Cumhuriyet Halk Partisi, Kılıçdaroğlu, kiminle ittifak ediyor?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Cumhuriyet Halk Partisi, Kılıçdaroğlu, kiminle ittifak ediyor? Kiminle? HDP nazik kısmı. Kandil’de Karayılan var, Kandil’de başkaları var. Hepsini adım adım takip ediyoruz. Ne diyorlar biliyor musunuz? ‘Eğer ‘evet’ çıkarsa bu bizim sorumuz olur’ diyorlar. Birisi de onların değirmenine su taşımaya çalışıyor, onlara güç vermeye çalışıyor.” dedi.

Ümraniye Esnaf Odası binası önünde kurulan platformda esnafa hitap eden Soylu, ülkedeki istikrarın ekonomi için önemine dikkati çekerek, 7 Haziran seçimlerini anımsattı.

Bakan Soylu, ülkede tek başına iktidar kurulamamasını, Türkiye’yi yıllardan beri faizle sömürenlerin, Türkiye’yi kendi mallarına mahkum edenlerin, ülkeyi karıştırmak isteyenlerin ellerini ovuşturarak izlediğini anlattı.

HDP’li vekillerin geçmişte yaptıkları ‘özerklik’ açıklamalarına değinen Soylu, “O gün ‘ben Cizre’de özerklik ilan ediyorum’ diyenler, ‘Mardin’de Nusaybin’de özerklik ilan ediyorum’ diyenler, ‘artık bizim borumuz ötecek’ diyenler, hadi yüreğiniz yetiyorsa bugün söyleyin de görelim sizi. Bu ülkenin birliğini beraberliğini kimseye bozdurmayız. Hatırlıyorsunuz değil mi? Birisi çıkıp bir laf söylemişti. Ne demişti? Arkamızda PYD var, YPG var, PKK var. Ne demişti? Sizi, TC’yi tükürüklerimizle boğarız. Hadi boğda görelim bakalım” diye konuştu.

Terörle mücadelenin kararlılıkla sürdüğünü dile getiren Soylu, “Kışın çocuklarımız dağlardalar. Hem de sığınak sığınak, mağara mağara… Bilmenizi istiyorum. Herkes yemin etti, bu terörü bitireceğiz. Ülkemiz güçlü yarınlara adım atacak. Ülkemiz dünyanın gelişmiş ülkeleriyle rekabet edecek. Enflasyonu çökertmenin temel sebebi terörü bitirmektir. Bu ülkede turist artmasının, ticaretin artmasının, uluslararası doğrudan yatırım gelmesinin… Hükümetimizin politikası budur. Kıymetli Cumhurbaşkanımızın talimatı nettir ve açıktır. Başbakanımızın direktifleri açıktır. Arkadaşlarımızın gayretleri açıktır. Kol kola, omuz omuza, güvenlik kuvvetlerimizle beraber bu illeti Türkiye’den sileceğiz. Bunu herkes bilsin” değerlendirmesini yaptı.

Süleyman Soylu, Türkiye üzerinde yıllarca çeşitli oyunlar oynandığını anlatarak Türkiye’nin gelişmesi ve büyümesinin önüne sürekli engeller konulduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin adım atmasını, Türkiye’nin gelişmesini, zenginleşmesini, özgürleşmesini önlemeye çalıştılar. Bu ülkede yıllardan beri bir oyun oynanıyor. Yıllardır beri bir senaryo ortaya konuluyor. Deniliyor ki; AK Parti siyaseti kutuplaştırıyor. AK Parti siyasi hayatına yüzde 34 ile başladı. Bugün kaç? Yüzde 51. Şimdi çok net bir şekilde söylüyorum. 34’den 51’e çıkmak kolay mı? Nasıl çıkacaksınız? Hizmet edeceksiniz, vatandaşınızı dinleyeceksiniz, yol yapacaksınız, köprü yapacaksınız, Avrasya’yı yapacaksınız. Ondan sonra bu ülkede hastanelerinizi 5 yıldızlı hale getireceksiniz. Şehir hastaneleri yapacaksınız. Eğer evde bir engelli duruyor ve bu engelli kalkıp ‘bana el uzatacak bir devlet yok mu?’ diye baktığında, ‘paramız yok ki ne yapalım?’ denildiğinde çaresiz bir devlet değil, bütçeden her 100 liradan 70 lirasını faize değil, ‘benim devletim kimseyi çaresiz bırakmaz, kimseyi kimsesiz bırakmaz’ diyecek devlet oluşturacaksınız.”

