Çıkışta Mahalleye Gel – #CikisitaMahalleyeGel

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, ‘Benim AK Parti’ye gelmemdeki en önemli neden, milletin namusunu kendi namusu bilen bir Başbakan ve kadro var’ dedi.

Sultangazi’de bir düğün salonunda, AK Parti İstanbul Gençlik Kolları’nın ‘Çıkışta Mahalleye Gel’ programı kapsamında düzenlenen ‘Tecrübe Paylaşımı’ sohbet toplantısında konuşan Soylu, kendisinin de Gaziosmanpaşa’dan çıkan bir siyasetçi olduğunu söyledi.

Soylu, siyasete ilk olarak 1987’de Doğru Yol Partisi’nin Gençlik Kolları’nda başladığını, 1995’te ise 25 yaşındaki iken aynı partinin Gaziosmanpaşa ilçe başkanlığına seçildiğini anlattı.

Süleyman Soylu, bu ilçenin kendisine birçok şey kattığını, okul, cami, kütüphane gibi halka hizmet eden kurumların nasıl yaptırıldığını burada öğrendiğini belirtti.

‘Küçük işleri yaptığınız zaman Allah, devlete hizmet etmenizi sağlayacak ve büyük işlerinizin başarılmasını da sağlayacaktır’ diyen Soylu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Myanmar, Somali ve Suriye’ye olan hassasiyetine dikkati çekti.

Soylu, siyasi hayatında hiçbir zaman zorluklardan çekinmediğini ifade ederek her zaman riski göze aldığını, yeri geldiğinde listesini hazırlayarak seçime girdiğini anlattı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, şöyle devam etti:

‘1986 ara seçimleri ile 1987 seçimleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde okurken Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Refah Partisi’nin seçim çalışmaları kapsamında Trabzon’a gelerek konuşma yaptı ve kendisiyle orada tanıştım. Şu an çok iyi hatırlıyorum ki o zaman ne söylüyorsa, tabanına ne anlatmak istiyorsa şimdi de onu söylüyor. Ben o zaman DYP’li olarak gittim. Bunu kendisine izah ettiğimde o kadar kapsayıcı ve kuşatıcı cevaplar ortaya koydu ki etkileyici ve karşısında iz bırakan bir kimlikteydi. Bundan tam 10 yıl sonra da çok farklı bir mevkide karşılaştık. DYP’nin Gaziosmanpaşa ilçe binasını satın almak istedik.’

AK Parti kadının TBMM’de yerini en çok sağlayan partidir’

Gençlerin Türkiye’de siyasette kadının yerine ilişkin sorusu üzerine Soylu, AK Parti’nin parlamentodaki dağılımına ve kadın erkek sayısına baktığında, partiye saygısının bir kat daha arttığını ifade etti.

AK Parti’nin kadının TBMM’deki yerini en çok sağlayan parti olduğunu bildiren Soylu, kadınların siyasette daha fazla olması, temiz yüreğini ve saflığını siyasete katması gerektiğini vurguladı.

Süleyman Soylu, AK Parti’ye geçiş sürecini de anlatarak, ‘Benim AK Parti’ye gelmemdeki en önemli neden, milletin namusunu kendi namusu bilen bir Başbakan ve kadro var’ diye konuştu.

Bu hizmetlerin, kalkınmaların, başarıların içinde ya da dışında olunacağını bildiren Soylu, bu okyanusta bir damla olmanın bile önem taşıdığını, bunun, maneviyatçılık, milliyetçilik, vatanseverlik olduğunu kaydetti.

Milletin gücünün, Adnan Menderes’in idamı, Turgut Özal’ın ölümü ile sekteye, kazaya uğradığını ifade eden Soylu, şu anda bu gücün devam ettiğini, 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk defa halkın kendi cumhurbaşkanını seçeceğini vurguladı.