Demokraside yeni bir evreye geçtik

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Gaziantep’te aday adaylarını belirlemek için düzenlenen temayül yoklamasına katıldı. Burada bir konuşma yapan Soylu, Paralel Yapı, Şah Fırat Operasyonu ve Çözüm Süreci üzerinden muhalefete yüklendi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, ”Attığınız her oy bugün Türkiye’nin, devletin içine sirayet etmiş olan, bizim milli irademizi bir şekilde tahakküm altında bırakmaya çalışan o paralel yapıyla beraber kendi içindeki kirli cerahatini güzel Türkiye’mize, güzel ülkemize akıtmak isteyenlere karşı, “hayır, bu devletin sahibi sizler değilsiniz. Hayır, biz paralel devlet oluşturmaya müsaade etmeyeceğiz” diyerek demokrasiye sahip çıkan bir anlayışı burada sergileyeceksiniz.

Dikkat ederseniz dün Türkiye’de demokraside yeni bir evreye geçtik.

Hep birlikte yeni bir evreye geçtik. Yani 6-7 Ekim’de, bir provokasyonla birlikte Türkiye’nin çözüm süreci iradesini ortadan kaldırmaya çalışanlar, kardeşi kardeşe, birbirine vurdurtmaktan medet umup, Türkiye’yi zayıflatmaya, gücünü azaltmaya çalışanlara karşı inatla, ısrarla sabrettik.

AK Parti her türlü provokasyona, her türlü tehdide her türlü ihanet suçlamalarına rağmen, Türkiye’nin geleceğinin çözüm süreci olduğuna inat etti, ısrar etti, sabretti ve inşallah silahlara vedayla da birlikte göreceksiniz, Türkiye’de 25 bin dolara nasıl ulaşacağımızı, demokrasimizi nasıl yükselteceğimizi, insan kaynağını etrafımızdaki dünyada ve coğrafyada nasıl hakim kılacağımızı ve nasıl dünyanın en büyük 10 devletinden biri olacağımızı bir kez daha göstereceğiz.

Çözüm sürecindeki başarımızı beğenmiyorlar. Bir taraftan Türkiye’nin Şah Fırat operasyonunda ortaya koyduğu kudreti, Türkiye’nin ortaya koyduğu iradeyi, bütün dünyanın şaşkın bakışları altında, 24 saat içerisinde, kendi mirasımıza, kendi tarihimize, kendi medeniyetimize nasıl sahip çıktığımızı beğenmiyorlar. Onlar 3. Boğaz Köprüsünü beğenmiyorlar. Onlar Marmaray’ı beğenmiyorlar. Onlar körfez geçişini beğenmiyorlar. Onlar hızlı trenleri beğenmiyorlar. Biz de inat ediyoruz, büyük İstanbul tünelini, 3. Tünelini onlara hediye ediyoruz.

Onlar 28 Şubat’ta bu ülkenin üzerine toprak atmaya çalıştılar. İnançlarımıza, değerlerimize toprak atmaya çalıştılar. Fert fert, insanlarımızı fişlemeye ve onları toplumun bütün dinamiklerinden, Türkiye’nin bütün dinamiklerinden ayırmaya çalıştılar.

İşte her attığınız oy, bugün sahip çıktığınız oyla ilgili size bir şey söylemek istiyorum. 28 Şubat zihniyetinin üzerine bir kürek toprak atarak onları tarihin derinliklerine bu gün gömüyorsunuz.

400 milletvekiliyle Türkiye’de yeni anayasayı oluşturabilecek güçle yolumuza devam etmeliyiz. Sizden bu inancı, bu kararlılığı bekliyoruz.

400 milletvekiliyle bizi beğenmeyenlere, bize dudak bükenlere, yaptığımız büyük derimlere aklı yetmeyenlere sandıkta bu büyük ve aziz millet cevabını verecektir” dedi.

Kadına yönelik şiddete de değinen Soylu, bir metin okuyarak kadına yönelik şiddete ortak olmayacaklarını ve seyirci kalmayacaklarını belirtti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve beraberindekiler, AK Parti Kadın Kolları tarafından duvara asılan ve üzerinde “Karalıyız, Biz de varız” yazılı kadına şiddeti kınayan pankartı imzaladı.