Cumhurbaşkanını ilk kez millet seçecek

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Bu topraklarda ilk kez Cumhurbaşkanını millet seçecek. Bütün bu tezgahlar, bütün bu oyunlar bir taraftan yönetilemez Türkiye, bir taraftan zengin ve büyük Türkiye’nin önünü kesebilmek için yapılıyor.” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Ben siyasetin bu kadar pespaye bir şekilde temsil edildiği bir anlayışı ilk kez görüyorum. Kılıçdaroğlu eskiden Cumhuriyet Halk Partisi’nin problemiydi ama şimdi anlaşılıyor ki, Türkiye’nin problemi haline geldi” dedi.

Seydikemer’de seçim bürosu açılışına katılan Soylu, burada yaptığı konuşmada, çözüm süreci ve demokratikleşme paketiyle beraber yeni bir Türkiye’ye adım atmaya birilerinin tahammül edemediğini söyledi.

Türkiye’nin rotasını kaybettirmeye, yönetilemez hale getirilmeye çalışıldığını ifade eden Soylu, böyle bir anlayışı kabul edebilmenin mümkün olmadığını vurguladı.

Birilerinin kalkıp arsayı parsellemek gibi devletten parsel istediğini, HSYK’yı, Yargıtayı, Danıştayı, Sağlık Bakanlığını, Milli Eğitim Bakanlığını, Maliye’yi kendilerine bırakılmasını istediğini belirten Soylu, “Eğer bırakmazsanız şantaj yaparız, telefonlarınızı dinleriz, uyduruk kasetler ortaya koyarız. Bir takım dublaj, bir takım uydurma kasetler ortaya koyarak milletin gözünde sizi itibarsız etmeye çalışırız’ diyorlar. Devleti, milleti felç etmeye çalışıyorlar. Bunlara bir cevap vermeliyiz, 30 Mart’ta bu millet bir büyük adım atacak. Bizim başka gücümüz yok, millet, hukuk ve demokrasi gücümüz var” diye konuştu.

Devletin artık kurulan tezgahı anlayıp, meselenin bir dershane meselesi olmadığının farkına vardığını dile getiren Soylu, 7 bin kişinin yanı sıra ülkenin diplomatının, Cumhurbaşkanının ve Başbakanının dinlendiğini kaydetti.

Soylu, bu işler yapılırken ülkenin milli güvenlik meselelerinin göz önüne alınmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Ülkenin istiklalini, bağımsızlığını hiçbir şekilde göz önüne almadılar. Türkiye’de iktidarı kuşatabilmek ve ele geçirebilmek için kimlerle işbirliği yapıyorsunuz? Hangi örgütlerle, hangi istihbarat kurumlarıyla iş birliği yapıyorsunuz? Türkiye’nin bu kadar kötü bir duruma düşürülmek istenmesine hiçbir tarihte rastlanmamıştır. 1960 darbesi bütün hıncıyla, bütün edepsizliğiyle milletin üzerinde olmuştur. 80 darbesini, 28 Şubat’ı biliyoruz. Bunu ilk kez söylüyorum, Tayyip Erdoğan’ı yerin yedi kat dibine gömse birileri, bundan bile mutlu olmayacaklar, bu kadar kinleri var, öfkeleri var, nefretleri var.

Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Bu topraklarda ilk kez Cumhurbaşkanını millet seçecek. Bütün bu tezgahlar, bütün bu oyunlar bir taraftan yönetilemez Türkiye, bir taraftan zengin ve büyük Türkiye’nin önünü kesebilmek için yapılıyor. Bir takım operasyonlar, 17 Aralık girişimleriyle ‘acaba Türkiye’yi karıştırabilir miyim’ diye bir düşünce içerisindeler. Hiçbir şekilde böyle bir şeye kavuşamayacaklar. Hepsi avuçlarını yalayacak. Bu millet Cumhurbaşkanlığında da 30 Mart seçimlerinde de görevini yapacak.”

“Zayıf bir siyaset ortaya koyuyor”

Hükümetin Büyükşehir Yasası çıkardığını anımsatan Soylu, yasaya CHP ve MHP’nin “Türkiye’yi bölüyorsunuz” diye karşı çıktığını söyledi.

Süleyman Soylu, bazı kişilerin Türkiye’yi her an bölünecekmiş, parçalanacakmış gibi göstermekten memnun olduklarını savunarak, “Geçen gün Kılıçdaroğlu grup konuşmasında bir montaj kaseti ortaya koymaya çalıştı. Hiç kimse tarafından gerçekliği kabul edilmeyen bir kaseti dinletti. Ben siyasetin bu kadar pespaye bir şekilde temsil edildiği bir anlayışı ilk kez görüyorum. Kılıçdaroğlu eskiden Cumhuriyet Halk Partisi’nin problemiydi ama şimdi anlaşılıyor ki, Türkiye’nin problemi haline geldi. Zayıf bir siyaset ortaya koyuyor. Kılıçdaroğlu, bir ilçe yönetim kuruluna girse bu adamın dün dediği ile bugün dediği birbirini tutmuyor, dün neyi söylüyor bugün neyi söylüyor diye bunu toplantıya falan almazlar” diye konuştu.

Soylu, “Kılıçdaroğlu bir taraftan Sarıgül’ün yolsuzluk dosyalarını parti içerisinde gösterdi, sonra 28 Şubat’ta bankaları hortumlayan sermaye talimat verdi diye yolsuzluk dosyalarını kursağına atarak Mustafa Sarıgül’ün elini kaldırıp, tertemiz bir adam diye söyledi. Bu dünyada da öbür dünyada da hesabını vermeyeceksin Kılıçdaroğlu. Sana bir tavsiyem var; sen önce o yolsuzluk baronlarının kucağından bir kalk da ondan sonra milletin yüzene bak” dedi.

“Milletin egemenlik hakkı tekrar kaybolacaktı”

Soylu, daha sonra beraberinde İl Başkanı Nihat Öztürk, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Harmandar, Fethiye Belediye Başkan adayı Muhsin Eryılmaz ve İlçe Başkanı Abdulkadir Saruhan ile Fethiye’de bir otelde düzenlenen istişare kurulu toplantısına katıldı.

Soylu, burada yaptığı konuşmada ise 30 Mart’ta ülkenin üzerinde oynanan kirli ittifaka son vermenin milletin elinde olduğunu söyledi.

Türkiye’nin başında Recep Tayyip Erdoğan’ın yerine pragmatik, oportünist siyasetçi olsaydı çoktan devletin parsellenmiş olacağını savunan Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye’nin başına da büyük bir gaile gelmişti. Eğer bu irade olmasaydı herkesi dinleyen, herkesi fişleyen, herkesi ürküten, korkutan, yargıyı, Maliyeyi, Türkiye’deki stratejik genleri ele geçiren, bunları da dünyayla paylaşan bir gaileden Türkiye kurtulamayacaktı. Milletin egemenlik hakkı tekrar kaybolacaktı. Sadece hukukun üstünlüğüne inanan, sadece demokrasinin üstünlüğüne inanan, bu ülkede herkesin eşit vatandaş olma hakkına inanan, 12 yıldır bundan bir geri adım atmayan, 2023’te de ülkenin bütün hedeflerini yakalayabileceğini ortaya koyabilecek iradenin millet olduğunu haykırıyoruz. Paraleller olmadığını haykırmaya çalışıyoruz.”