Daha da gelişeceğiz

Soylu, Ege Karadenizli Sanayici ve İşadamları Derneği’nin Kaya Termal Otel’de düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 21. yüzyıla iyi başladığını ve iyi adımlar attığını belirtti.

Sürekli savunma halinde ve gelişen dünyanın peşinden bakan durumdaki Türkiye’nin geçmişte kaldığını dile getiren Süleyman Soylu, “Çok net şekilde Türkiye bunu toplumsal ve milli şuurla gerçekleştirmiştir” dedi.

Türkiye’nin yakın tarihinde sürekli olarak 2 türlü sıkıştırmaya maruz kaldığını, bunlardan birinin vesayet, diğerinin faiz lobisi olduğunu söyleyen Süleyman Soylu şöyle devam etti:

“Vesayet Türkiye’ye bazen postalla, darbeyle gelmiştir, kaosla gelmiştir, ekonomik krizle gelmiştir. Vesayet bazen oligarşik bürokrasiyle, oligarşik sermaye ile gelmiştir. Bütün bu alışkanlık kendisini uluslararası angajesiyle sürdürmeye karar vermiş, hatırlarsınız Demokrat Parti iktidardan gittikten sonra ‘düşükler’ demiştir. Gün gelmiş ‘irticacı’ demiş, ondan önce ‘kuru kafalılar, kasketliler, şalvarlılar’ demiştir. Bütün bunlarla beğenmediklerini ifade etmiş. Seçkin ve elitistler ‘bu ülkeyi ben yönetirim’ anlayışını ortaya koymuştur.”

Vesayetin, 1699’da resmi olarak başladığını, 350 yıl sürdüğünü, milletin de çok sıkıntı çekmesine neden olduğunu ifade eden Soylu, şöyle devam etti:

“Bu millet çok sıkıntılardan geçti, çok imtihan verdi. Kurtuluş Savaşı ile yeniden bağımsızlıkla buluşmaya çalıştı. Fakat cumhuriyeti kazanan unsurları ayırdı. Önce Şeyh Sait meselesini bahane edip Kürtleri ötekileştirdi. İstiklal mahkemelerinde dindarları acımasızca yargıladı. Bu toplumun bir parçası olan Alevileri Dersim’de katlederek başka ötekileştirmeye gitti. Milli iradeye izin vermedi. Adnan Menderes’in idamı halkın seçme kabiliyetine izin verilmemesidir. İktidarı millet adına ele almaya çalışan her anlayışı tasfiye etmeye çalıştılar.”

“Hrant Dink’i katlettiler”

Milletin egemenlik hakkını ortadan kaldırmak için çalışıldığını savunan Süleyman Soylu, “Bir taraftan Hrant Dink’i katlettiler. Planlı bir cinayetti. Malatya’da Zirve Yayınevi’nde de aynı şey yaşandı. Danıştay saldırısı da öyle” dedi.

Cumhuriyetin iki temel ilke üzerinde kurulduğunu ifade eden Soylu, “Biri tam bağımsızlık, ikincisi de ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ lafzıdır. 91 yıldır güzel cumhuriyetimizin ilk kez bu ilkeye bu kadar yakın tutmaya çalışıyoruz” dedi.

Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 devleti arasında yer almaması için 28 Şubat sürecinin yaşatıldığını savunan Soylu, cesur olan milletin korktuğu tek tarihin de 28 Şubat olduğunu ve din, örf, adetlere müdahale korkusu yaşadığını anlattı.

Türkiye’deki nüfusun doğudaki toplumlardan nitelik olarak, batıdaki toplumlardan ise nicelik açısından daha iyi olduğunu dile getiren Süleyman Soylu, insan kaynağına bu nedenle yatırım yaptıklarını kaydetti.

Çok uzun yıllar Kürt isyanlarına çözüm bulunamadığını da söyleyen Süleyman Soylu, şöyle konuştu:

“Raporlar hazırlandı ama çözüm bulamadılar. 1950-1960 arasında ise Türkiye’de bir tek Kürt isyanı olmadı. Bugün Türkiye Çözüm Süreci ile adım atıyorsa bunun bir tek sebebi vardır. Bu toprakta Ermeniler yaşamıştır, Museviler bizim misafirimiz olarak yaşamıştır. Bu toprakta Kürtler, Araplar, büyük medeniyet, herkes yaşamıştır. Bu toprakların bugün en büyük zenginliği budur ama soğuk savaşta en büyük handikap da bu olarak gösterilmiştir. Biz kendi ittifakımızı sağlayamazsak Ortadoğu’da, Kafkasya’da, dünyada sözümüz geçemez.”

“17 ve 25 Aralık Türkiye’nin topraklarının ucuzlamasına yönelik istila girişimi”

Hizmetlerle, projelerle Türkiye’nin topraklarını pahalı hale getirdiğini de kaydeden Süleyman Soylu, 17 ve 25 Aralık gelişmelerinin ise Türkiye’nin topraklarının ucuzlamasına yönelik istila girişimi olduğunu, Moğol istilasına benzediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ise bir ülkenin tarihini değiştirdiğini ifade eden Soylu, “Nasıl 1071’de Anadolu’ya girişimiz, 1453, 1922 ve 1923 tarihimizin en büyük belleği olarak duruyorsa 10 Ağustos da 100-150 yıl sonra hatırlanacaktır. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu milleti vaseyetten çıkarmış, Türkiye’yi ilerleme çağına getirmiştir” diye konuştu.