Bakan Soylu, şöyle devam etti:

“Ben kendimi çok yoruyorum. Yorulmama da gerek yok. Kılıçdaroğlu buraya çıksa daha güzel anlatacak. Kılıçdaroğlu ne diyor? ‘Getirdikleri sistemi size anlatayım’ diyor. Bir başbakan başka partiden olur, bir cumhurbaşkanı başka partiden olursa birbiriyle kavga ederler’. Tam da biz de onu anlatmak istiyoruz. Hani Cumhurbaşkanımız diyor ya; ‘buna 5 tane keçi versen kaybedecek’ diye, birisi kulağıma eğildi dedi ki; ‘keçiler kaybolmaz, bu kendisi kaybolur’ dedi. Oyu kaç? (yüzde) 24-26. Kimseye ihtiyacı yok. Derdi şu, 50 puana gelmek zorunda değil mi? 50 puana geldi geldi, gelmedi bir daha onu o koltukta genel başkanlıkta onu oturtmazlar, sırça köşklerde arabalar, korumalar, bir eli yağda bir eli balda böyle bir şey olmaz. Ondan sonra 600 delegeyi ayarla, yıllarca genel başkan ol. Seçim kaybetmişsin, seçim kazanmışsın kimse sana bunun hesabını sormaz. Ama eline bir pusula vermişler, demişler ki ‘sen bu darbe anayasalarını muhafaza edeceksin’. ‘Sana ne milletten, millete gitmeyeceksin’, bunları söyle milleti kutuplaştıracaksın.”

Soylu,”Cumhuriyet Halk Partisi, Kılıçdaroğlu, kiminle ittifak ediyor? Kiminle? HDP nazik kısmı. Kandil’de Karayılan var, Kandil’de başkaları var. Hepsini adım adım takip ediyoruz. Ne diyorlar biliyor musunuz? Eğer ‘evet’ çıkarsa bu bizim sorumuz olur diyorlar. Birisi de onların değirmenine su taşımaya çalışıyor, onlara güç vermeye çalışıyor” diye konuştu.

“Bu ülke ilk kez böyle bir fırsatı 300 yıldan beri yakaladı” diyen Soylu, şunları söyledi:

“Allahımıza hamdediyoruz. Eğer ikinci büyük sıçramayı yakalamak istiyorsak bunu bir tek kişiyle başarabiliriz, o da kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Başka kimseyle değil, bu çok net. Bu ülkenin 81 vilayetini gezen, insanlarını tanıyan, ilçelerin yüzde 90’ına çocukluğundan beri her vesileyle giden kardeşiniz olarak bunu söylüyorum. Bu fırsatı yarına taşıyabilmemiz için gün bugündür. Biz bunu kıymetli Cumhurbaşkanımızın dışında kimseyle aşamayız. Ürkütüyorlar, korkutuyorlar, sindiriyorlar, geri adım attırıyorlar ve vazgeçiriyorlar, millet her zaman aynı zilletle karşı karşıya kalıyor. Bugün o gündür. Bunu her birlikte yarına taşıyacak anlayışı ortaya koyalım.”

Avrupa’nın zorda olduğunu, bu sebeple İngiltere’nin de Avrupa Birliği’nden ayrıldığını aktaran Soylu, Türkiye’nin ayakları üzerinde duran, altyapısını süratle tamamlayan, mağdur ve mazlumların bakıp ferahladıkları ülke konumunda olduğunu sözlerine ekledi.