı verdi” şeklinde konuştu.

Seçimi hem büyük bir kazanç ve tecrübe olarak gördüklerini hem de cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Ağrılı’yla tekrar bir araya gelmenin huzuru ve mutluluğu içerisinde olduklarını vurgulayan Soylu, “Yarın bir demokrasi şenliğiyle demokrasi meydanı var. Bu demokrasi meydanının güzelliğini hep birlikte yaşayalım” dedi.