‘ÇOCUKLARIMIZIN ELİNDE KELEŞ DEĞİL, KALEM OLMALI’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Çocuklarınızın elinde keleş değil, kalem olmalı. Birilerinin piyonu değil, robot üreterek Anadolu insanının gücünü net şekilde gösteren insanlar olmalı.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, milletin projesinin hakim çıktığını belirterek, “Bir proje koydular ortaya küçük çocukları kandırmaya çalıştılar. ‘Arkamızda Amerika, Avrupa var’ dediler, onlara güvenerek bu ülkede istediğimizi yaparız sandılar. Onların dediğinin hiçbiri olmadı.” dedi.

Bakan Soylu, Yüksekova’daki programlarının ardından Şemdinli ilçesine geçerek, ilçe merkezinde esnafı ziyaret etti ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Şemdinli Belediyesi tarafından düzenlenen iftar programına katılan Soylu, burada yaptığı konuşmada, havalimanı sayısını ikiye katladıklarını, şehir hastaneleri, insansız hava araçları, helikopterler yaptıklarını, geleceğe umutla bakan çocukların, yarına dair hayallerini gerçekleştirdiği bir Türkiye’ye adım adım ilerlediklerini belirtti.

İçişleri Bakanı Soylu, “Bugün yurt dışına çıktığımızda ayağı titreyen yöneticilerimiz yok. Londra’da 3 gün boyunca Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücünü, bu milletin asaletini ve medeniyetini orada yakışır şekilde temsil eden cumhurbaşkanı tablosunu görmekten bu ülkenin bir evladı olarak onur, gurur duyduk. Son bir ayda birçok yere gittik. Söylediğimiz her söz attığımız her adım sahiciydi. Orada mazlumlara, Türkiye’ye nasıl haksızlık yapıldığını anlattım.” diye konuştu.

Katıldığı uluslararası toplantılarda “sizin göç, uyuşturucu tamponunuz değiliz” dediğini, attıkları adımların ne kadar yanlış olduğunu yüzlerine söylediklerini aktaran Soylu, bu öz güveni buradan, milletin iradesinden aldıklarını kaydetti.

Soylu, yıllarca ülkenin, terörle, ekonomik krizlerle, kardeşi kardeşe düşürerek terbiye edilmeye çalışıldığını ancak bunun inadına kardeşlikle, onların oyunlarına gelmediklerini, fakir fukara bir ülke olmadıklarını vurguladı.

“Milletimizin, adaletin projesi galip geldi”

“Memleketinizde terör varsa, biz çözeriz dediler. Terör örgütüne silah verdiler, diğer taraftan bize plan proje sundular. Onların projelerini milletimiz elinin tersiyle itti.” diyen Soylu, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

“Çukurlar açtılar, belediyeleri kendi finans ve lojistik kaynakları haline getirdiler. Bugün Yüksekova, Cizre, Eruh, Şemdinli, Patnos, buraları adım adım gezdim. Bugün sevindiğimiz şudur, onların projeleri iflas etti, milletimizin projesi hakim çıktı. Bir proje koydular ortaya küçük çocukları kandırmaya çalıştılar. Arkamızda Amerika, Avrupa var dediler, onlara güvenerek bu ülkede istediğimizi yaparız sandılar. Onların dediğinin hiçbiri olmadı. Darbe dediler beceremediler. Terörle Türkiye’yi terbiye etmeye çalıştılar, beceremediler. Çocuklarımızın dinini, milliyetini, inancını değiştirmeye çalıştılar beceremediler. Bugün memleketimizin her yerinde ezanlar okunuyor, ay yıldızlı bayrak, özgürlüğümüzü hürriyetimizi, memleket için akıttığımız kanı, birliğimizi, beraberliğimizi kardeşliğimizi ortaya koyuyor. Milletimizin, adaletin projesi galip geldi. Sandığa gidip attığınız, her oyun ederi galip geldi.”

“Bu huzuru bizden almalarına izin vermeyin”

Esnafın daha çok kazandığı, korkularını, kararsızlıklarını, endişelerini attıkları bir tabloya gittikleri yeni bir sürece başladıklarını anlatan Soylu, ülkelerin, güçlü, iradeli, kararlı, milletini anlayan, sözünün peşinden giden, milletine mahcup olmamak için kimsenin önünde eğilmeyen liderler bulmasının kolay olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışkan, milli, insanların derdiyle dertlenen, milletine karşı samimiyetsizlik göstermeyen biri olduğuna işaret eden Soylu, şunları söyledi:

“Bugün geldiğimiz huzur noktası kendisinin eseridir. Bu proje milletin projesi olduğu için mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Bu huzuru bizden almalarına izin vermeyin. Annelere söylüyorum. Dağa çıkan çocuk sayısı neredeyse yılbaşından itibaren 40-45 seviyelerinde. O bile bizim için hicrandır. Çocuklarınızın elinde keleş değil, kalem olmalı. Birilerinin piyonu değil, robot üreterek Anadolu insanının gücünü net şekilde gösteren insanlar olmalı. Doktor, mühendis, öğretmen, polis, profesör, avukat olması lazım. Çocuklarımızın geleceğini çalmalarına için vermeyin. Huzurumuzu geri almalarına, huzurumuzu karıştırmalarına izin vermeyin. Şirin gözükerek yaptıkları iş birliklerle ülkenin yeni bir tezgaha açılmasına izin vermeyin.”

“Büyük bir eşiği atlatmak üzereyiz”

Bakan Soylu, Trabzonlu olduğunu ve memleketini sevdiğini belirterek, Trabzon’un dağlarına yaylalarına gitmediğini ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Kato, Cudi, Buzul, İkiyakalar, Ağrı ve Tendürek dağlarına çıktığını anlattı.

“Ülkenin huzurunu bozmaya çalışanlara karşı nerede bizim evlatlarımız aslanlarımız mücadele ediyorsa, yanlarında olduğumuzu gösterdik.” diyen Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Büyük bir eşiği atlatmak üzereyiz. Başımıza getirilen musibetleri tarihin derinliklerine itmek üzereyiz. Bunları hep demokrasiyle yaptık. Başkaları gibi şiddetle yapmaya çalışmadık. 15 Temmuz’da bu hainler başarıya ulaşamamışsa milletin verdiği oya sahip çıkmasındandır. Suriye’nin 4’te 1 nüfusu Türkiye’de yaşıyor. O insanlara el uzatmamızın karşılığı Allah tarafından takdir edilmeyecek mi zannediyordunuz. 15 Temmuz ve sonrasında yapılan iyiliklerin hepsi Allah tarafından milletin üzerinde olmuştur. Hep birlikte gayret gösteriyoruz. Hedeflerimiz var. 2023, 2053, 2071. Sizlerin çektiğini ne olur çocuklarınız çekmesin. Bu ülkeye zenginlik, hürriyet, bağımsızlık yakışır. Bugün gerçekleştirebileceğimizi görüyoruz. Bize karşı nerede hamle ortaya konuyorsa, orada olarak onu bertaraf edebileceğimizi görüyoruz. Marmaray’dan köprülere, havalimanlarına kadar hiçbir şey yapılmadı diyelim, bir tek şey yapıldı, ‘acaba ne olacak’ endişeli sorusu akıllardan gitti. Millet öz güvenini yeniden kazandı. Dünyanın her yerine gittiğinde, bunlar terör örgütleriyle, uyuşturucuyla nasıl mücadele ediyor da yüzde 7 büyüyor diye baktıkları bir Türkiye var. Bu nesil bunu başardı ve gelecek nesile büyük bir öz güven mirası bıraktı.”