“Demokrasi statik değil dinamik ve ilerlemecidir”

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, 1 Aralık Cumartesi günü Ankara Hilton Otel’de, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Genç Liderler Derneği tarafından düzenlenen Siyaset Akademisi paneline katıldı. Açılış konuşmasında genel siyaset ve Türkiye’nin geleceği üzerinde değerlendirmelerde bulunan Soylu, Türkiye’nin en büyük probleminin Orta Gelir Tuzağı olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin temel meselelerinin 4 temel başlık altında incelenebileceğini ifade eden Soylu, bu başlıkları “1-Kürt Meselesi 2-Alevi Meselesi 3-Kadın (Cinsiyet Ayrımcılığı) 4-Merkeziyetçi Yönetim” şeklinde sıralayarak “Çözüm ise ihtilafları ve paydaşları ile ortak yaklaşım sağlamaktır” ifadelerine yer verdi.

Gençlik ve genç nüfus ile ilgili de değerledirmelerde bulunan Süleyman Soylu “Genç Nüfus, ortalama yaşımız 29. Diğer ülkeler ise gittikçe azalmakta,yaşlanmakta. 3 Çocuk mantığı, Avrupa’daki ve Rusya’daki gibi yaşlanma tehlikesini geciktirmektedir. Tarihini bilen,bilgisini dünyayla paylaşabilen,etkileşim halinde olan,global şirketlerde ceo olabilen bir genç nüfusu artırmalıyız. Seçilme yaşını 18’e düşürmeye çalışarak sistemin içine eğitimli, genç ve dinamik bir nüfusu dahil etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Süleyman Soylu’nun konuşmasından bazı paragraflar da şöyle:

“Cumhurbaşkanlığı için halkın talebi Sn.Recep Tayyip Erdoğan, bu devrimlerin lideridir.”

“Dünyadaki ortak dil; Demokrasi,Güven,Şeffaflaşma,Adalet,Eşit Vatandaşlık,Farkındalık. Bu evrensel kavramlar üzerinde uzlaşırsak riskleri fırsat haline dönüştürebiliriz. Lider ülke Türkiye bu kavramlar ve temeller üzerinde oluşacaktır.”

“Büyük devlet adamları siyaseti semboller üzerinden yapar. Demokrası statik degil,dinamik ve ilerlemecidir, insan temellidir.”

“Türkiyenin en büyük temel problemi orta gelir tuzağıdır.”

“Jeopolitik Konum-Stratejik Güç Mücadelesi ve Akdenizdeki en önemli gücümüz Kıbrıs. Dünyadaki en önemli ve güvenli geçiş Karadeniz. Türkiye bölgesinde güven skalası en yüksek olan ülkedir. Bu coğrafyada tek bir güvenli ülke sayamıyoruz maalesef.”