Demokrasi Dünyanın Her Ülkesine Lazım

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Mısır, bizde hatıraları, eserleri olan bir kardeş diyarıdır. Dün sözde 10 ağaç için Gezi Parkı’nda bir araya gelenler biraz samimilerse bugün Mısır için ağıt yakmaları lazım” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Mısır, bizde hatıraları, eserleri olan bir kardeş diyarıdır. Dün sözde 10 ağaç için Gezi Parkı’nda bir araya gelenler, orada hiç olmaması gerekirken direniş yapanlar biraz samimilerse bugün Mısır için ağıt yakmaları lazım” dedi.

Kırklareli’deki bir çay bahçesinde partililerle bir araya gelen Soylu, Mısır’da yaşananları basit bir siyasal gerekçe olarak algılayanların kafalarının eski Türkiye ve eski dünyada kaldığını, Mısır halkının büyük bir haksızlıkla karşı karşıya olduğunu anlattı.

CHP, MHP ve diğer siyasi partilerin de Mısır’a üzülmesi gerektiğini ifade eden Soylu, Mısır’ın sadece AK Parti’nin meselesi olmadığını, Mısır’da yaşananların demokrasi meselesi olduğunu vurguladı.

Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mısır, bizde hatıraları, eserleri olan bir kardeş diyarıdır. Dün sözde 10 ağaç için Gezi Parkı’nda bir araya gelenler, orada hiç olmaması gerekirken direniş yapanlar biraz samimilerse bugün Mısır için ağıt yakmaları lazım. Ülkemizin birçok yerinde gıyabi cenaze namazları kılınıyor. Bu milletimizin hassasiyeti önemlidir. Mısır halkı hangi sıkıntıyı çekiyorsa bunun ucu bize dokunur. Tarihsel birliğimizden dolayı dokunur. Onlar insan olduğundan dolayı dokunur. Biz ülkemizde, komşu bütün ülkelerin demokratik olmasını isteriz ve arzu ederiz.”

Mısır’ın bugün büyük bir haksızlıkla karşı karşıya olduğunu yineleyen Soylu, darbeyi kabul etmenin demokrasiye yapılan en büyük kötülük olduğuna işaret etti.

Soylu, kendilerinin bugün doğruyu ortaya koymaya çalıştıklarını vurgulayarak, “‘Mısır’da bir seçim gerçekleşti. Bu seçim hilesiz, entrikasız bir seçimdir. Ne oldu da bir yıl içerisinde her şey değişti. Hukuk herkese her gün lazım. Demokrasi de herkese lazım. Demokrasi Amerika’ya, Avrupa’ya, dünyanın her noktasındaki ülkeye lazımdır” şeklinde konuştu.