Çin Halk Cumhuriyeti İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yin Weimin İle görüştü

Bakan Soylu, Çin Halk Cumhuriyeti İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile bir araya geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Çin Dönem Başkanlığı kapsamında 12-13 Temmuz 2016 tarihlerinde Pekin’de düzenlenecek olan G20 Çalışma ve İstihdam Bakanları Toplantısı öncesinde Çin Halk Cumhuriyeti İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yin Weimin ile biraraya geldi.

İkili görüşmede Bakan Soylu Çin Dönem Başkanlığı’nın inovasyon, kapsayıcılık, girişimcilik gibi istihdama dair önemli konuları ele aldığını belirterek yapılan başarılı çalışmalar için teşekkürlerini sundu. Dünyadaki göç dalgalarının insani ve istihdama ilişkin boyutlarına dikkat çeken Soylu bu alanda G20 ülkeleri arasında yapılacak işbirliklerinin önemine de vurgu yaptı. Türkiye-Çin ilişkilerine de değinen Soylu Türkiye’nin Çin’e son derece önem verdiğini, çalışma hayatı ve enerji başta olmak üzere pek çok alanda iki ülke arasındaki işbirliğini daha ileri safhalara taşımak istediklerini ifade etti. Türkiye’de yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik çalışmalara ve bu alandaki reformlara da değinen Soylu, Çin Halk Cumhuriyeti’nin de Türk vatandaşlarına ve iş adamalarına yönelik vize işlemlerinde kolaylaştırıcı adımlar atmasını beklediğini belirtti.

Çin Halk Cumhuriyeti İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yin Weimin de iki ülke ve Bakanlıklar arası işbirliğinden memnun olduklarını belirterek göç ve mülteciler konusundaki Türkiye’nin altını çizdiği hususları önemsediğini belirtti. Çok eski medeniyetlere dayanan iki ülkenin günümüzde pek çok meydan okuma ve sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirten Bakan Weimin bu dönemde iş yaratmanın ve iş kurmanın önemine dikkat çekerek girişimcilik ve inovasyonun bu anlamdaki rolüne vurgu yaptı.

Görüşmenin sonunda iki Bakan da ilerleyen dönemlerde işbirliklerinin artarak devam etmesini umduklarını belirtti.